Золотий язик у роті та серце-скарабей у грудях: у Єгипті дослідили мумію "золотого хлопчика", на якій знайшли 49 амулетів

Тетяна Денисенко — 25 січня 2023, 13:08

У Єгипті мумію хлопчика, який мав на собі 49 амулетів, прикрашених різними зображеннями, язик у роті та серце-скарабей у грудях. Все було зроблено із золота.

Дитина померла приблизно 2 300 років тому, повідомляє CNN з посиланням на The Frontiersin.

Через прикраси з дорогоцінного каміння мумії дали прізвище "Золотий хлопчик".

Стародавні єгиптяни вірили, що коштовні речі могли допомогти небіжчикам у переході до потойбічного світу.

Мумія "Золотого хлопчика"в саркофазі. Фото: The Frontiersin

Майже всі органи хлопця були видалені. У роки смерті хлопця це стало звичайною процедурою при муміфікації, мозок замінили смолою.

ВІДЕО ДНЯ

Серце також залишили на місці, оскільки воно було важливим духовним символом для стародавніх єгиптян.

Тіло було загорнуте в листя папороті.

Дослідники визначили, що на момент смерті юнакові було приблизно 14-15 років. Покійний мав здорові зуби і кістки без ознак поганого харчування або хвороб.

Науковці не виявили причину смерті підлітка, але з’ясували, що він був ростом 128 сантиметрів і мав овальне обличчя з маленьким носом і вузьким підборіддям.

Саркофаг. Фото: The Frontiersin

Його тіло знайшли на кладовищі "Наг-ель-Гассай" у Єгипті. Люди використовували цей цвинтар приблизно між 332 і 30 роками до нашої ери. Там збереглися тисячі тіл, багато з яких досі лежать в оригінальних трунах.

Хлопчик був похований в 2 трунах. Зовнішню прикрасили простіше, а внутрішній деревʼяний саркофаг був оздоблений візерунками та позолоченою маскою на місці обличчя.

"Сандалі, ймовірно, були призначені для того, щоб хлопець міг вийти з труни. За єгипетською ритуальною "Книгою мертвих", померлий мав носити біле взуття, щоб бути благочестивим і чистим, перш ніж читати її вірші", – розповів професор медичного факультету Каїрського університету, доктор Сахар Салім.

Він зазначив, що єгиптяни любили рослини та квіти, вважали, що вони мають сакральний і символічний ефект. Під час поховання біля померлого клали букети.

Золотий амулет у вигляді язика, покладений у рот хлопчика, мав допомогти йому говорити в потойбічному світі. Інший, схожий на вузол Ісіди (богині родючості і материнства), означав, що вона захищатиме його тіло. У формі соколів та страусиного пір'я – уособлювали духовний та матеріальний аспекти життя.

Двопальцевий амулет у формі вказівного і середнього пальців правої руки був знайдений в нижній частині тулуба, щоб захистити розріз для бальзамування. А золотий жук-скарабей, як вважалося, мав допомогти у суворому підземному світі.

Результати цього дослідження свідчать про те, що стародавні єгиптяни цінували своїх дітей і надавали їм "ритуальне лікування" після смерті, що підтверджують речі, знайдені разом з тілом "Золотого хлопчика".

Нагадаємо, Єгипті вперше за століття знайшли 16-метровий папірус із текстами з "Книги мертвих".

Реклама:

Головне сьогодні