Січневе повстання лікарів проти МОЗ. Чому провідні медики не хочуть реформ нової команди Уляни Супрун

Початок нового року ознаменувався гучним скандалом між відомим кардіохірургом, директором Інституту Серця Борисом Тодуровим та Міністерством охорони здоровя.

Після словесної перепалки під фотографією в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, Тодуров опублікував розгорнутий пост на своїй сторінці у Facebook звинувативши команду МОЗ у смертях тисячі українців через погану роботу нової команди.

Звинувачення Бориса Тодурова були наступними:

– МОЗ не провів закупівлі по програмі серцево-судинних захворюваннях на 364 мільйони гривень;

– заступник міністра охорони здоров’я Олександр Лінчевський заблокував роботу Інституту Серця і не підписав жодного офіційного документу за останні 4 місяці;

РЕКЛАМА:

– Лінчевський четвертий місяць відмовляє у відкритті філії у Донецькій та Луганській областях, "де населення залишилось без кардіохірургічної допомоги";

– Лінчевський відмовив "Інституту серця" у державній підтримці програми "штучне серце", тоді як пересадка хворим пацієнтам фігурує у новорічному привітанні президента як одне з досягнень України у 2016 році;

– члени нової команди МОЗ відгородились від спеціалістів новою охороною і просто фізично не пускають у будівлю міністерства.

[L]МОЗ відповів на них так:

- За напрямком "серцево-судинні захворювання" буде закуплено медичних засобів на 357,2 млн грн. І цього року всі закупівлі вперше здійснюватимуться через міжнародну організацію Crown Agents, а не МОЗом. Оголошено всі 6 тендерів.

- Ніхто запити Бориса Тодурова і роботу Інституту не блокував – відповіді на всі офіційні листи були підписані.

Лікарні для підвищення доступності кардіохірургічної допомоги мають відкривати обласні державні адміністрації, а не Інститут серця.

Поки тривали ці онлайн-баталії, адвокат Євгенія Закревська виявила, що Інститут Серця закуповував препарати по цінах, вдвічі вищих, аніж в аптеках. При цьому, Інститут Серця розбив партію на допорогові суми, щоб не оголошувати тендер.

Згодом журналісти виявили, що лікарі мають 700-метрові палаци та гектари землі. І не завжди вони такі Робін Гуди, які роками за копійчані зарплати рятують людей.

Хоча, звісно є й такі.

17 січня кілька головних лікарів вийшли на прес-конференцію "Катастрофа у вітчизняній медицині. Хто винен?", звинувачуючи нову команду МОЗу в колапсі у вітчизняній медицині та провалі закупівель ліків, зокрема через міжнародні організації.

От тільки, якщо детальніше придивитися до спікерів та основних опонентів реформ закупівель та ініціатив, розпочатих новою командою міністерства, – усе стає на своє місця і пазл складається.

Більшість людей, які сьогодні критикують реформи, – це люди, які роками, працюючи на керівних посадах, підтримували існуючу систему.

17 січня кілька головних лікарів вийшли на прес-конференцію з гучною назвою "Катастрофа у вітчизняній медицині. Хто винен?". Для збільшення натисніть на світлину

КЛІНІКИ

Інститут серця змінив форму власності за часів Раїси Богатирьової, коли комунальну власність Києва "Центр серця", як тоді називався Інститут, було передано у власність державну, до МОЗу, за що КМДА було обіцяно з бюджету 600 мільйонів гривень.

Перепідпорядкування Інституту серця здійснювалося, як було задекларовано, з метою збільшення фінансування закладу, і не стало на заваді збереженню старих зв'язків зі сторонніми організаціями.

Так, компанія "Альфа Медика", приватна реабілітаційна клініка, вже багато років орендує приміщення в Інституті. Її спеціалізація – надання послуг з реабілітації хворих.

Ці послуги закуповуються, в тому числі, державними та комунальними лікарнями в регіонах – наприклад, кардіологічним відділеням Сєвєродонецької лікарні (комунальне підприємство), на базі якого Тодуров планував відкриття філіалу Інституту серця.

У компанії "Альфа Медика" однакова з Інститутом серця адреса. Для переходу до витягу натисніть на світлину

Свого часу на сайті Інституту навіть з'явилось повідомлення про це, разом з фотографією Тодурова, що перерізає стрічку. Втім, офіційного відкриття так і не відбулося, тож новину довелося швидко прибирати.

