З вересня деякі студенти-контрактники платитимуть за навчання більше – МОН

Катерина Хорощак — 3 березня 2020, 15:46

З 1 вересня 2020-го вступники на найбільш популярні спеціальності платитимуть за контрактне навчання не менше 60% від вартості, яку сплачує за бюджетні місця держава.

Зміни не торкнуться студентів, які вже навчаються.

Таке рішення ухвалив Кабінет Міністрів, повідомляє Міністерство освіти і науки.

Вартість навчання буде корелюватись із доходами людей у регіоні. Фото: AntonMatyukha/Depositphotos

Мінімальна вартість навчання встановлюють лише для 38 спеціальностей, які є найбільш популярними серед контрактників.

Це переважно ті спеціальності, на які вступає набагато більше вступників, ніж є відповідних вакансій на ринку праці.

Серед них:

ВІДЕО ДНЯ
 • право,
 • економіка,
 • політологія,
 • менеджмент,
 • маркетинг,
 • міжнародні відносини,
 • журналістика,
 • фінанси,
 • дизайн,
 • туризм,
 • готельно-ресторанна справа та інші.

Тобто правило мінімальної вартості на контракт не зачепить інші 83 спеціальності: інженерні, технологічні, гуманітарні, природничі, аграрні, педагогічні науки.

Вартість навчання буде корелюватись із доходами людей у регіоні.

Якщо ціна буде вища, ніж три середні офіційні заробітні плати у області, університети зможуть не підвищувати її, пояснюють у МОН.

"Середня оплата навчання на одного студента-бюджетника становить 43 тис грн, а середня ціна за контракт – 16,5 тис грн.

Студенти-бюджетники та студенти-контрактники навчаються у спільних групах, тому університети просто компенсують нестачу коштів на студентів-контрактників за рахунок студентів-бюджетників.

У результаті освіта кожного студента недофінансована, а виш не може створити оптимальні умови для навчання та роботи викладачів", – зазначила очільниця МОН Ганна Новосад.

За словами заступника МОН Єгора Стадного, зміни цього літа не зачеплять більшість закладів Києва, Рівненської, Волинської, Житомирської, Чернівецької та Івано-Франківської областей.

Зміни відбуватимуться поступово: у 2020 році вартість становитиме 60% від держфінансування на 1 студента в університеті, у 2021 – 70% та у 2022 – 80%.

Мінімальна ціна контрактного навчання діятиме для державних університетів та тих приватних, які отримуватимуть державне фінансування.

"Справедлива ціна на контракти дозволить підвищити якість освіти. Більше грошей – це можливість університетам інвестувати в лабораторії, а також платити вищу зарплату кращим викладачам.

Водночас встановлення індикативної собівартості на популярні спеціальності дозволить мотивувати вступників йти на менш популярні програми, наприклад, інженерні", – відзначив Стадний.

В інтерв’ю "Українській правді. Життя" Стадний розповів, що такі зміни зможуть зупинити "пагубний демпінг, коли університети на кожній вступній кампанії намагаються підгледіти у конкурента і спустити ціну нижче".

"Вони давно ставлять ціну, яка є значно меншою собівартості підготовки. Якщо спитати будь-який бізнес, чи він може продавати продукцію нижче собівартості, вам одноголосно скажуть, що це смерть бізнесу.

Через демпінг на ціни на контракт людей привчили до такого сприйняття вищої освіти як чогось недорогого. Ми радше купимо євробляху за 100 тисяч гривень, ніж оплатимо 4 роки навчання на бакалавраті за ці самі гроші", – додав заступник МОН.

Також, за його словами, деякі університети, які зараз ставлять ціну на контракт 12-13 тисяч на популярні спеціальності, "не чисті на руку і "добирають" на сесіях".

Вас також може зацікавити:

94 університети у 2020 році отримають більше коштів: політехнічні, аграрні, які ще?

Що буде зі вступом, навчанням та управлінням в університетах: інтерв’ю замміністра МОН Єгора Стадного

Набули чинності умови вступу у виші на 2020 рік. Що нового

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні