На Волині намагалися незаконно продати кам’яну плиту часів Київської Русі: що про неї відомо

— 15 березня, 15:41
На Волині намагалися незаконно продати кам’яну плиту часів Київської Русі: що про неї відомо
Волинська обласна прокуратура

ВИПРАВЛЕНО 15.03.2024

На Волині під час інтернет-аукціону намагалися незаконно продати унікальну історичну пам’ятку часів Давньої Русі – кам’яну плиту Х-ХІІІ століть із зображенням "Святого воїна".

Пам’ятку вилучили правоохоронці, повідомляють в Офісі Генерального Прокурора.

За даними науковців оцінили, що на плиті зображений воїн – ймовірно, святий Дмитро. Ця пам’ятка могла прикрашати один із храмів Галицько-Волинського князівства.

За словами генерального директора Національного музею історії України, доктора історичних наук Федора Андрощука, пам’яток такого високого рівня протягом останнього століття в Україні не знаходили.

Археолог Максим Левада в коментарі для "УП. Життя" пояснив, що ця плита може бути роботою візантійського майстра, однак частіше такі предмети можна трапляються в Криму або в Західній Європі.

"Скоріш за все, її виготовили майстри, які обслуговували християнські храми, що тільки-но почали розбудовувати. Вапняк, з якого зроблена плита, свідчить про те, що вона була зроблена саме в Галицько-Волинському князівстві: у Галичі, Володимирі, Луцьку чи якомусь іншому князівському місті.

Ця плита чудово збережена. На ній є написи грецькою мовою. Такі плити зазвичай створювали для храмів, однак розмір цієї може свідчити про те, що її виготовили для каплиці-прибудови, присвяченої святому", – розповів археолог.

За його словами, у XIII столітті пересічна людина не могла замовити такий виріб. Подібні плити зазвичай були дарунками, які нерідко вмуровували у стіни.

"Не слід виключати, що її міг замовити і сам князь. Але це тільки припущення", – каже Максим Левада.

За його словами, на відповідальному зберіганні у Національного музею історії України (у попередній версії була неправильно вказана назва музею) нині перебуває понад 9 тисяч археологічних предметів, вилучених у правопорушників.

Прокуратура Волинської області вже розслідує кримінальне провадження за фактом незаконного привласнення особою знайденого чи такого, що випадково опинилося у неї, чужого майна або скарбу, які мають особливу історичну, наукову, художню чи культурну цінність (ч. 1 ст. 193 КК України).

Санкція статті передбачає штраф на суму до 2550 гривень, або громадські роботи строком до 240 годин, або виправні роботи до двох років чи арешт строком до шести місяців.

Камʼяну плиту передадуть на зберігання до Національного музею історії України. Також буде проведена додаткова експертиза.

Нагадаємо, нещодавно в Україні знайшли кам'яні знаряддя, яким близько 1,4 мільйона років.

Анна Штопенко, УП. Життя

Реклама:

Головне сьогодні