Медреформа: зупинити не можна продовжити
…де саме у цьому реченні поставити крапку, буде вирішувати Конституційний суд України.
Адже 23 липня він має розглянути подання про конституційність закону "Про медичну реформу".
Якщо закон визнають неконституційним – реформу скасують. Тоді це стане абсолютним реваншем "регіоналів", які повернуть медицину в часи Януковича та Богатирьової – до занепаду, хаосу та корупції!
Бахтєєва, Добкін, Шуфрич, Льовочкіна, Мірошніченко, Бойко (повний перелік підписантів подання тут). Наче й не було Революції Гідності, якщо ці люди знову намагаються диктувати свої правила.
Кому та чому вигідно зупинити реформу?
У 2016 році Світовий банк провів дослідження, щоб зрозуміти обсяг тіньового обороту фінансів у системі охорони здоров’я України.
Результати шокують: до впровадження медреформи більше 50% ринку медичних послуг перебувало в тіні.
І це без урахування корупції у закупівлях, перепродажів обладнання, ліків та ін.
Тобто у 2016 році, при бюджеті на охорону здоров’я у 44 млрд грн (загальнодержавні витрати), пацієнти доклали з власної кишені ще близько 40 мільярдів гривень.
Але вся ця система нелегального обороту "подяк" почала розвалюватися зі стартом медреформи: завдяки системі тарифікації медпослуг та електронній системі охорони здоров’я.
Саме ця система фіксує, скільки пацієнтів, з якими діагнозами і в яких медзакладах лікуються. Які справжні витрати держави на лікування українців. В які лікарні пацієнти звертаються за допомогою, а які обходять десятою дорогою.
Раніше в Україні цих цифр просто не було. Ніколи.
Практично весь потік пацієнтів і витрат на них став прозорим. Звичайно комусь це дуже не подобається.
Ці хтось – корупціонери, які роками наживалися на медичині в Україні.
По суті – на нашому з вами здоров'ї та життях.
І от тепер вони вирішили скасувати медреформу.
[BANNER1]
Що можуть втратити пацієнти та лікарні?
Майже два роки "первинка" працює за новими правилами.
Переваги та ефективність нової системи фінансування відчули лікарні, що отримали більше коштів.
І це помітно "неозброєним оком": чимало закладів первинки зробили ремонти та закупили обладнання.
"Ми почали працювати як підприємства і з новими повноваженнями як підприємства, що дає для нас нові можливості – витрачати кошти на розвиток.
Велика проблема в тому, що з переходом на нову систему охорони здоров’я багато питань ще не вирішені.
Але в процесі реформування такі питання не вирішуються одномоментно. Відміна неможлива, відтермінування не має ніякого сенсу, тому ми за реформу і ми працюємо", – Ігор Змисля, директор Сумської обласної дитячої лікарні.
Зміни відчули і пацієнти, які вільно обирають лікаря, якому довіряють.
З’явилася можливість записуватися на прийом в режимі онлайн, витрачати менше часу у чергах, а ще – отримувати базові послуги за рахунок держави навіть у приватних лікарнях.
Медичний персонал став набагато привітнішим, лікар завжди на зв’язку.
Згідно з дослідженням групи "Рейтинг" за 2019 рік, понад 70% з тих, хто обрав сімейних лікарів, задоволені ними.
Окрім того, понад два мільйони українців користуються програмою "Доступні ліки", за якою отримують ліки від хронічних захворювань безоплатно або з незначною доплатою.
Біля 1000 медзакладів, які засвоїли принцип "гроші ходять за пацієнтом", отримали більше фінансування, ніж вони мали за бюджетною субвенцією. А це додаткові кошти на підвищення зарплат лікарям, розвиток закладів, покращення якості медичної допомоги пацієнтам.
"Якщо до початку реформи наш заклад отримував 2 млн грн щомісячно, то сьогодні – близько 3 млн.
Це дало змогу нам вкладати гроші і в матеріально-технічну базу, і підвищити заробітну плату лікарям і медичному персоналу.
Але головне, що нам дали змогу отримувати не лише кошти від НСЗУ, а й мати інші джерела фінансування для закладу", – Олена Колоденко, директорка центру первинної медико-санітарної допомоги №3, м. Одеса.
Більше фінансування з центрального бюджету отримали всі онкологічні лікарні, майже всі пологові будинки, обласні багатопрофільні лікарні та перинатальні центри, які уклали договір з Національною службою здоров’я.
Загалом НСЗУ в поточному році на 70% збільшила обсяг фінансування для лікування онкологічних захворювань (порівняно з минулим роком) за рахунок перерозподілу коштів, визначивши цей напрямок як один з пріоритетних.
[BANNER2]
Поширений міф, який активно розповсюджується противниками реформи, – що лікарні занепадають і закриваються.
Але реформа не передбачає закриття лікарень чи скорочення працівників. Ті, хто піклується про свого пацієнта та свій персонал, підтримують медичну реформу.
Завдяки медреформі лікарі отримали шанс на чесні зарплати, а пацієнти – на безоплатні послуги.
"…Ми хочемо робити чесно і в правовому полі, а не повертатися в радянську систему, де пишуться списки і беруться благодійні внески. Це не медицина. Ми не заради такої медицини готувалися", – Володимир Красьоха, головний лікар Вознесенської багатопрофільної лікарні (Миколаївська обл).
Проте саме зараз Конституційний Суд може поставити жирну крапку в усій цій історії.
А це означає, що всі наші з вами угоди з сімейними лікарями, зарплати, які в лікарів первинки підвищилися втричі, безоплатні ліки та вакцини в один момент зникнуть, як мильна бульбашка.
Отак за ініціативою екс-регіоналів, які розвалювали Україну і медицину роками, тепер приймається рішення: бути медреформі в Україні чи ні.
Ольга Стефанишина, народна депутатка від партії "Голос", ексзаступниця міністра охорони здоров’я, спеціально для УП.Життя
Титульна світлина Pixelery.com/Depositphotos
Вас також може зацікавити:
Медреформа 2020: чого чекати усім лікарям, лікарням і пацієнтам
"Ну, роздягайтесь". Як це – бути успішним сімейним лікарем-ФОПом у маленькому місті
Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.
А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.