Чим дивуватиме небо в січні: календар космічних подій

Анна Коваленко — 2 січня, 14:13
Чим дивуватиме небо в січні: календар космічних подій
Повний "вовчий" Місяць у січні 2024 року над США
Фото: Allen J. Schaben/Los Angeles Times/Getty Images

Короткий світловий день взимку може пригнічувати настрій, але брак сонячного проміння відкриє можливість побачити більше незвичайний космічних подій. Цьому також сприятиме прохолодне, менш туманне повітря.

У січні яскравих космічних явище не бракуватиме – 2025-й рік розпочнеться з піку метеоритного дощу, параду планет, повного "вовчого" Місяця та максимального наближення Марса до Землі.

У Popular Science розповіли, на які астрономічні події в січневому небі варто звернути увагу.

3 січня – прогнозований пік метеоритного дощу Квадрантиди

Фактично перший потік космічного каміння в 2025 році почався ще в середині листопада 2024-го. Однак пік метеоритного дощу Квадрантиди припаде саме на 3 січня. За прогнозами, він триватиме до кінця місяця.

Потік вважають одним із чотирьох щорічних метеоритних дощів, що мають різке підвищення кількості каміння, яке можна побачити з поверхні Землі.

РЕКЛАМА:

Під час астрономічного явища в небі можуть пролітати понад 100 метеорів на годину. Спостереження за подією не затьмарить яскраве сяйво Місяця, що перебуває у фазі зростання.

Квадрантиди відомі також тим, що каміння потоку часом утворює вогняні кулі – так називають більші вибухи світла та кольору, які зберігаються в небі довше, ніж середня метеорна смуга.

"Це пов’язано з тим, що вогняні кулі утворюються з більших частинок матеріалу", – пояснюють у NASA.

10 січня – початок параду планет

У січні цьогоріч мешканцям Землі випаде можливість побачити на нічному небі відразу понад шість планет. Приблизно 10 січня Марс, Юпітер, Уран, Венета, Нептун і Сатурн почнуть "вишиковуватися" в єдину дугу.

Очікується, що до кінця лютого в параді Меркурій замінить Сатурн.

Аби побачити це явище, варто оглядати небо на півдні, проводити поглядом зі сходу на захід (зліва направо).

За словами викладача астрономії з планетарію Адлера Хантера Міллера, оптимальний час, щоб побачити всі планети одночасно, – від 17:30 до 19-ї години за місцевим часом.

"Оптимальний час і розташування планет на небі дещо змінюватимуться протягом місяця, тому я рекомендую використовувати додаток для спостереження за небом, як-от Stellarium, щоб точно знати, куди дивитися зі свого місця перебування в будь-який момент часу", – сказав Хантер Міллер NBC Chicago.

Аби побачити парад планет у повній красі, варто скористатися телескопом.

13 січня – повний "вовчий" Місяць

Перший у 2025-му році повний Місяць досягне свого піку освітлення 13 січня об 00:27 за київським часом.

У січні це явище часом називають "вовчим" – назва має кельтське або давньоанглійське походження. За давніми уявленнями, Місяць асоціюють зі зграями голодних вовків, які в зимовий період нишпорять у пошуках поживи.

Інші варіанти включать Місяць великого духу, Зимовий Місяць або Морозний Місяць.

16 січня – протистояння Марса

У січні 2025 року Червона планета наблизиться на максимальну відстань до Землі. Через сонячне світло космічне тіло в небі матиме ще більш яскравий вигляд. Аби побачити темні плями на помаранчевій поверхні Марса, доведеться скористатися телескопом середнього розміру.

Як найкраще спостерігати за астрономічними явищами?

Аби побачити небесні тіла в повній красі, краще робити це в темну пору доби. Бажано перейти в неосвітлене місце подалі від яскравих вогнів міста та дати очам звикнути до темряви приблизно протягом 30 хвилин.

Раніше ми розповідали про найкращі фото метеоритного потоку Гемініди в 2024 році.

Реклама:

Головне сьогодні