Вчені із США виявили зв'язок між надлишком жиру на животі і деменцією

Ірина Бура — 22 листопада 2023, 15:31

Надлишок жиру на животі може сигналізувати про атрофію мозку та деменцію. При цьому вісцеральний жир, який знаходиться у черевній ділянці і оточує внутрішні органи, є більш небезпечний, ніж підшкірний.

Про це свідчить відповідне дослідження, опубліковане в журналі Aging and Disease, пише CNN.

"Чим більше жиру на животі, тим більше центри пам'яті в мозку зменшуються", – каже дослідник хвороби Альцгеймера, невролог з Інституту нейродегенеративних захворювань Флориди доктор Річард Айзексон.

"Люди у віці від 40 до 50 років з надлишком жиру на животі мали більшу кількість аномального білка під назвою "амілоїд" у частині мозку де виникає хвороба Альцгеймера", – додає доктор Сайрус Раджі, доцент радіології в Медичній школі Вашингтонського університету в Сент-Луїсі.

Фото: Nata Serenko/GettyImages

При цьому у чоловіків більше вісцерального жиру, кажуть вчені.

Дослідження також виявило зв'язок між надлишком жиру на животі та атрофією мозку.

"Це важливо, тому що атрофія мозку є ще одним з біомаркерів хвороби Альцгеймера", – наголошує Раджі.

"Ми також виявили, що люди з більшою кількістю вісцерального жиру зазвичай мають запалення в доріжках білої речовини в мозку", – каже доктор Махса Долатшахі, науковий співробітник Медичної школи Вашингтонського університету.

Без функціональної магістралі білої речовини мозок не може повноцінно "спілкуватися" з різними частинами мозку і тіла.

За даними клініки Клівленда, підшкірний жир зазвичай становить 90% тіла.

Вісцеральний жир ховається за м'язами живота, глибоко в животі та обвиває життєво важливі органи.

Експерти зазначають, що підшкірний жир зазвичай не пов'язаний з резистентністю до інсуліну. Однак чим вищий рівень вісцерального жиру, тим більша у людини резистентність до інсуліну, яка викликає запалення в мозку.

Резистентність до інсуліну виникає, коли клітини в організмі погано реагують на інсулін – гормон, необхідний для регулювання рівня цукру в крові. Стан часто призводить до цукрового діабету і інших захворювань.

"Резистентність до інсуліну викликає запалення в мозку, яке прискорює відкладання амілоїду, одного з ключових маркерів хвороби Альцгеймера. Ось чому люди з діабетом мають вдвічі більший ризик розвитку хвороби Альцгеймера", – додає Річард Айзексон.

МРТ всього тіла та сканування тіла є найточнішим способом вимірювання вісцерального жиру, але багато хто вимірює окружність талії.

Щоб правильно виміряти окружність талії, медики рекомендують обернути гнучку рулетку навколо талії трохи вище стегон. Для жінок 89 сантиметрів або більше означає, що вони схильні до ризику проблем зі здоров'ям, пов'язаних з вісцеральним жиром.

Для чоловіків цифра становить 102 сантиметри і більше.

Навіть худі люди можуть мати надлишок вісцерального жиру. Так буває у випадках, коли людина займається спортом, але неправильно харчується, кажуть дослідники.

Однак хороша новина в тому, що вісцеральний жир добре "піддається" дієтам та фізичним вправам.

"Легше втратити вісцеральний жир від дієти та фізичних вправ, ніж підшкірний, бо він легше метаболізується та спалюється", – каже Сайрус Раджі.

Читайте також: "Депресія у матерів може негативно впливати на навчання їхніх дітей в університеті – дослідження"

Реклама:

Головне сьогодні