Чи достатньо просто пити багато води для здоров’я шкіри?

Денис Карловський — 9 жовтня 2021, 11:00

Шкіра є найбільшим органом нашого організму.

Насамперед вона захищає решту органів від зовнішніх подразників: бактерій, токсичних речовин і шкідливого випромінювання. Шкіра також підтримує температуру тіла й водний баланс.

Один із поширених стереотипів про те, як підтримувати пружність та здоров’я шкіри – пити вдосталь води, заледве не 8 склянок щодоби. Мовляв, вода здатна розгладити зморшки та зменшити пори на шкірі.

У цій статті ми з’ясуємо:

 • як шкіра утримує вологу в організмі;
 • чи достатньо просто пити "багато" води;
 • як варто зволожувати шкіру.

Ми скористались матеріалами BBC Future, WebMD, MayoClinic i Byrdie.com, щоби знайти відповіді на ці питання.

Як шкіра утримує вологу

Будова шкіри по всьому тілу є майже однаковою.

Вона складається з трьох шарів. Найнижчий шар становить сполучна тканина й підшкірний жир. Середній рівень називається "дерма", і верхній – "епідерміс". Верхню зовнішню частина епідермісу становить роговий шар – тонка мембрана твердих клітин, що захищають попадання до тіла чужорідних тіл.

Утім, роговий шар також утримує вологу й воду під шкірою, не даючи їй випаруватися. Ці рогові клітини не лише слугують бар’єром для вологи під шкірою, але й вбирають її ззовні.

Утім, якщо роговим клітинам бракуватиме води як зсередини, так і ззовні організму, вони втрачатимуть еластичність і на дотик будуть жорсткими.

Чи достатньо просто пити багато води?

Фахівці та науковці згодні, що наукового підґрунтя для такої поради немає.

Справа в тому, як влаштовані фізичні процеси взаємодії води й людського організму. Вода необхідна для оптимального функціонування наших органів, і більшість поживних речовин і мінералів потрапляють завдяки її споживанню.

Фото: sheftsoff/Depositphotos

Тож на клітинному рівні вживання вдосталь води чудово очищує клітини й додає тілу вологи. Вода не потрапляє автоматично в шкіру, коли ви випиваєте склянку води. Вона потрапляє в клітини всього організму лише тоді, коли була профільтрована нирками та потрапила в склад крові.

Проте наукових доказів того, що споживання води впливає на зовнішній вигляд шкіри в здорових людей – немає.

Майже неможливо провести експеримент, де б одна група учасників споживала багато води, а інша – значно менше. І потім дослідити зміну якості шкіри від кількості спожитої води. Науковці пояснюють, що виміряти точну кількість спожитої води надзвичайно важко, адже люди також споживають упродовж дня інші напої (чай, каву, молоко тощо) та інші продукти з високим вмістом води.

Була спроба провести лише одне таке дослідження. Дослідники перевіряли, яку воду краще споживати для здоров’я шкіри – мінеральну чи звичайну (з-під крана). Проте, результати все одно виявились суперечливими, тому що споживання води ніяк не вплинуло на загальну гладкість шкіри та не усунуло зморшки.

Звичайно, зневоднення призводить до погіршення та пошкодження шкіри. Проте не можна робити висновок, що якщо брак води призводить до поганих наслідків, надмір води дасть гарні плоди. Ізраїльський дерматолог Ронні Вульф порівняв це з аргументом "якщо без бензину автівка не рушить, тоді чим більше бензину – тим краще".

"З віком щільність клітин шкіри зменшується через розпад білків колагену й еластину. Через це клітини немов провисають, утворюючи зморшки й складки. До того ж, шкіра втрачає з плином часу вбирати вологу, так як раніше.

У молодому віці ваша шкіра товща, а з віком вона тоншає. Проте п’ючи воду, ви ніяк не впливаєте і не спиняєте цей процес", – стверджує Джошуа Цим, лікар-хірург з Нью-Йорку.

Єдиний виняток – це висока температура тіла. Чим більше ви пітніє, тим більше ви втрачаєте вологи з організму. Тому під час хвороби й високої температури необхідно збільшити свою звичну норму води на день.

Чи треба воду пити "про запас"

Інший популярний міф полягає в тому, що води треба пити багато тому, що зайва кількість води зберігається організмом.

Проте насправді все залежить від швидкості й способу вживання води. Якщо випити відразу кілька склянок води за 15 хвилин, надмір води просто виділиться організмом через нирки й сечовидільну систему. Тоді як та сама кількість води збережеться, якщо випити її протягом двох годин.

Одне дослідження зафіксувало збільшення потоків крові у капілярах шкіри після вживання 500 мл води. Проте це вимірювали через 30 хв після моменту пиття води, і збільшення притоку крові не показало покращення зовнішнього вигляду шкіри.

Додатковим аргументом на користь цього стереотипу зазвичай слугує факт, що шкіра складається на третину з води. Проте просто п’ючи воду, ви не зволожуватиме шкіру – її здатність вбирати воду з організму та зовнішній вигляд залежить від таких чинників, як спадковість, вплив ультрафіолетового випромінювання та харчування.

Лікарі не заперечують, що вода потрібна для здоров’я, але вона не усуне зморшки та чорні пігменти зі шкіри.

Як слід зволожувати шкіру

Найбільш вагомою порадою лікарів є дотримуватися здорового способу життя, тобто слідкувати за харчуванням, боротися зі шкідливими звичками та користуватися спеціальними засобами догляду.

Фото: AntonMatyukha/Depositphotos

Проте більш спеціальні поради такі:

 • користуйтесь м’якими засобами для очищення шкіри, особливо уникайте засобів зі вмістом спирту та звичайного туалетного мила;у
 • уникайте тривалого контакту з гарячою водою;
 • зволожуйте шкіру відразу після того, як вийшли з душу чи ванни або помили руки;
 • додайте засоби з гіалуроновою кислотою до ваших звичних процедур;
 • користуйтесь рукавичками при прибиранні та митті посуду
 • не знаходьтесь довго на сухому повітрі, або користуйтесь зволожувачем повітря.

До складу засобів для зволоження шкіри входять три типи компонентів, які мають більш ефективну дію, ніж кілька склянок води:

 • оклюзиви, як наприклад, білий петролатум, формують захисний шар над шкірою;
 • гумектант, наприклад, гліцерин, мають дію подібну до губки – вони витягують вологу до верхніх шарів шкіри;
 • емолієнти, наприклад, природні олії, згладжують нерівні й тверді сторони між клітинами, покращуючи загальний вигляд поверхні шкіри.

Пити воду – корисно для здоров’я, проте не слід сподіватися, що кілька склянок води можуть зробити вашу шкіру гладкою, пружною й ніжною на дотик.

Вас також може зацікавити:

Коли носиш маску: як доглядати за шкірою обличчя та позбутися "маскне"?

11 способів запобігти передчасному старінню шкіри

От же ж ці прищі! Акне, вугрі та засоби від них. ПОДКАСТ з дерматологом

Хочете дізнатися більше здоров'я та здоровий спосіб життя? Долучайтеся до групи Мамо, я у шапці! у Telegram та Facebook.

Реклама:

Головне сьогодні