140 років автору "Щедрика". Врятуймо пам'ять про геніального композитора

13 грудня виповнюється 140 років з дня народження великого Миколи Леонтовича.

Прямо зараз, в ці хвилини, практично в усіх куточках земної кулі можна почути найвідомішу в історії різдвяну мелодію – "Щедрик", або Carol of the Bells. Адже саме з такою назвою та текстом Пітера Вільховського "Щедрик" став відомий мільярдам людей.

І в ці ж хвилини в селі Шершні Вінницької області продовжує руйнуватися будинок, де Леонтович провів своє дитинство.

Де батько-священик навчав його грамоті та грі на музичних інструментах, а талановита мати-красуня навчала народних пісень.

І де композитор, якому судилося після життя отримати всесвітню славу, вбирав в себе українську мелодику – з якої і був згодом створений "Щедрик".

Фігура Леонтовича для України є водночас символічною, і – звичайний для нас парадокс – мало не забутою.

Народившись на Поділлі и отримавши там музичну освіту, у 1904-му 27-річний Леонтович поїхав підкорювати Донбас.

Там, у селі Гришине (сьогодні це місто Покровськ) викладав музику та спів для залізничників у місцевій школі.

І вже незабаром його учнівський хор співав на протестах під час революції 1905-го року – коли знедолені робітники та селяни Російської імперії вперше виступили на масштабних мітингах проти поліцейської монархії та з вимогами демократичних реформ.

Творчий внесок Леонтовича не залишився непоміченим тою-таки царською поліцією, і він мав негайно покинути Донбас та повернутися на Поділля. Де композитору, врешті, судилося зустріти кінець свого життя від рук агента карних органів – але вже не царських, а радянських.

Дивовижно, що за сто років Донбас знов став тою українською землею, на якій точаться бої за ідеали свободи. Як це було за часів Леонтовича.

І сьогодні ми маємо боротися також і за спадок композитора.

В червні платформа #SOSмайбутнє провела в Шершнях спеціальну акцію для привернення суспільної уваги до трагічної руйнації будиночку дитинства Миколи Леонтовича.

40 дітей-артистів хору "Щедрик" п’ять годин долали шлях з Києва по бездоріжжю аби виконати свою титульну пісню на ганку будинку, який після вікової занедбаності та відсутності будь-яких заходів із збереження розсипається просто на очах.

Літня акція #SOSмайбутнє сама по собі стала поштовхом для мешканців Шершнів у напрямку розбудови.

Жителі села та місцева влада біля будинку Леонтовича облаштували цілий парк імені знаменитого земляка, який став улюбленим місцем та головним майданом, де проходить суспільне життя.

А в серпні тут відбувся перший фестиваль "Шершні Леонтовича", що об’єднав місцеві таланти та гостей батьківщини композитора.

Однак наразі активність із порятунку будинку має вийти на радикально новий рівень, аби досягти своєї мети: не тільки зберегти минуле, зберегти пам’ять про Леонтовича, але й створити на її фундаменті майбутнє Шершнів, Вінниччини та України.

Саме тому Фонд гуманітарного розвитку України оголосив про збір коштів на реставрацію будиночку (що, за попередніми підрахунками місцевої влади, може обійтися у суму до 1,5 млн грн) та на створення у Шершнях культурно-освітнього осередку, який би не лише зафіксував пам'ять про великого українця, а й проклав би повноцінний туристичний маршрут, стимулюючи розвиток цілої громади та її процвітання.

Комплекс культурної меншовартості – страшний синдром, який століттями заважає українцям визнавати власних великих співвітчизників, віддавати їм шану та, водночас, будувати навколо їхніх досягнень культурний та економічний капітал всієї країни.

Цей комплекс не дає нам замислитися над тим, що Україна не є виключно споживачем чужого культурного продукту (наприклад, в якості колонії Російської імперії), натомість є культурним експортером світового рівня.

І тому ми програємо глобальну битву за ідентичність та спадок Малевича.

І зараз можемо програти битву з часом за спадок Леонтовича.

18 грудня Фонд гуманітарного розвитку проведе в мистецькому просторі Art Ukraine Gallery благодійну подію – різдвяний джазовий вечір Leontovych Heart для гостей, які здатні значними внесками підтримати проект реставрації будиночку Миколи Леонтовича в Шершнях.

Ексклюзивну програму представить всесвітньо визнаний 16-річний скрипаль Ілля Бондаренко, який народився в Донецьку і, незважаючи на свій юний вік, вже встиг підкорити найважливіші сцени світу.

В його біографії "Щедрик" також залишив значний слід — адже Ілля виконував у власному джазовому аранжуванні мелодію Леонтовича у Білому домі на особисте запрошення Мішель Обами перед 5000 американців.

Порятунок спадку композитора світового значення є завданням для всіх нас. І тому я прошу кожного з читачів цих рядків долучитися до справи із збору коштів – для чого Фонд гуманітарного розвитку відкрив спеціальний рахунок (ЄДРПОУ 32959952, р/р №26005589234 в АТ "Райффайзен Банк Аваль", МФО 380805, призначення платежу: "Відродження будинку Леонтовича").

[L]Нашою першою метою є оголошення конкурсу на проект реставрації та архітектурно-дизайнерських рішень інтер’єру, зовнішнього облаштування будиночку Леонтовича і ландшафту навколо нього.

Ми прагнемо, щоб будинок мав не лише меморіальне значення – тому плануємо створити на його базі музичну школу для місцевих дітлахів та відкрити літній музичний театр Leontovych Heart для проведення фестивалів, концертів та вистав.

Адже, знаходячись лише в 30 км від Вінниці, Шершні зараз повністю відрізані від можливостей будь-якої сучасної освіти, і не лише мистецької, – що звучить оксюмороном саме через зв'язок цього села із композитором світового значення.

Україна подарувала світові найулюбленішу мелодію Різдва і той піднесений святковий настрій, що неодмінно охоплює кожного з нас із першими нотами "Щедрика".

Тож давайте сьогодні й ми подаруємо майбутнім поколінням українців можливість доторкнутися до своєї історії – в якій є місце не лише стражданням та трагедіям, але й мріям та щастю. Що ними просякнута вічна мелодія легендарного Леонтовича.

Наталія Заболотна, президент Фонду гуманітарного розвитку України, спеціально для УП.Життя

Реклама:

Головне сьогодні