Як заповнити прогалину в лікуванні психічних розладів для 6,4 млн українців

Як заповнити прогалину в лікуванні психічних розладів для 6,4 млн українців

Щороку в Україні 8,1 млн людей потребують підтримки щодо психічного здоров’я.

Однак лише 1,6 млн людей отримують необхідну їм допомогу.

Це означає, що близько 80% людей, які потребують підтримки, не отримують її. Експерти називають це "прогалиною, або розривом у лікуванні".

На місцевому рівні є агенти змін у громадах, які першими прокладають шлях до заповнення цієї прогалини через налагодження співпраці між фахівцями і надання підтримки на принципах фаховості, людяності і доступності.

Ми всі очікуємо миті, коли керівництво на національному рівні проявить таку ж відданість і відповідальність, щоб покращити рівень допомоги по всій країні шляхом систематичного впровадження змін.

РЕКЛАМА:

Коли вони будуть готові до дій, проєкт "Психічне здоров’я для України" готовий допомогти і підтримати.

Чому потрібні злагоджені дії зараз?

Проблеми психічного здоров’я можуть проявлятися у різних формах і ступенях тяжкості.

Те, що починається як гострий стрес, безсоння або страх, може перерости у перевтому чи вигорання, клінічну депресію або тривожний розлад, якщо людина вчасно не отримає необхідної допомоги.

Існує безліч ефективних форм психологічної підтримки, соціальної підтримки або терапії для людей з проблемами психічного здоров’я або психічними розладами.

Лише люди зі справді тяжкими психічними розладами потребують госпіталізації у психіатричні лікарні.

При цьому 89% державного фінансування спрямовується саме на потреби таких закладів.

Держава не забезпечує необхідними послугами більшість людей, яким потрібна лише незначна психосоціальна підтримка і які можуть залишатися вдома – біля своїх рідних. Такі послуги підтримки недоступні для 6,4 млн українців кожного року.

Відповідно, проблеми з психічним здоров’ям загострюються, їх стає важче лікувати, що створює додаткові труднощі в житті як самих людей з психічними розладами, так і їхніх рідних.

Допомога людям з психічними розладами – це не лише моральний обов’язок, але й економічна необхідність: у 2017 році національний дохід, втрачений Україною через психічні розлади і розлади внаслідок вживання психоактивних речовин, якщо рахувати за методикою Інституту метрик та оцінки здоров’я (IHME), становив щонайменше 104,6 млрд гривень.

За останні роки Україна досягла значного прогресу в аналізі та заповненні прогалини в охороні психічного здоров’я.

У 2017 році Кабмін схвалив Концепцію розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року.

Це чудова довготермінова візія, яка була розроблена з урахуванням доведених ефективних практик, таких як інтеграція охорони психічного здоров’я в первинну медичну допомогу, розвиток амбулаторних послуг на рівні територіальних громад, забезпечення доказового лікування і підвищення обізнаності населення щодо психічного здоров’я.

Концепція описує все те, що має відбутися, щоб соціальні служби, а також служби психологічної і медичної допомоги працювали разом задля надання людям з проблемами психічного здоров’я необхідної ефективної допомоги з дотриманням прав людини.

Однак будь-яка візія, щоб стати реальністю, має бути підкріплена відповідним плануванням і впровадженням.

Щоб забезпечити систематичне покращення охорони психічного здоров’я по всій країні, має бути чіткий урядовий план, який допоможе успішно пройти складний перехід від старої до нової системи охорони психічного здоров’я.

Потрібно налагодити комунікацію і координацію між усіма сторонами цього процесу: зокрема між Міністерством охорони здоров’я, Міністерством соціальної політики, Національною службою здоров’я України, а також між професійними об’єднаннями фахівців з психічного здоров’я, правозахисниками та організаціями користувачів послуг, керівниками лікарень, інтернатів і територіальних громад.

Сильне лідерство на рівні влади і готовність кожної сторони до співпраці – необхідні передумови впровадження змін у системі і забезпечення їхньої сталості.

Роль проєкту "Психічне здоров’я для України"

Міжнародні партнери об’єдналися, щоб підтримати це бачення системи охорони психічного здоров’я в Україні.

Давній партнер України, Швейцарія, сформулювала проєкт "Психічне здоров’я для України" (MH4U), щоб підтримати реалізацію вищезгаданої Концепції.

