Чому ожиріння підвищує ризик деменції? Вчені кажуть, що знайшли причину

Вчені дослідили, як ожиріння пов'язане із підвищеним ризиком деменції. Вони кажуть, що надмірна вага роками спричиняє підвищення артеріального тиску, що непомітно пошкоджує судини мозку.
Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в науковому журналі Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, пише The Washington Post.
Понад 50 мільйонів людей у світі живуть із деменцією. Судинна її форма є другою за поширеністю.
Таку деменцію спричиняє цереброваскулярна хвороба, яка з'являється через проблеми із кровопостачанням мозку. Вони можуть виникати після інсульту або через поступове пошкодження судин внаслідок гіпертонії, діабету чи атеросклерозу.
Першими при судинній деменції втрачаються виконавчі функції – планування, організація, прийняття рішень. І лише потім починаються проблеми із пам'яттю. Погіршення стану відбувається раптово.
У новому дослідженні вчені проаналізували зразки крові 504,4 тисячі людей із трьох біобанків – двох у Данії та одного у Великій Британії. З них протягом років понад 5,5 тисячі захворіли на судинну деменцію, 4,3 тисячі – на хворобу Альцгеймера, а 59,7 тисячі – на ішемічну хворобу серця.
З'ясувалося, що вищий індекс маси тіла збільшує ризик судинної деменції приблизно на 50-60%. Але робить він це не сам по собі, а через високий кров'яний тиск. Саме він є причиною підвищеного ризику судинної деменції у 18-25% випадків.
Але поки невідомо, чи зможе лікування ожиріння запобігти розвитку хвороби.
Нагадаємо, вчені назвали 14 факторів, які впливають на розвиток деменції. Серед них – ожиріння, недостатня фізична активність і забруднене повітря.
