Що почитати перед виборами, щоб не втратити здоровий глузд. 5 книг

Що почитати перед виборами, щоб не втратити здоровий глузд. 5 книг

Нещодавно оговтавшись від одних виборів, Україна вже поринула у наступні – парламентські.

Українців чекатиме шквал агітації, суперечок (інколи – навіть сварок) та перенасичення інформаційного простору. Витримати такий тиск, при цьому зберігаючи ясність думки – не так легко, як хотілося б.

Мій рецепт не втратити себе в інформаційному шумі – намагатися побачити "більшу картину", не дозволяти затуманити мозок та відстоювати свою думку.

Все це можливо завдяки розвитку критичного мислення та читанню.

Цього року мені випала честь стати частиною спільноти Аспен Інституту. Перед вступом ми мали прочитати твори видатних філософів, політологів, біологів та соціологів про людину, суспільство та державу.

Це ті книги, читаючи які ви чіткіше зрозумієте процеси, які протікають в суспільствах, зможете грунтовно пояснити свої тези та побачити ширшу картину в контексті подій, які колись відбувалися та, можливо, ще будуть відбуватися. Частиною списку залюбки ділюся.

Вацлав Гавел "Сила безсилих"

Найбільш цікава у роботі глава присвячена радикальному оновленню людської відповідальності.

Автор змінить (принаймні, спробує) наше уявлення про те, що таке сила суспільства та чи справді є безсилі суспільства?

Це актуальна тема у передвиборчі часи, бо частина людей все одно не схоче йти на голосування, мотивуючи це тією чи іншою причиною. Але у відповідальності – міць.

Якщо суспільство готове брати на себе відповідальність, воно матиме майбутнє.

Але якщо маси деморалізовані, навряд чи можна говорити про активацію "сили безсилих".

Автор книги – колишній президент Чехословаччини: людина, яка намагалася протистояти впливу СРСР на свою країну.

Він напевно знає, як можна зламати людину, і як вона після цього може відновитися. Так само він усвідомлює, що треба людині, щоб не втрачати віру в себе та майбутнє.

Книга корисна не лише для того, щоб розуміти певні суспільно-політичні процеси, а і для більш ширшого сприйняття поняття "громадянського суспільства" та відповідальності громадянина (найперше – перед самим собою).

Зигмунт Бауман "Індивідуалізоване суспільство"

Історія випробовує нас багатьма ситуаціями. Одна з найбільш розповсюджених – вибір між комфортом тут та зараз чи можливістю стати більш вільною людиною?

Ми не дарма робимо той чи інший вибір: у кожному разі отримуємо блага – за однієї опції "тут і зараз", за іншої – в майбутньому, але більш довгострокові.

Чи є тут правильний вибір? Залежить від ситуації.

Загалом робота торкається важливої проблеми того, що інколи в суспільстві буває так, що те, що добре для соціуму – погано для окремих індивідуумів. Що ускладнює вибір.

На правильні та конструктивні роздуми про теперішнє та майбутнє суспільств, а також наших персональних виборів робота точно надихне.

У вас може змінитися уявлення про те, хто такий насправді громадянин та стати більш зрозумілими ті чи інші процеси в суспільстві.

Григорій Сковорода "Розмова п’яти мандрівників про справжнє щастя в житті"

Григорій Савич у байках, розповідях та притчах веде мову про людську гідність: як жити, не плазуючи перед тими, хто вороже налаштований проти вас.

Читаючи цю роботу, стає зрозуміло, що автор ототожнює щастя зі спокоєм та впевненістю.

При цьому він говорить, що проблема населення в тому, що ми звикли шукати рецепти до щастя замість того, щоб прислуховуватися до себе та своїх потреб.

Щастя можливо знайти тільки коли йдеш своїм шляхом.

У складний передвиборчий період ця філософська робота здатна лейтмотивом нагадати, що, незважаючи на те, що на нас з усіх сторін буде литися величезний потік інформації з політичних шоу, передач та новин, ними не варто жити.

Варто розуміти, що громадсько-політична частина життя – лише частка.

І, так, від вашого вибору залежить багато, проте, найважливіше має бути на першому місці – те, що робить вас щасливими.

Томас Гоббс "Левіафан"

У Біблії Левіафан – це могутнє морське чудовисько.

Проте, у роботі Томаса Гоббса він ототожнює державу з цією істотою: наче люди, уклавши суспільний договір, так створили свого Левіафана.

Він може як захищати, так і нищити, проникати у будь-які сторони суспільно-політичного життя суспільства.

"Левіафана" Гоббс створював у часи, коли в Англії відбулися великі зміни: з абсолютної монархії вона переходила до конституційної.

По суті, робота Гоббса – раціональне виправдання та аргументація плюсів абсолютизму.

Проте, вона цікава тим, що пояснює формування та функціонування певних державних процесів та інститутів, обговорює роль релігії в політичних процесах (що для України – актуально) та ставить державний закон вище моральності.

Джеймс Уотсон "ДНК: Секрет життя"

Ця книга задумувалась як підсумок 50-річній роботі з часу відкриття подвійної спіралі ДНК, проте стала дещо більшим.

Простою мовою в ній пояснюється, як через призму молекулярної біології можна розглядати людське життя та майбутнє.

Як технологія впливає на життя суспільства: з практичної, соціальної та етичної точки зору.

В книзі є суб’єктивний погляд Уотсона на розвиток галузі, людський потенціал і проблеми, які можна вирішити за допомогою молекулярної біології.

Наразі потужно розвивається галузь генетичних досліджень: за допомогою досліджень ДНК навіть змінюється ставлення до звичних уявлень про життя, до прикладу, доісторичних людей (і не тільки).

Це чудова література, щоб подивитися на себе, суспільство та людський потенціал крізь призму досліджень та здобутків видатного вченого.

Ця робота допоможе залишатися в контексті того, що ми, незважаючи на наші дуже важливі суспільно-політичні процеси, залишаємось в контексті глобального світу та його законів.

В тому числі – природних. Після прочитання цієї книги багато виборів, процесів та соціальних явищ стануть для вас більш зрозумілими та передбачуваними.

Юлія Орлова, генеральна директорка видавництва Vivat, для УП.Життя

Реклама:

Головне сьогодні