А Тодуров пояснив, що йшлося про відкриття ангіографічного відділення в кардіолікарні міста.

Ще одна компанія з такою ж назвою і тим самим власником Герасимчуком Ігорем Петровичем – тільки пишеться через дефіс: "Альфа-медика" – теж продає послуги з короноангіографії та стентування. Їх закуповує Сумське кардіологічне відділення.

Компанія клон "Альфа-Медика". Для переходу до витягу натисніть на світлину


Усі закупівлі
і Сєвєродонецького, і Сумського відділень відбуваються поза системою "Прозорро". Вони оформлені як допорогові (до 200 тисяч гривень), через договірну процедуру напряму в одного постачальника.

При цьому послуги приватної клініки продаються значно дорожче. Так, наприклад, МОЗ закуповуєпослуги стентування по 10-17 тисяч гривень за штуку, в той час як "Альфа Медика" бере за послугу 49 тисяч.

Співвласниками компанії-клону "Альфа-Медика", крім Герасимчука Ігоря Петровича, є Берко Юрій Антонович.

Берко має спільний бізнес з дружиною народного депутата Андрія Деркача Оксаною Тереховою компанія ТОВ "Валентин плюс", разом з іншим помічником Деркача Ковальчуком Д.В.

До речі, в декларації Деркача немає жодної згадки про цю підприємницьку діяльність успішної дружини.

Сам же Андрій Деркач, колишній "регіонал", чий батько керував СБУ за часів Леоніда Кучми, входить до наглядової ради благодійного фонду "Серце на долоні" – фонду, яким зараз офіційно володіють зять та дочка Тодурова.

Перед призначенням в.о. міністра Уляни Супрун саме Деркач лобіював Бориса Тодурова на крісло очільника МОЗу.

Андрій Деркач, колишній "регіонал", входить до наглядової ради благодійного фонду "Серце на долоні". Для збільшення натисніть на скрін


СІМЕЙНИЙ ПІДРЯД ТОДУРОВА

За документами, що є у відкритому доступі, члени родини Тодурова – досить успішні медичні бізнесмени.

Так, землю у місті Бориспіль, якою володіють Тодурови, донька відомого лікаря Тодурова (Іванюк) Наталя Борисівна у 2009 році отримувала разом зі Святенко Марією Микитівною та Василенко Людмилою Родіонівною.

Остання є співзасновником ТОВ "Укрмедексперт", яке у тендерній документації подало інформацію про постачання медичного обладнання для БФ "Серце на долоні".

Земля у місті Бориспіль, якою володіють Тодурови. Для переходу до витягу натисніть на світлину


Ще одна компанія, ТОВ "Профі Ко" була зареєстрована зятем Тодурова – Анатолієм Іванюком, який є співзасновником фонду "Серце на долоні". Пізніше ім'я зятя прибрали, зробивши засновником директора компанії Андрія Єфименка.

Ця компанія успішно вигравала тендери в Інституті серця, обійшовши учасника з двічі дешевшою пропозицією. Аргумент викидання конкурента з торгів – "пропозиція учасника містить інформацію, що не відповідає умовам документації конкурсних торгів".

Такий висновок надав комітет конкурсних торгів "Інституту серця" під керівництвом лікаря-кардіохірурга Шевченко Віктора Олександровича.

Шевченко має спільний бізнес з дружиною Бориса Тодурова – Тодуровою Оленою Вячеславівною. Вони є співвласниками ТОВ "Агапіт" компанії, зареєстрованої на території ще однієї державної установи Інституту Шалімова (вул. Героїв Севастополя, 30).

ЗАКУПІВЛІ ІНСТИТУТУ СЕРЦЯ

Одним з найбільших звинувачень кардіохірурга у бік команди Супрун є погане проведення закупівель ліків, зокрема – через міжнародні організації.

Адже все, що раніше закуповувалося МОЗом – ліки, вироби медичного призначення, у тому числі стенти, шовний матеріал – відтепер закуповуватиметься через міжнародні організації, без участі внутрішніх комітетів.

Деякі громадські активісти та журналісти вже писали про те, що Інститут серця закуповує препарати завищеним цінам в Україні, в обхід процедури "Прозорро".

Так, препарат "Цефопектам" Інститут серця закупив по 108 гривень, у той час як Інститут раку, також підпорядкований МОЗу, закупив той самий препарат по 62 гривні. На сайті постачальника ТОВ "Галафарм" вказана роздрібна ціна за цей препарат у 68 гривень.

