Вчені кажуть, що знайшли генетичний зв’язок між депресією і менструальним болем. Але є нюанси
Вчені стверджують, що депресія може викликати біль під час менструації через специфічні гени та збільшувати ймовірність його виникнення на понад 50%.
Про це йдеться у дослідженні британських і китайських науковців, опублікованому у журналі Briefings in Bioinformatics, пише CNN.
Дисменорея, або менструальний біль, виникає в області тазу або живота зазвичай протягом трьох днів після початку місячних.
Попереднє дослідження показало зв ‘язок між дисменореєю та депресією, але не встановило причинно-наслідкового зв'язку.
Для нового аналізу вчені зібрали генетичні дані близько 600 тисяч європейських жінок і 8 тисяч – зі Східної Азії.
"Ми використали розумний підхід, який називається менделівською рандомізацією. Цей метод працює як природний експеримент. Він використовує генетичні дані, щоб побачити, чи робить наявність певних генів, пов'язаних з депресією, жінок більш схильними до менструального болю", – зазначив співавтор дослідження Джон Морарос.
Науковці залучили біоінформатику – галузь обчислювальної біології, в якій використовують машинні алгоритми й статистичні методи для аналізу великих наборів біологічних даних.
За словами Морароса, за допомогою біоінформатики вдалося знайти "закономірності, які пов'язують депресію і менструальний біль".
Дослідники стверджують, що виявили "значний" причинно-наслідковий зв'язок між депресією і дисменореєю – розлад настрою збільшує ймовірність виникнення менструального болю в 1,51 раза, або на 51%.
Також автори виявили кілька генетичних шляхів і білків, через які депресія може впливати на дисменорею.
Крім того, вони з’ясували, що безсоння, на яке страждають деякі люди з депресією, може посилити зв'язок між депресією і дисменореєю.
На думку вчених, отримані результати допомагають розширити дискусію про психічне здоров'я та біль під час менструації.
Що говорять про дослідження інші науковці?
Клавдіо Соарес, президент Товариства менопаузи і професор кафедри психіатрії Школи медицини Королівського університету в Кінгстоні, який не брав участі у дослідженні, зазначив, що до цієї роботи треба підходити з обережністю. Він вважає причинно-наслідковий зв’язок перебільшеним.
Голова Комітету з клінічного консенсусу в гінекології Американського коледжу акушерів-гінекологів Анна-Марія Еміс Оелшлагер каже, багато людей, які страждають на депресію або інші афективні розлади, відчувають біль гостріше.
За її словами, підвищена інтенсивність пов'язана з тим, як мозок інтерпретує і відчуває больові сигнали. Ба більше, депресія обмежує здатність людини справлятися з болем.
Еміес Оелшлагер зауважує, що певний рівень болю під час менструації є нормальним явищем. Первинну дисменорею спричиняють високоактивні простагландини – хімічні речовини, які змушують матку скорочуватися під час менструального циклу.
Крім того, за словами Соареса, менделівський метод рандомізації припускає, що не існує факторів навколишнього середовища, які могли б вплинути на стан депресії, біль під час менструації або генетику. А це суперечить тому факту, що взаємозв'язок може бути багатофакторним і різним для кожного.
Соарес припускає, що існують також глибинні механізми, які роблять більш вразливими до депресії та дисменореї.
Також Еміес Оелшлагер ззауважила, що в дослідженні не було зібрано більше персональних даних на індивідуальному рівні. Тому незрозуміло, чи вплинули б на результати відмінності у ступені тяжкості депресії та способах її лікування.
З іншого боку, менструальний біль та репродуктивні порушення, які передують депресії, спостерігалися як у дослідженнях на людях і тваринах, так і в клінічній практиці.
"Ми знаємо, що це дійсно так для пацієнтів з деякими хронічними тазовими болями, які ми називаємо центральною сенсибілізацією, коли мозок стає чутливішим навіть до нормальних стимулів і починає відчувати їх як болючі", – сказав доктор Г'ю Тейлор, завідувач кафедри акушерства, гінекології та репродуктивних наук Єльської школи медицини.
У дослідженнях на тваринах ендометріоз (хронічне захворювання, при якому клітини ендометрію розростаються поза межами внутрішніх стінок матки), який є вторинною причиною дисменореї, призводив до депресії.
А жінки з дисменореєю можуть бути більш схильними до післяпологової депресії, стверджує Тейлор.
Також Соарес додав, що перша менструація в ранньому віці, який вважається нормою, збільшує ризик розвитку депресії.
Нагадаємо, гарвардські науковці з’ясували, що протягом останніх 55 років серед дівчат почастішало явище раннього менархе (перших місячних у віці до 11 років), і це частково пов’язують з ожирінням.