Дослідники навчили ШІ розпізнавати фальшиве вино

Олена Барсукова — 4 грудня 2023, 11:53

Швейцарські дослідники створили інструмент на основі штучного інтелекту, який розпізнає фальсифіковане вино.

ШІ-програму використали для аналізу сполук у вині та відстеження його походження, повідомляє The Guardian.

"Є багато шахрайства з вином, коли люди роблять якесь місиво у себе в гаражі, роздруковують етикетки та продають його за тисячі доларів.

Ми вперше показали, що наші хімічні методи мають достатню чутливість, щоб відрізнити одне від іншого", – каже професор Александр Пуже з Женевського університету у Швейцарії.

Фото: EcoPimStudio/Depositphotos

Для "навчання" програми вчені звернулися до газової хроматографії – спеціального фізико-хімічного методу розподілу речовин, який зазвичай використовується в лабораторіях для розділення та ідентифікації сполук, що входять до складу суміші.

Вчені використали цей метод для аналізу 80 вин, зібраних протягом 12 років з семи різних маєтків у французькому регіоні Бордо.

"Перше, що ми побачили, це кластери, які відповідають певним шато. Це одразу підказало нам, що існує хімічний почерк, характерний для кожного шато, незалежно від врожаю. Це загальна картина концентрації багатьох молекул, яка відрізняє кожне шато", – каже Пуже.

Багато факторів, від винограду та ґрунту до мікроклімату та процесу виноробства, впливають на концентрацію сполук, що містяться у винах кожного шато.

Програма, над якою працюють вчені, відстежувала правильні шато з точністю до 99%. Водночас її здатність розрізняти врожаї вина має 50% точності.

Хоча виявлення шахрайства є найбільш очевидним застосуванням програми, Александр Пуже вважає, що цей підхід може знадобитись для моніторингу якості вина протягом усього процесу виробництва.

Нагадаємо, раніше вчені знайшли ймовірну причину появи головного болю після червоного вина.

Читайте також: У Португалії через вибух на заводі вулицями лилося 2 млн літрів вина. ВІДЕО

Реклама:

Головне сьогодні