Вчені виявили у медуз здатність до навчання – дослідження

3539
23 вересня 2023

Німецькі  вчені спробували навчити медуз кільком простим прийомам, щоб перевірити, чи потрібен для навчання мозок.

Отримані дані свідчать про те, що практично все, що має невелику кількість нейронів і здатність відчувати навколишнє середовище, може адаптувати свою поведінку на основі попереднього досвіду, повідомляє Science alert.

"Навчання – це найвища продуктивність для нервової системи", – каже перший автор дослідження Ян Білецький, нейробіолог з Кільського університету в Німеччині.

Реклама:

Щоб визначити, чи можуть медузи навчатися, Білецький та його колеги помістили їх у круглий резервуар із сірими смугастими стінками, щоб імітувати вертикальні смуги далекого мангрового лісу (вічнозелені рослини, які ростуть у тропіках і в екваторіальному поясі).

  Чи можуть медузи навчатися?

Побачивши "рослинність", медузи спершу вдарилися об стіну. Невдовзі їхній ентузіазм згас: до кінця 7,5-хвилинного випробування медузи оберталися у середньому в чотири рази частіше і збільшували відстань між собою та стіною вдвічі.

Це відображало змінену поведінку у відповідь на нововиявлену перешкоду.

"Дивно, як швидко ці тварини навчаються, приблизно так само, як і розвинені тварини. Навіть найпростіша нервова система, здається, здатна до передового навчання, і це може виявитися надзвичайно фундаментальним клітинним механізмом, винайденим на зорі еволюції нервової системи", – каже морський біолог Копенгагенського університету Андерс Гарм.

Щоб підтвердити, що ця навчальна подія включала візуальні та механічні стимули, дослідники виділили окремих медуз і показали їм відео із зображенням низькоконтрастних сірих смуг у русі.

Інтерпретуючи смуги як надто далекі об’єкти, медузи нічого не робили.

Реклама:

Коли відео супроводжувалося слабким поштовхом струму, медузи почали рухатися, щоб "ухилитися" від зустрічної перешкоди.

Медузи T. Cystophora, з якими проводили дослідження, мають близько тисячі фоторецепторів.

Ці нерви служать і сенсорними системами, і центрами інтеграції для перетворення подразників у відповіді, допомагаючи медузі пересуватися через густі ліси мангрового коріння в пошуках здобичі.

Читайте також: У Канаді виявили найдавніший вид медуз – його вік понад 500 млн роківРеклама: