Як відео з ферми в українському Снятині змінило закони Нью-Йорка
"Роби, що маєш, і будь, що буде", – певно, саме цим принципом керувався хлопець, що десь рік тому влаштувався на ферму з виробництва фуа-гра в маленькому містечку Снятин Івано-Франківської області.
Місяць він таємно знімав свої робочі будні.
А опісля анонімно передав матеріали зоозахисній організації "Відкриті клітки Україна", яка їх опублікувала.
Ці кадри сколихнули світ, призвели до нового закону в Нью-Йорку, мітингів та відмови від фуа-гра у багатьох ресторанах Данії та Великої Британії.
Фабрика, на якій відбувались зйомки, закрилась.
Та чи завжди кадри жорстокості з ферм аж так впливають на громадськість і чому це спрацювало з фуа-гра?
Якщо пересічний українець не одразу може сказати, що таке фуа-гра і чим її виробництво відрізняється від інших птахоферм, то у західному світі вже багато років йдуть війни між зоозахисниками та гурманами.
Перші домагаються, часто успішно, визнання гаважного методу годування жорстоким і таким, що має бути забороненим.
Останні не бачать нічого кримінального у насильницькому годуванні: це коли гусці чи качці двічі на день три тижні підряд встромляють трубку у горло і засипають туди зерно.
Пташина печінка від такої "дієти" збільшується у 7-10 разів. Це і є фуа-гра, з французької "foie gras" – жирна печінка.
У Франції цей "делікатес" став навіть частиною культурної й гастрономічної спадщини. Проте у переважній більшості європейських країн заборонене виготовлення, а подекуди, як от і Індії та штаті Каліфорнія, і продаж фуа-гра.
Тож тема ця для Європи не нова і навіть трохи затерта.
Була. До публікації відео зі снятинської фабрики. На ньому огидне все: цинічне відношення персоналу до птахів, брудні клітки, хворі птахи, які захлинаються у власному блювотинні, трупи, які скидають на купу.
І з таких місць експортується фуа-гра у найфешенебельніші ресторани світу. У дорогого делікатесу на тарілці – непристойно брудне минуле.
Цивілізоване західне суспільство більше не може просто відвернути погляд, "не помітити" жорстокість. Гуманність – вимога до влади, і це як заслуга, так і зброя їхніх активістів.
Тоді, коли в Україні жменька "зелених" лобістів лише набирає сили у боротьбі з бізнес-монстрами (які, звісно, мають підтримку влади та часто і є владою), розвинуті країни готові змінюватись під натиском зоозахисту.
До того ж, озброївшись підтримкою медіа, зокрема таких впливових видань, як The Independent, які не оминули увагою розслідування в Україні.
[BANNER1]
Нью-йоркська організація Voters for animals rights (VFAR, "Виборці за права тварин") займається виключно політичним захистом тварин та лобіюванням їхніх інтересів.
Президентка VFAR Еллі Фельнман Тейлор у своєму зверненні до українських депутатів розповідає, як вони показали відео зі снятинської фабрики у міській раді Нью-Йорка.
Тамтешні депутати погодились, що ця практика занадто жорстока, взяли й заборонили фуа-гра. Яке подають у близько тисячі (!) ресторанів Великого Яблука.
Депутатка Карліна Рівера, палка захисниця прав тварин, назвала цю заборону історичною.
"Давайте будемо чесні – насильницьке годування – негуманна практика, це очевидно", – заявила політикиня.
За закриттям останньої на той час фуа-гра ферми в Україні та нью-йоркською забороною слідували протести в інших країнах.
Деякі відомі британські ресторани припинили продаж фуа-гра після перегляду відео.
Інші можуть піти тим же шляхом під тиском активістів.
[BANNER2]
"Важко повірити, що фуа-гра взагалі існує, – коментує генеральний директор "Відкритих кліток" у Великій Британії Коннор Джексон.
Примусово годувати тварин, поки їхня печінка не набрякне в 10 разів - просто варварство".
Ми в захваті від того, що компанія (мається на увазі агрохолдинг MХП – власник снятинської птахофабрики) вирішила виступити проти непотрібних страждань, закривши ферму.
Будь-які ресторани Великої Британії, які ще подають фуа-гра, будуть змушені подивитися правді у вічі: жорстокість до тварин – це погана справа".
Британські політики та активісти також говорять про повну заборону продажу фуа-гра після виходу з ЄС.
"Будучи членом єдиного європейського ринку, складно заборонити імпорт фуа-гра з Франції.
Але Брексіт, не зважаючи на багато недоліків, дає можливість закрити кордони для цієї "негуманної та архаїчної" торгівлі", – каже Еліза Аллен, голова Peta UK.
У Данії, батьківщині організації Anima International, частиною якої є ГО "Відкриті клітки Україна", під тиском мітингарів (на титульному фото саме цей мітинг – ред.)понад 150 ресторанів один за одним вже відмовились від продажу фуа-гра.
[BANNER3]
А що ж в Україні?
Деякі прогресивні ресторани прибрали фуа-гра з меню, як і їхні закордонні колеги. Але поки продаж та навіть виготовлення фуа-гра – легальне.
Щоб примусове годування визнали жорстоким поводженням з тваринами, розробили законопроєкт 2802, який на цьому тижні має розглянути Верховна рада.
Сподіваємось, політики таки спроможуться його прийняти й, тим самим, привести українське законодавство у відповідність нормам Європейського Союзу, у який ми всі так прагнемо потрапити.
Олена Баран, активістка ГО "Відкриті клітки Україна", спеціально для УП.Життя
Вас також може зацікавити:
Ваша косметика убила кроликів і не лише: про тести на тваринах та гуманний вибір
Вони не тільки м'ясо: 20 світлин, які змусять вас задуматися про роль тварини в житті людини
Вперше в Україні: суд заборонив стаціонарному цирку експлуатувати тварин
Інквізиція XXI століття, або Як тестується косметика на тваринах
Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.
А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.