Науковці розповіли про складнощі, з якими можуть зіткнутися колонізатори Марсу. Нові дані про близнюків NASA

766
12 квітня 2019

Починаючи від березня 2015-го астронавт Скотт Келлі провів майже рік – 340 днів – на борту Міжнародної космічної станції.

Тим часом, на Землі лишався його брат-близнюк Марк.

Команда вчених моніторила стан здоров'я обох для того, аби з'ясувати, як впливають довготривалі космічні польоти на організм людини.

Реклама:
 Фото NASA 

Раніше ми вже публікували попередні дані досліджень щодо стану здоров'я чоловіків. А нині NASA почала публікувати остаточні результати праці, яку умовно звуть "Дослідження близнюків NASA" (NASA Twins Study), пише The New York Times.

І ось 4 його перші короткі висновки.

  • Космічні подорожі змінюють тіло

В рамках NASA Twins Study науковці робили величезну кількість вимірів, починаючи від когнітивних тестів, закінчуючи рівнем активності генів у клітинах чоловіків.

Астронавт регулярно брав у себе зразки крові та відправляв їх назад на Землю вантажним кораблем Союз.

В одному з досліджень вчені "зламали" білі кров'яні крітини (лейкоцити) і шукали молекулярні сигнали, які свідчили б про активність, від кожного з генів. З'ясувалося, що тисячі генів пришвидшили свій темп.

Вчені вважають, що з частиною генів це сталося через стрес. Стрес також активував імунітет Скотта Келлі.

Реклама:
  • Як саме змінюється тіло під час подорожі в космос – незрозуміло

Анатомія – дуже складна і загадкова наука, навіть стосовно тих, хто перебуває на Землі.

Отож, документування змін, які відбулися у тілі астронавта, не допоможе вченим зрозуміти причини цих метаморфоз. Наприклад, стосовно скорочення теломерів (кінців хромосом, які скорочуються, коли людина дорослішає) вчені досі не можуть розібратися.

Можливо, це пов'язано з ретельно продуманою дієтою для учасника експерименту, а може стрес спровокував активне продукування стовбурових клітин.

Окрім того, в NASA дослідили лише одного астронавта та його брата-близнюка. І зовсім не факт, що таке ж відбуватиметься і зі всіма іншими.

  • Найтривожніші висновки: генетичні мутації та низькі результати когнітивних тестів

Радіація на МКС може викликати певні мутації у клітинах. У свою чергу вони збільшують ризик розвитку раку. Вони сталися з ним у космосі та лишилися й після того, як він повернувся на Землю.

За оцінками NASA, на орбіті Скотт Келлі отримав у 48 разів більше радіації, аніж якби він провів цей рік на Землі. Тож це турбує науковців в контексті можливих тривалих подорожей астронавтів на Марс.

Крім того, чоловік продемонстрував гірші результати когнітивних тестів після приземлення (попри те, що на орбіті когнітивних порушень у нього не фіксували). Результати залишилися гіршими і через півроку після повернення з МКС – вчені фіксували більше помилок у тестах та повільнішу реакцію.

Це також додало турбот про майбутні тривалі польоти дослідникам.

  • Якщо ми захочемо у майбутньому полетіти на Марс, нам треба буде готуватися до цього

Розуміючи, що довготривалі польоти у космос можуть спровокувати серйозні проблеми зі здоров'ям у астронавтів, команда NASA намагається заздалегідь продумати контрзаходи.

Наприклад, щодо радіації вчені намагаються з'ясувати, що саме випромінює її найбільше і як від цього вберегтися. Скажімо, створити захищену кімнату, де астронавти пересиджували б несподівані і дуже активні сонячні спалахи.

Так, це порятує людей, але й суттєво додасть ваги для космічного корабля. Тож працювати науковцям є над чим.

Вас також може зацікавити: 

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на нашій сторінці у Facebook.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу або Telegram про здоров'я та здоровий спосіб життя.Реклама: