Коли рано означає вчасно: про лікування раку з перших вуст

Коли рано означає вчасно: про лікування раку з перших вуст

"Це відбувається не зі мною", – перше, що спадає на думку тому, хто щойно почув від лікаря слова "У вас рак".

За даними Національного канцер-реєстру, близько 450 українців щодня дізнаються, що в них онкологія.

Серед хворих, яких вже понад 1 млн, жінок майже вдвічі більше, ніж чоловіків. І найчастіше їм доводиться боротися з раком молочної залози.

ВІДЕО ДНЯ

Медицина розвивається дуже стрімко. Сьогодні ми вже не просто розрізняємо, злоякісною чи доброякісною є пухлина, але й можемо заглянути значно глибше — до чого вона чутлива, які генетичні аспекти присутні, яка спадковість у хворого.

Усі ці деталізовані характеристики дозволяють нам підбирати оптимальне для кожного пацієнта лікування, а отже – лікувати кожний окремий випадок ефективніше та з найменшими побічними ефектами.

Єдине, на що вплинути ми ніяк не можемо – це час. І, як відомо, для онкохворих він грає не на їх користь.

Наприклад, рак молочної залози на ранніх стадіях виліковний у 95% жінок.

В Україні ж у п’ятої частини пацієнток цю недугу діагностують на 3-й і 4-й (пізніх) стадіях.

Це дуже високий показник, зважаючи на те, що рак грудей належить до візуальних форм онкозахворювань, а значить жінка при регулярному самоогляді може виявити будь-які зміни та вчасно звернутися до лікаря.

Звичайно, ми завжди робимо все можливе, щоб зберегти життя пацієнта і на 4-й стадії захворювання. Це можливо. Проте у такому випадку лікування є довшим, дорожчим і важчим для пацієнта. Люди отримують підтримуючу терапію і живуть ще протягом 5-10 років у 45-50% випадків.

Та якщо ми говоримо про одужання і стійку ремісію (послаблення або зникнення симптомів хвороби), треба активно розвивати ранню діагностику, бо ми в Україні в цьому плані дуже відстаємо.

Приміром, у нас рак діагностується на 1-й стадії у 30% від усіх зафіксованих випадків захворювання, тоді як у США цей показник складає більше 70%. Різниця колосальна.

Особливо, беручи до уваги, що там половина цих діагностованих випадків – це рак in situ, тобто 0-ї стадії, коли відсутній активний ріст пухлини, що в Україні є надзвичайною рідкістю. А для таких пацієнтів прогнози на повне одужання дуже-дуже хороші.

Україна в першій трійці країн Європи за смертністю лише через те, що у нас рак мало діагностується на ранніх стадіях.

Я переконаний, якби нашим лікарям створити такі самі умови, як за кордоном, то наші результати можуть бути навіть кращі.

Три-чотири рази на рік я їжджу за кордон на стажування та для обміну досвідом. З того, що я бачу, можу сказати, що по якості лікування різних стадій наші результати співставні з показниками США.

Рівень кваліфікації хіміотерапевтів той самий, протоколи лікування використовуємо ті самі, променева терапія на достойному рівні, хоча й потребує додаткових інвестицій через величезне навантаження на обладнання, хірургія також нічим не відрізняється. Програємо лише в тому, що у нас практично не фінансуються онкодослідження.

Найбільше уваги зараз приділяється зменшенню токсичних побічних ефектів хіміотерапії, удосконаленню методик вираховування потрібних доз ліків, зменшенню ускладнень.

Постійно з’являються нові препарати. Цього року в Україну вже поставлені та розвозяться по регіонах закуплені Crown Agents препарати з наступними діючими речовинами: Леналідомід, Іматініб, Амфотерицин B (ліпідний комплекс), 6-Меркаптопурін, Талідомід, Мітоксантрон, Метотрексат, Золедронова кислота, Кальцію фолінат, Ідарубіцин, Вінкристин, Ванкоміцин, Блеоміцин, Бортезоміб, Бендамустин, Тамоксіфен, Інтерферон-Альфа 2b, Паклітаксел, Летрозол, Капецитабін, Гемцитабін, Вінорелбін, Вориконазол, Меркаптопурін.

Я збирався стати пластичним хірургом, але життя привело мене в онкологію, тому й тут намагаюся застосовувати реконструктивну пластику.

Коли ми визначаємося з лікуванням, для нас важливо не лише збільшення тривалості життя, але й забезпечення його відповідної якості. Тому я стараюся враховувати й естетичний аспект лікування — і саме тут в пригоді мені стають навички з пластичної хірургії.

Чи вдасться нам колись побороти онкозахворювання?

Надія є. Генетичні дослідження з корекції мутацій, які зараз проводяться, відкривають нові багатообіцяючі перспективи.

Ігор Мотузюк, хірург-онколог, мамолог, співробітник Кафедри онкології НМУ імені О.О.Богомольця на базі Національного інституту раку, спеціально для УП.Життя

Титульна світлина gbh007/Depositphotos

Вас також може зацікавити:

Словесний стриптиз онкопацієнтки: рак, упередження та стереотипи

Стовщення пальців та інші важливі симптоми раку легенів. ФОТО

Науковці сподіваються, що зможуть попередити облисіння під час лікування раку

Можлива причина раку мозку – вихлопні гази. Дослідження

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні