Українська правда

Інтенсивне цвітіння фітопланктону та безлюдна пустеля: 8 вражаючих фотографій поверхні Землі від NASA

- 13 січня, 14:46

На орбіті Землі працюють понад 10 тисяч активних супутників, більшість із яких забезпечують зв'язок та навігацію на нашій планеті. Одна деякі пристрої протягом десятиліть збирають дані про Землю.

Одним із них є Landsat 7 від NASA, який запустили в 1999 році, повідомляє Popular Science.

Супутник називають "найстабільнішим інструментом спостереження за Землею з найкращими характеристиками, які коли-небудь виводити на орбіту". Він фотографує поверхню Землі кожні 16 днів з урахуванням прогнозу хмарності.

Отриману інформацію використовують в академічних і наукових цілях під час вивчення глобальних змін, моніторингу, оцінки ґрунтового покриву та картографування.

Однак щоб оцінити роботу Landsat 7, не обов'язково потрібні спеціальні знання – супутник робить чудові зображення різних куточків Землі згори.

Кораловий риф у Тихому океані

Наприклад, на фото від 10 травня 2001 року зображено один з островів Нової Каледонії – архіпелагу, який розташований за 1200 кілометрів від Австралії. Там функціонує третя за величиною у світі структура коралового рифу, яка включає величезну різноманітність видів хижаків, великих риб і черепах.

На зображенні можна побачити природні кольори острова, які змінюються від зеленого до коричневого – це суміш рослинності та оголеної землі.

Води навколо також відрізняються за відтінками, адже мають різну глибину. Над хребтами коралових рифів і піщаними косами вода найменша, тому має бліде забарвлення.

Фото: NASA/NASA Goddard Space Flight Center/Landsat

Велика соляна пустеля в Ірані

У 2000 році супутник NASA з орбіти Землі зробив фото найбільшої пустелі в Ірані під назвою Деште-Кевір або Велика соляна пустеля. Це переважно безлюдна пустка, що складається з мулу та насиченого солями ґрунту, який захищає мізерну кількість вологи від повного випаровування.

Фото пустелі зробили завдяки комбінуванню інфрачервоного, зеленого та червоного діапазонів.

Фото: NASA/USGS Landsat 7;NASA Earth Observatory

Крижане сало у водах Арктики

У холодних водах канадської Арктики супутник зазнімкував шматки морського льоду, які дрейфують крізь води. На фото вони нагадуються далекі галактики серед хмар міжзоряного пилу.

В океані лід спершу виглядає як крижане сало – густий шар дрібних льодяних кристалів на поверхні води, що має сіруватий колір. Коли температура знижується, ці частини потовщуються і зливаються в більш тверді пластини льоду.

Фото: USGS/NASA/Landsat 7

Африканський "равлик"

У січні 2001 року супутник Landsat-7 зробив зображення геологічної формації в плато Адрар пустелі Сахара, що в Мавританії.

Це утворення, яке візуально нагадує мушлю равлика, називають структурою Ріша. Воно виникає, коли вулканічний купол стає твердішим і поступово розмивається. Внаслідок цього стають видимими шари скелі, що схожі на цибулю.

Фото: NASA/U.S. Geological Survey/Landsat-7/Goddard Space Flight Center

Фітопланктонний "вибух"

Масивні скупчення зеленуватого фітопланктону в темній воді Балтійського моря нагадують картину Ван Гога "Зоряна ніч". Фото мікроскопічних морських рослин у липні 2005 року зробив пристрій Landsat-7.

Зазвичай "вибух" популяцій фітопланктону відбувається, коли глибокі течії приносять поживні речовини до освітлених сонячним світлом поверхневих вод. Такі умови сприятливі для росту та розмноження цих крихітних рослин.

Фото: USGS/NASA/Landsat 7

Острів у Північно Льодовитому океані

На цій фотографії, яку супутник Landsat-7 зробив 22 січня 2001 року, зображено острів Акпаток, який лежить у затоці Унгава в Канаді. Доступ до нього можливий лише з неба, оскільки над водою по всьому острові розташовані стрімкі скелі, що досягають висоти від 150 до 243 метрів.

Акпаток є важливим заповідником для морських птахів, які гніздяться на скелях. Численні крижини навколо острова приваблюють моржів і китів, що робить острів традиційним місцем полювання для корінних жителів інуїтів.

Фото: NASA/USGS Landsat 7 satellite; NASA Earth Observatory

Місце з’єднання вод

У грудні 2000 року пристрій NASA зазнімкував мілководдя в Гвінеї-Бісау – невеликій країни Західної Африки. Вздовж узбережжя можна побачити складні візерунки, які утворюються в місцях, де мул з річок вимивається в Атлантичний океан.

Фото: USGS/NASA/Landsat 7

Наступним кроком у дослідженні поверхні Землі з її орбіти став запуск супутника Landsat 8 у лютому 2013 року. Пристрій NASA представив еволюційний прогрес у технології, отримавши дві нові спектральні смуги для спеціального виявлення перистих хмар і спостереження в прибережній зоні.

"Вир" із фітопланктону

У липні 2018 року пристрій Landsat 8 зафіксував особливо інтенсивне цвітіння у Фінській затоці, що в Балтійському морі. На знімку можна побачити візерунки фітопланктону, які нагадують вир.

Щоліта фітопланктон поширюється берегами Північної Атлантики та Північного Льодовитого океану. У цей період цвітіння охоплює сотні, а подекуди й тисячі кілометрів. Багаті поживними речовинами прохолодні води там сприяють більшому росту морських рослин та фітопланктону, ніж у тропічних широтах.

Фото: NASA Earth Observatory

Раніше конкурс "Фотограф дикої природи-2024" оголосив переможців, серед них опинилися знімки пуголовків, дитинчати мавпи та морського леопарда.