Вперше за 87 років: у ПАР зафіксували золотого крота де Вінтона, який вважався вимерлим

Альона Павлюк — 2 грудня 2023, 12:48

У Південно-Африканській Республіці вперше за 87 років зафіксували золотого крота ле Вінтона. Вчені вважали його вимерлим.

Про це повідомляє CNN із посиланням на дослідження, опубліковане у науковому журналі Biodiversity and Conservation.

Золоті кроти де Вінтона приблизно розміром з мишу або хом'яка мають мерехтливу шерсть, яка імітує пісок. Саме тому їх дуже важко помітити. Крім того, ці тварини живуть у майже недоступних норах, рідко залишають за собою тунелі та мають гострий слух, за допомогою якого вловлюють рухи над землею.

Золотих кротів де Вінтона науковці не фіксували із 1936 року. Проте й до цього часу їх знаходили лише в невеликому регіоні Порт-Ноллот у Західнокапській провінції ПАР.

Золотий кріт де Вінтона. Фото: JP Le Roux/re:wild

На пошук цього виду команда екологів і генетиків з Фонду дикої природи, що перебуває під загрозою зникнення (EWT), та Університету Преторії витратила два роки.

Вчені проаналізували зразки ДНК з навколишнього середовища, яку тварини виділяють при переміщенні. Вона міститься у клітинах шкіри, шерсті або фекалій.

"Виділяти ДНК з ґрунту важко, але ми відточували свої навички та вдосконалювали методи ще до цього проєкту, і ми були впевнені, що якщо золотий кріт де Вінтона є в навколишньому середовищі, ми зможемо виявити його, знайшовши та секвенувавши його ДНК", – розповіла генетикиня EWT Саманта Майнхардт.

Під час експедиції у червні 2021 року команда науковців досліджувала до 18 кілометрів дюн на день. Допомагав їм у цьому собака на ім’я Джессі.

Золотий кріт де Вінтона. Фото: Nicky Souness/re:wild

Вчені зібрали понад 100 зразків ґрунту з ділянок уздовж північно-західного узбережжя ПАР. За допомогою аналізу вони побачили, що в цій місцевості присутні кілька видів золотих кротів, серед яких поширені капський золотистий кріт і золотистий кріт Гранта.

Щоб ідентифікувати золотого крота де Вінтона, їм довелося чекати майже рік. Дослідники мали лише один зразок його ДНК, якого не вистачало для точного визначення. Однак згодом вони отримали зразок генетичного матеріалу цього виду, який зберігався у музеї Кейптауна.

Науковці зазначили, що золотий кріт де Вінтона може бути широко розповсюджений вздовж західного узбережжя ПАР, однак його чисельність є низькою. Крім того, тварина може втратити своє середовище існування через видобуток алмазів у цьому районі. Тому необхідно вжити природоохоронних заходів, які є "критично важливими та невідкладними".

Нагадаємо, у горах Індонезії вчені виявили довгодзьобу єхидну Аттенборо, яку 60 років вважали вимерлою.

Читайте також: Динозаври вимерли через зміну клімату. Вчені пояснили, як на це вплинув астероїд

Реклама:

Головне сьогодні