Діарея: чому вона виникає та що з нею робити. Пояснює Супрун

— 19 червня 2020, 12:17

Літо приносить спеку, врожай, подорожі та інколи діарею, пише на своїй офіційній сторінці у Facebook ексочільниця МОЗ Уляна Супрун.

Що ж таке діарея? Що її викликає та як лікуватися?

Що таке діарея та чи вона небезпечна?

Діарея — це коли в людини водянисті чи рідкі випорожнення щонайменше тричі на день.

Інші симптоми діареї такі: раптові позиви до вбиральні, судоми, неконтрольована дефекація, нудота, біль в животі.

В разі інфекції діарею можуть супроводжувати кров в калі, висока температура чи відчуття холоду в тілі, запаморочення, блювання.

Діарея не лише неприємна, а й загрозлива, адже може викликати зневоднення і порушення всмоктування в кишківнику.

Діарея — це коли в людини водянисті чи рідкі випорожнення щонайменше тричі на день.
Фото: taracorn/Depositphotos

В результаті може сильно впасти тиск, погіршитися увага і ясність думок, і навіть настати втрата свідомості.

До речі, в спеку зневоднення може настати й без діареї. Тоді людина відчуває спрагу, рідкісне сечовипускання (або сеча стає темного кольору), втому, сухість в роті та запаморочення.

Причини діареї

Гостру діарею (що триває від доби до трьох тижнів) викликають найчастіше вірусні та бактеріальні інфекції: норовіруси та ротавіруси, та бактерії Campylobacter, Escherichia coli (кишкова паличка, як знову потрапила в шлунково-кишковий тракт з брудною їжею), Salmonella та Shigella.

Діарею викликає і збудник холери Vibrio cholerae.

Найпростіші паразити, такі як криптоспоридії, ентамеби та гардії також можуть спричинити діарею. Її може спричинити й сильний напад тривожності.

Хронічну діарею (яка триває понад три тижні) можуть викликати паразити, прийом медикаментів, та хвороби кишківника, наприклад:

синдром подразненого кишківника (форма з діареєю)

хвороба запаленого кишківника (хвороба Крона та виразковий коліт)

харчові непереносимості (лактози чи глютену) чи алергії (це різні явища)

надлишок гормонів щитоподібної залози (гіпертиреоз)

хронічні інфекції

деякі ліки (цьому разі це радше індивідуальний побічний ефект, ніж універсальна дія препарату).

Як лікувати діарею

До цього треба бути напоготові, особливо в мандрах. Більшість випадків гострої діареї минають протягом двох діб без лікування антибіотиками. Втім, для діагностики й лікування (раптом все затягнеться? Ніхто ж не знає) варто здати кал на аналіз.

Медикаментозна терапія "аби пронос перестав" включає в себе субсаліцилат вісмуту та лоперамід.

Втім, в разі бактеріальних інфекцій (висока температура, кров в калі та досвід споживання їжі брудними руками, приготованої казна-ким чи митої сумнівною водою) ці препарати приймати не можна.

Більшість випадків гострої діареї минають протягом двох діб без лікування антибіотиками.Фото: Giovanni_Cancermi/Depositphotos

Це погіршить стан, бо патоген довше лишатиметься в кишківнику і його токсини довше потраплятимуть в кров.

В разі підозри бактеріальної інфекції негайно звертайтеся до лікаря. Він пропише антибіотик на додачу до терапії, спрямованої на припинення проносу.

Якщо діарею викликали віруси, то лишається чекати видужання і запобігати зневодненню. Нагадаємо, що проти ротавірусної інфекції є вакцина — вона платна, але в неї є позитивний побічний ефект (окрім запобігання небезпечної для малюка діареї) — зниження ризику розвитку діабету 1 типу на третину.

У разі діареї одразу слід пити багато води з цукром та сіллю, чи навіть мінеральним комплексом для відновлення електролітного балансу після зневоднення.

Молоко і молочні продукти не можна споживати доби дві, чи поки симптоми не минуть. Навіть якщо ви нормально перетравлюєте лактозу, в разі кишкових інфекцій виникає тимчасова лактозна непереносимість, яка ще більше посилить діарею.

Хронічна діарея

З цим складніше.

Хронічну діарею лікують складніше.

Тут також є момент "щоб припинився пронос", який досягається прийомом ліків для зменшення перистальтики та для відновлення поглинання води в товстому кишківнику.

В цьому разі важливо звернути увагу, чи немає "червоних прапорців" таких хвороб як рак та провести діагностику. Роблять таке.

аналіз крові

визначення рівня гемоглобіну та феритину (щоб оцінити рівень заліза та проблеми з всмоктуванням)

рівень С-реактивного білка (рівень запалення),

антитіла до тканинної трансамінази (тест на целіакію – непереносимість глютену)

рівень гормонів щитоподібної залози

рівень кальпротектину в калі

аналіз калу (вільні жирні кислоти, лейкоцити, прихована кров, паразити)

рівень альбуміну в сироватці крові

оцінюють роботу нирок (аналіз сечі, скільки сечі виділяється за добу і скільки було випито)

Якщо діарею викликають ліки, то слід по черзі виключити зі вжитку препарати, і з’ясувати, що саме є причиною, та добрати заміну.

Якщо причина хронічної діареї в надлишку гормонів щитоподібної залози, то потрібно або нейтралізувати гормони ліками, або вдаватися до операційних втручань. Це вирішуватиме ендокринолог.

В разі синдрому подразненого кишківника та хвороб запаленого кишківника важливо поставити точний діагноз та добрати схему лікування.

Профілактика

Щоб запобігти діареї вкрай важливо:

💩 Ретельно мити руки з милом, особливо після туалету і повернення додому.

💩 Якщо у вас є сумніви в якості води (це не джерело зі скелі і не вода в крані, що пройшла очищення), краще кип'ятити її перш ніж мити нею продукти, які потім їстимете сирими.

💩 Дбати про безпеку продуктів, які споживаєте — ретельно мийте, відокремлюйте сире м’ясо, слідкуйте за терміном придатності тощо.

💩 В подорожі беріть ліки для припинення проносу та відновлення електролітного балансу.

💩 Негайно звертайтеся до лікаря в разі підозри на гостру кишкову інфекцію (якщо є підвищення температури, нудота, біль у животі).

Пам’ятайте, якщо діарея триває понад два дні, потрібно звернутися до лікаря — сімейного, а потім до гастроентеролога чи ендокринолога, якщо вам порадить це зробити сімейний лікар.

Вас також може зацікавити:

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні