"Свято фактично зникло": священник пояснив, що таке Старий Новий рік та чи варто його відзначати

Анна Коваленко — 13 січня, 18:43
Свято фактично зникло: священник пояснив, що таке Старий Новий рік та чи варто його відзначати
Церква не схвалює практики ворожіння на Старий Новий рік
Фото: Janina Steinmetz/Getty Images

У ніч з 13 на 14 січня частина українців святкує Старий Новий рік – свято, яке з'явилося через розбіжність між юліанським (старим) та новоюліанським (новим) календарями.

Однак це свято є світським, а не релігійним, і не має нічого спільного з вшануванням святих Меланії та Василія.

Про це "Українській правді. Життя" розповів протоієрей Православної церкви України, протоієрей Андрій Дудченко.

Священник пояснив, що традиція святкувати Старий Новий рік виникла після переходу на новоюліанський календар, який має різницю з юліанським у 13 днів.

"Старий Новий рік – це феномен, який виник через розбіжність церковного та світського календарів, коли церква була на старому календарі, а суспільство від радянських часів перейшло на новий.

РЕКЛАМА:

Коли минулого року в Україні Православна та Греко-католицька церкви почали послуговуватися григоріанським календарем, це свято фактично зникло", – розповів Андрій Дудченко.

Духівник додає, що перехід на святкування Нового року за новоюліанським порядком встановлював більш "зручний" календар, адже на 1 січня випадає святковий період між постами.

Водночас не всі українські християни відзначають релігійні свята за новим календарем, його досі не використовують в Українській православній церкві Московського патріархату та окремих громадах ПЦУ, каже представник духовенства.

Часом українці святкують Старий Новий рік, пояснюючи це вшануванням святих Меланії та Василія. Андрій Дудченко зауважує, що дні пам’яті святих збігаються в часі зі Старим Новим роком.

Раніше День пам'яті преподобної Меланії Римлянки припадав на 13 січня, а Василія – на 14. Натомість тепер ці свята відзначають 31 грудня та 1 січня відповідно.

Однак, вшанування пам'яті святих – релігійна подія, а Старий Новий рік – світська, пояснює священник.

"Новий рік – не релігійне свято, але церква його осмислює як певний етап життя, який ми проходимо і розпочинаємо. При тому ми дякуємо за рік минулий і за майбутній. Однак святкування початку року 1 січня це суто умовність", – стверджує Андрій Дудченко.

Що каже церква про ворожіння на Старий Новий рік?

Подекуди на Старий Новий рік українці вдаються до ворожіння, яке нібито може передбачити, яким будуть наступні 12 місяців. Андрій Дудченко застерігає: такі практики суперечать приписам Біблії.

"Біблія негативно ставиться до різного роду ворожінь, окультизму чи магії, адже це все не сумісне з вірою в єдиного Бога та свободи людини.

Господь не детермінує наперед наше майбутнє, тому воно не визначене. Люди самостійно "пишуть" своє майбутнє. Звісно, на нього впливають багато обставин, зокрема зовнішніх, а також моральні вибори людей", – пояснив священник.

За його словами, Бог не може передбачити майбутнє, ба більше, жодним іншим способом не вдасться наперед дізнатися результат вільного вибору людей, які впливають на прийдешнє.

Раніше в ПЦУ розповідали, чому українцям не варто боятися "містичної" п'ятниці 13-го.

Реклама:

Головне сьогодні