Останки не належать сестрі Клеопатри: вчені здивували повторним аналізом скелета зі саркофагу

Анна Коваленко — 13 січня, 09:00
Останки не належать сестрі Клеопатри: вчені здивували повторним аналізом скелета зі саркофагу
Виявилося, що останки належать хлопчику-підлітку
Фото: Герхард Вебер

Науковці з'ясували, що череп, який протягом 72 років вважали останками Арсіної IV – сестри Клеопатри, насправді належав хлопчику із Сардинії чи Італії.

Про це йдеться в дослідженні, яке опублікували в журналі Scientific Reports, повідомляє Popular Science.

Хто така сестра Клеопатри та чому її останки шукали?

Арсіноя IV була молодшою ​​дочкою єгипетського царя Птолемея XII Авлета, а також сестрою цариці Клеопатри VII і царів Птолемея XIII і XIV.

Арсіноя була співволодаркою Єгипту і спробувала очолити єгипетські війська проти Клеопатри, яка об'єдналася з Юлієм Цезарем і римлянами під час александрійської війни.

На прохання римського політика Марка Антонія сестру Клеопатри вбили в Ефесті (Туреччина) приблизно в 41 році до нашої ери.

РЕКЛАМА:

Про які останки йдеться?

У 1929 році австрійський археолог Йозеф Кейль разом зі своєю командою знайшли в Ефесі саркофаг у гробниці Октагон. Могила була повністю заповнена водою, там не виявили жодних речей, крім цілого скелета.

Йозеф Кейль забрав із собою череп, а гробницю закрили. Згодом науковець провів початковий аналіз і припустив, що могила належала "дуже видатній людині" – ймовірно, жінці, яка померла у віці 20 років.

Стародавня гробниця
Гробниця Октагон в Ефесі та її частини у Відні
Частина гробниці в Туреччині
Гробниця Октагон в Ефесі та її частини у Відні
Вишукана гробниця
Гробниця Октагон в Ефесі та її частини у Відні

Археолог не зміг надати точних підтверджень цьому, але череп передали до Віденського університету (Австрія), де останки дослідили повторно. У 1953 році вчені зробили висновок, що останки належали молодій жінці "витонченого спеціалізованого типу".

У 1982 році в Ефесі знайшли рештки скелета, але не в саркофазі, а в ніші в передпокої поховальної камери.

У 1990 році дані про приблизну дату та місце смерті Арсіної привели археологів та антропологів до нової гіпотези. Науковці припускали, що у вишуканій гробниці поховали сестру Клеопатри.

Хромосомний сюрприз

Тепер команда генетиків, ортодонтів, спеціалістів з датування та археологів уважніше вивчила череп. Спершу за допомогою мікрокомп'ютерної томографії вони створили архівний запис черепа – його дуже детальне цифрове зображення.

Згодом вчені взяли крихітні зразки з основи черепа та внутрішнього вуха, аби визначити вік людини на момент смерті та отримати ДНК.

Науковці з'ясували, що череп датується між 36 і 205 роками до нашої ери, що відповідає традиційно прийнятій даті смерті Арсіної. Генетики виявили збіги між черепом та елементами стегнової кістки скелета, що пізніше знайшли в передпокої. Тобто рештки дійсно належали одній людині.

"Але потім відбувся великий сюрприз: під час повторних тестів череп і стегнова кістка чітко показали наявність Y-хромосоми, іншими словами, чоловічу стать", – сказав співавтор дослідження та археолог Віденського університету Герхард Вебер.

Більш детальне дослідження, зокрема коренів зубів та основ черепа, підтвердило, що похований в Ефесті був хлопчиком віком від 11 до 14 років.

Також він, ймовірно, мав захворювання, що вразило череп. Науковці побачили, що один із його черепних швів, який зазвичай зрощується у 65 років, уже був закритий і робив форму голови асиметричною.

За словами команди, найбільш вражаючою особливістю останків є недорозвинена верхня щелепа, яка незвичайно нахилена донизу, але більше спрямована догори. Ймовірно, це стан призводив до серйозних проблем із жуванням.

Щоб підтвердити це, науковці оглянули різні зубні суглоби та два зуби, що залишилися в щелепі. Хоча на першому постійному зубі не було жодних ознак того, що його використовували для пережовування їжі, інший мав чіткі тріщини від перевантаження.

Команда вважає, що в померлого не було постійного контакту між зубами через незвичайну форму щелепи.

Достеменно невідомо, що стало причиною порушень у померлого підлітка. Однак науковці припускають, що до деформації обличчя міг призвести дефіцит вітаміну D або генетичний синдром Трічера Коллінза, який проявляється порушенням черепно-лицьового розвитку.

Раніше науковці знайшли докази канібалізму на кістках людей бронзової доби, які знайшли в Англії. Вчені вважають, що таке поводження з останками було способом залякати ворога.

Реклама:

Головне сьогодні