З 2019 до 2023 року проєкт надаватиме підтримку в трьох ключових сферах:

  • покращення політик і координація національних та регіональних структур, які забезпечують роботу сфери охорони психічного здоров’я;
  • професійний розвиток фахівців у сфері охорони психічного здоров’я і сприяння узгодженню дій служб різних рівнів і секторів (Львівська область і підконтрольні Україні території Донецької і Луганської областей);
  • підвищення обізнаності населення з питань психічного здоров’я з метою подолання стигми та формування готовності до отримання послуг.

З жовтня 2019 року у співпраці з 15 партнерськими організаціями проєкт MH4U проаналізував відповідну нормативно-правову базу, почав перекладати міжнародні клінічні протоколи, проводить навчання для сімейних лікарів та соціальних працівників, провів вебінари для населення, а також допоміг створити перші три міжсекторальні локальні команди впровадження проєкту з метою заповнення прогалини в наданні допомоги на місцевому рівні.

Той факт, що наші перші вебінари на тему психічного здоров’я зібрали понад 4000 учасників свідчить про зростання зацікавлення цими питаннями в українському суспільстві.

MH4U намагається зробити свій внесок в об’єднання людей і розвиток потенціалу.

Однак будь-який міжнародний проєкт повинен керуватися планами розвитку країни-реципієнта і впроваджуватися у співпраці з національними партнерами.

Лідерство на національному рівні є абсолютно необхідним, щоб міжнародний проєкт міг сповна реалізувати свій потенціал.

У Паризькій Декларації (2005) та Аккрській програмі дій (2008) партнери з розвитку домовилися про наступне:

Відповідальність/активне включення у процес: країни повинні брати участь у виробленні політики з розвитку і координувати міжнародну допомогу.

Інклюзивні партнерства: міжнародні і національні партнери, донори і громадянське суспільство повністю залучені.

Розвиток потенціалу щодо ефективності зовнішньої допомоги: посилювати спроможність країн управляти власним майбутнім.

Роль міжнародних проєктів полягає у наданні підтримки і розбудові потенціалу на основі планування і лідерства національних державних партнерів.

Коли немає керівництва з боку національних партнерів, проєкт може працювати лише з місцевими партнерами для впровадження змін знизу вгору.

Підхід "знизу-вгору"

У Львівській області і на підконтрольних Україні територіях Донецької і Луганської областей були створені перші міжсекторальні локальні команди впровадження проєкту.

Об’єдналися фахівці у сфері охорони здоров’я і соціального захисту, представники місцевої влади і громадських організацій з метою заповнення прогалини в наданні допомоги.

Проєкт надає їм підтримку через навчання і міжнародні доказові практики. Проведено було 13 онлайн тренінгів і вебінарів про психічне здоров’я, працювала гаряча лінія з психологічної допомоги і публікувалися практичні поради щодо самодопомоги у Facebook.

Сімейні лікарі покращували свої навички діагностування і ведення психічних розладів.

600 фахівців і батьків вчилися надавали кращу підтримку дітям з синдромом дефіциту уваги і гіперактивності.

Розширюємо можливості звичайних громадян, щоб вони вимагали послуг, яких потребують. Так ми починаємо змінювати систему знизу.

Поки на рівні національної політики все ще триває боротьба за стабільність, у громадах вже почався рух за зміни.

Представники місцевої влади, лікарі, соціальні працівники, психологи, освітяни і звичайні громадяни об’єдналися, щоб покращити якість життя українців.

Вони усвідомили важливість заповнення прогалини в лікуванні психічних розладів. Вони дбають про здоров’я своїх громад.

Ми бачимо, що розпочався рух за більш ефективну, засновану на повазі та більш інклюзивну охорону психічного здоров’я в Україні. І ми пишаємося бути його частинкою.

Ми перебуваємо очікуємо тієї миті, коли всі зацікавлені сторони об’єднаються навколо єдиного плану системних змін. І ми готові допомогти перетворити це очікування в реальність.

Гайко Кьоніґштайн, керівник швейцарсько-українського проєкту "Психічне здоров’я для України", спеціально для УП.Життя

Титульна світлина lightsource/Depositphotos

Вас також може зацікавити:

Підтримка психічного здоров’я дорослих та дітей: як впоратися з ізоляцією

Як не нашкодити психічному здоров'ю. Пояснюють фахівці

5 міфів про депресію. Психічне здоров’я в коміксах

У 2020 році психіатричні лікарні можуть отримати на 80% менше коштів – очільник МОЗ

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні