Українська правда
Життя

В УЦОЯО відповіли на вимоги переглянути ЗНО з історії: завдання коректне, про АТО мають знати

Версія для друку Коментарі 6
20.05.2016
Фото Depositphotos
В Українському центрі оцінювання якості освіти вважають, що запитання №28 у цьогорічних тестах з історії України є коректним і якісним, тож немає підстав для зарахування всім учасникам тестування балів за нього.

Офіційну відповідь на звернення абітурієнтів з вимогою переглянути результати ЗНО-2016 з історії України надала "Українській правді. Життя" прес-служба центру.

Редакція звернулася до УЦОЯО за коментарем після того, як понад 11 тисяч абітурієнтів підписали електронну петицію, вказуючи, що запитання щодо закону про військово-цивільні адміністрації від 2015 року не могло бути у програмі ЗНО, затвердженій у 2014-му.

В установі зазначили, що отримували звернення від абітурієнтів та їхніх батьків щодо коректності завдання № 28. Саме запитання було сформульовано так:

Для збільшення зображення натисніть на картинку

Фахівці вказують, що цитовані документи стосуються таких подій: заснування Збройних сил України – 6 грудня 1991 р.; обрання України членом Ради Європи – 1995 р.; ухвалення Конституції України – 28 червня 1996 р.; антитерористична операція на сході України, розпочата 2014 р. 

Правильно ці фрагменти треба було розташувати так: Б А Г В.

"Найбільше учасники (ЗНО-2016 з історії України, — ред.) апелюють до уривку з джерела, де йдеться про складову антитерористичної операції (створення військово-цивільних адміністрацій). Фахівці УЦОЯО відзначають, що виконання цього завдання передбачає аналіз джерела, а не знання безпосередньо його змісту. Ключовими словами-маркерами в уривку документа, що дають можливість ідентифікувати період російської агресії на сході України, є географічні назви "Артемівська.., Костянтинівська.., Ясинуватська… Донецької області…" та словосполучення "військово-цивільна адміністрація".

Чинна Програма зовнішнього незалежного оцінювання передбачає знання фактів, пов’язаних з подіями антитерористичної операції", — зазначають експерти УЦОЯО.

Вони також вказують на те, що інформацію про вторгнення російських військ на сході України викладено у навчальних матеріалах для учнів 11 класів:

"У навчальних матеріалах з історії України для учнів 11-х класів "Революція Гідності 2013–2014 рр. та агресія Росії проти України" (див., напр.: Додатковий параграф з історії України для учнів 11-х класів // Історія в рідній школі. – 2015. – № 5. – С. 21–32; Історія України. – 2015. – № 9. – С. 7–18) викладено інформацію про вторгнення російських військ на сході України в 2014 р".

Фахівці УЦоЯО також перевірили складність завдання і визначили, що воно має "прийнятні психометричні показники, про що свідчать результати статистичної обробки відповідей учасників зовнішнього оцінювання".

Фото Depositphotos

"Так, 27 % тестованих правильно поставили фрагмент, де йдеться про антитерористичну операцію, на останню позицію в хронологічній послідовності. До того ж, серед тестованих з високим рівнем підготовки такий відсоток становить 40, а серед тестованих з низьким рівнем підготовки – 19. Ці учасники отримали 1 бал.

І першу, і останню подію правильно розташували в хронологічній послідовності 3,9 % всіх учасників, 7 % учасників з високим рівнем підготовки та 3,1 % учасників з низьким рівнем підготовки. Ці тестовані отримали 2 бали".

За даними центру, усі чотири події в правильній послідовності розташували 5,7 % всіх учасників, 14,9 % учасників з високим рівнем підготовки та 2 % учасників з низьким рівнем підготовки. Ці учасники отримали 3 бали.

"Як бачимо, 36,6 % всіх учасників переконані, що антитерористична операція (створення військово-цивільних адміністрацій) є останньою подією в запропонованій хронологічній послідовності. А серед учасників з високим рівнем підготовки таке переконання мають 61,9 %", — підсумували в УЦоЯО.

"Однією з важливих психометричних характеристик будь-якого тестового завдання є його кореляція (зв’язок між результатами виконання учасником певного завдання тесту та загальним балом, отриманим ним за весь тест). Що сильнішим є такий зв’язок, то вищий коефіцієнт кореляції. Згадане завдання має коефіцієнт кореляції 0,4, а високою у світовій практиці вважають кореляцію понад 0,25. Це означає, що успішність учасників у виконанні цього завдання дуже сильно пов’язана з успішністю у виконанні тесту загалом. Іншими словами, тестовані, які успішно виконали цілий тест, успішно виконали й це завдання, продемонструвавши свої знання та навички аналізу". 

Serge Simakin _ 21.05.2016 03:38
Yur Buryms'kyy:
Не говори ерунду. Они не отрицают, а отказываются признавать, что разные вещи. Причем отказываются на том основании, что это и так всем известный факт и в признании не нуждается. Это типа как признавать что Солнце всходит на востоке.
Так что читай статьи, а не только заголовки)))
Oleksa Piddubniak _ 20.05.2016 22:48
Я ніколи такого іспиту не здав би. Хіба це історія? Це поточна сьогоденщина? Хай краще відповідять, коли було утворене Брацлавське воєводство і що це таке. Або коли відбулась ганебна для Москалів битва на Дрижи-полі.
Pavlo Koma _ 20.05.2016 21:39
А питання з історії України досить цікаві.
Спитай мене коли прийняли Конституцію України?
або, Коли створені Збройні Сили України?
Підказка для неуків по конституції Це ж черві дні в календарі.
Dmytro Hudyma _ 20.05.2016 20:50
Перевірка знань за такими тестами, ІМХО, не дозволяє виявити знання ні з історії, ні з юриспруденції. Історична, так би мовити цінність, саме тих фрагментів - сумнівна. А цитовані у тесті положення Закону "Про Збройні Сили України", який був повністю викладений у новій редакції у 2000 році, - давно нечинні.
Чи не надто складний спосіб виявляти вміння 16-17-річних людей встановлювати хронологію подій?
sanila _ 20.05.2016 20:25
Yur Buryms'kyy:
не хотите протестировать судей, которые отрицают факт военной агрессии россии против Украины?
Вот сейчас сдают экзамен будущие судьи. Может, они будут знать, что такое Конституция.
АВТОРИЗАЦІЯ
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте