Підтримай нас, щоб ми без обмежень могли продовжувати роботу – долучайся до Клубу УП!
Підтримай роботу журналістів

На півдні Африки вчені знайшли термітники, яким може бути понад 30 000 років

Анна Коваленко — 6 липня 2024, 14:54
На півдні Африки вчені знайшли термітники, яким може бути понад 30 000 років
Фото ілюстративне. Попередніми найстарішими термітниками вважали тунелі комах у Бразилії
Eric Lafforgue/Art in All of Us/Contributor/Getty Images

У посушливому регіоні Південної Африки та Намібії – Намакваленді – вчені знайшли найстаріші з нині відомих "активних" термітників. Науковці припускають, що комахи заселяють їх уже протягом 34 000 років.

Вік помешкань термітів – комах, які живуть колоніями – дослідники з Університету Стелленбоша встановили за допомогою радіовуглецевого датування, пише Associated Press.

"Ми знали, що вони (ред. – термітники) старі, але не настільки", – поділилася враженнями про відкриття старша викладачка кафедри ґрунтознавства університету Мікель Френсіс.

Раніше найстарішими вважали споруджені термітами тунелі в Бразилії, які утворилися близько 4000 років тому.

Термітники в Намакваленді – відома особливість тамтешнього ландшафту, адаже їхні розміри подекуди досягають 30 метрів в ширину та 3 метри завглибшки.

РЕКЛАМА:

Вченим довелося ретельно розкопати частини насипів для того, аби взяти їхні зразки. Пізніше вони відбудували пошкоджені частини, аби захистити комах від місцевих хижахів.

За словами науковиці, термітники існували в той же час, коли на планеті жили шаблезубі тигри та кошлаті мамути, представники роду мамонтів, а значна частина Європи та Азії була вкрита льодом.

Дослідники вважають, що мають докази того, що протягом 34 тисяч років існування термітників, у них проживали колонії комах.

За словами вчених, аналіз термітників не тільки продемонстрував їхній вік, а й зміг дати уявлення про колишній клімат в регіоні. Науковці припускають, що в час утворення помешкань комах він був значно вологішим, ніж тепер.

Мешканці термітників відомі тим, що збирають гілки та іншу деревину і закопують їх глибоко в ґрунт. Це допомагає частково зменшити кількість викинутого в атмосферу вуглецю, а також позитивно впливає на якість ґрунту.

Незважаючи на загальну посушливість, на вершинах термітників Намакваленду росте чимало квітів.

Раніше ми розповідали про відкриття науковцями "найдавнішого мистецького сюжету" – печерного малюнка, на якому зображено трьох людиноподібних істот та свиню.

Реклама:

Головне сьогодні