І це не поодинокий випадок.

Так, в жовтні-2016 Інститут серця закупив розчини для ін'єкцій з діючою речовиною Меропенем в обхід "Прозорро" дорожче, ніж продає сам же постачальник.

Відповідно до документації угоду було укладено 6 жовтня. При цьому оголошення про закупівлю з'явилося на сайті тільки 7 жовтня. Ціна препарату – 637 гривень, хоча на сайті самого ж постачальника, ТОВ "Галафарм", вказано ціну у 577 гривень.

Для переходу до документу натисніть на світлину

Як пишуть журналісти-розслідувачі, компанії "Галафарм" та "Людмила-фарм" є головними постачальниками медичних препаратів для Інституту серця. Вони ж виграють і більшість тендерів через допорогові закупівлі.

За висновками журналістів "Нашу гроші" обидві компанії належать до орбіти однієї сім'ї – Людмили Миронової та її брата Костянтина Грошева.

За часів Януковича саме компанія "Людмила-фарм" була найбільшим переможцем тендерів в Міністерстві охорони здоров'я. У 2015 році СБУ відкрило кримінальне провадження за завищення цін цим дистрибютором.

Після запровадження міжнародних закупівель компанія почала жорстку критику такої реформи, а пізніше навіть вимагала для себе спеціальних умов оподаткування, поки ліки для онкохворих стояли на митниці.

Втім, в Інституті серця саме ці дистрибютори залишаються фаворитами поставок.

ОБРАЖЕНІ ПОЗАШТАТНИКИ

Ще один спікер на прес-конференції – головний дитячий онкогематолог МОЗ Світлана Донська. Саме вона була чи не головним опонентом міжнародних закупівель минулого року, адже сама довгий час займалася формуванням номенклатури (переліку ліків, які закуповуватимуться) в МОЗ.

У 2014-му будучи головним позаштатним спеціалістом МОЗ, Світлана Донська входила до номеклатурної групи, яка прописувала в тендерній документації вимогу про надання учасником інформації про позитивний досвід використання препарату в онкохворих дитячого віку не лише в США чи Європі, але й в Україні.

У компанії "Людмила-фарм" такі позитивні висновки були. За дивним збігом обставин – саме від Центру дитячої онкогематології і трансплантації кісткового мозку Національної дитячої спеціалізованої лікарні "ОХМАТДИТ", який очолювала пані Донська.

Світлана Донська у 2014 році була головним позаштатним спеціалістом МОЗ

Ще одним спікером на прес-конференції виступив Віктор Сердюк, голова Всеукраїнської Ради Захисту та Безпеки Пацієнтів.

Фотографії в мережі вказують на давнє знайомство пана Віктора з Оленою Мироновою, власницею "Людмили-Фарм".

Володимир Козявкін - колишній позаштатний спеціаліст МОЗ зі спеціальності "фізіотерапія". Його звільнення вилилося в скандал. Клініки Козявкіна з реабілітації хворих на дитячий церебральний параліч широко відомі в Україні. На захист науковця стали народні депутати та екс-помічник Генерального прокурора Валерій Карпунцов.

При цьому клініки Козявкіна є приватними структурами, під які прописана національна програма – відправляти дітей на лікування потрібно саме до них, бо в цих клініках використовується метод Козявкіна.

Сам Козявкін, будучи позаштатним спеціалістом підписував розрахунки та обгрунтування закупівель, тобто сам фактично й спрямовував дітей на лікування до своєї клініки.

Відправляти дітей на лікування потрібно саме до Козявкіна. Для збільшення натисніть на скан
Для збільшення натисніть на скан

Минулого року саме ТОВ "Міжнародна клініка відновного лікування" (належить Козявкіну та його дружині) та ТОВ "Інститут проблем медичної реабілітації" (належить його донькам Наталії та Ользі) отримали державні кошти за лікування дітей – 11 мільйонів 142 тисячі гривень.

Цікаво, що за кожну дитину держава платить Козявкіну роялті за патент на вправи. Цей роялті прописується в кошторис державної програми і складає приблизно 2,5 тисячі гривень за дитину.

За кожну дитину держава платить Козявкіну роялті 2500 грн за патент на вправи. Для збільшення натисніть на скан

Олександра Устінова, член правління "Центру протидії корупції"

Реклама:

Головне сьогодні