Усе через сонячний вітер: науковці з’ясували, що їхні уявлення про Уран були помилковими

Анна Коваленко — 12 листопада, 15:02
Усе через сонячний вітер: науковці з’ясували, що їхні уявлення про Уран були помилковими
Науковці мали неправильні знання про Уран протягом майже 40 років
buradaki/Getty Images

Значну частину відомостей про Уран, які ми знали досі, науковці отримали завдяки місії космічного корабля NASA Voyager-2 ще в 1986 році. Однак тепер вчені виявили, що отримані тоді дані свідчили про планету не зовсім точно.

Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в Nature Astronomy, пише Reuters.

У 1781 році британський астроном Вільям Гершель уперше в історії відкрив планету за допомогою телескопа. Науковцеві вдалося побачити в небі та описати Уран – крижану планету, яка досі лишається загадкою для науковців.

У 1986 році NASA відправило до планети космічний корабель, який на близькій відстані зібрав інформацію, що лягла в основу уявлень про Уран, зокрема його магнітне поле.

Однак тепер науковці з'ясували, що Voyager-2 застав планету в незвичайному стані. Незадовго до його наближення планета зазнала впливу інтенсивного сонячного вітру – високошвидкісного потоку заряджених частинок, що виходять від Сонця.

РЕКЛАМА:
Ілюстрація магнітосфери Урана
Ілюстрація магнітофери Урана за звичайних умов та сонячного вітру
NASA/JPL-Caltech

Унаслідок цього сонячний вітер "роздавив" магнітосферу Урана – захисну магнітну оболонку планети, яка перешкоджає впливу сонячного та космічного випромінювань.

Voyager-2 зробив знімки космічного об'єкта тоді, коли його магнітосфера мала приблизно 20% від звичайного обсягу.

"Ми виявили, що умови сонячного вітру, присутні під час прольоту, трапляються лише в 4% випадків. Проліт відбувся під час максимальної пікової інтенсивності сонячного вітру", – сказав провідний автор дослідження, вчений Джеймі Джасінскі з Лабораторії реактивного руху NASA.

За його словами, якби космічний корабель прибув до Урана хоча б на тиждень пізніше, науковці побачили б звичний вигляд його магнітосфери – вона нагадує захисну оболонку Юпітера, Сатурна та Нептуна.

Відтак спостереження Voyager-2 створили хибне уявлення про те, що магнітосфера Урана має надзвичайно інтенсивні пояси високоенергетичних електронів, але там відсутня плазма. Останнє протягом тривалого часу викликало подив у науковців.

"Плазмове середовище будь-якої планетарної магнітосфери зазвичай складається з плазми сонячного вітру, плазми будь-яких супутників, присутніх усередині магнітосфери, і плазми атмосфери планети.

На Урані ми не бачили плазми від сонячного вітру або від супутників. І плазма, яку виміряли, була дуже розрідженою", – пояснив попередні знання про Уран Джеймі Джасінскі.

Раніше науковці вважали, що два найбільші супутники Урана – Титанія та Оберон – часто рухаються поза магнітосферою. Тепер вчені стверджують, що вони зазвичай залишаються в межах захисної оболонки, що в майбутньому полегшить пошук потенційних океанів під їхньою поверхнею.

"Через великі розміри порівняно з іншими великими супутниками, їх обох (Титанію та Оберон – ред.) вважають головними кандидатами для відкриття океанів рідкої води в системі Урана ", – сказав планетолог Лабораторії реактивного руху та співавтор дослідження Корі Кокрейн.

Наразі науковці намагаються з’ясувати, чи є придатні для існування життя умови в океанах під поверхнею супутників у зовнішній частині Сонячної системи. Для цього 14 жовтня NASA запустили космічний корабель до супутника Юпітера Європи.

Реклама:

Головне сьогодні