10 книжок про боротьбу за незалежність України

Українська правда. Життя — 24 серпня 2022, 17:19

День Незалежності завжди був символічним святом. Днем вшанування усіх тих, хто долучився до розбудови нашої держави, віддав їй свій талант, працю або захистив її ціною життя.

Цьогоріч ми по-особливому відчуваємо високу ціну нашої Незалежності.

"Українська правда. Життя" пропонує до прочитання десять книжок, які допоможуть краще дослідити історію української боротьби за свободу.

Як козаки Україну боронили

Юрій Мицик, Сергій Плохій

Козак – символ волелюбного українця та звитяжного воїна. Доба козацтва – пора національно-визвольної боротьби, але водночас – "золотий вік", оповитий легендами та міфами.

Якими були козаки насправді? Як вони жили та воювали, на що була схожа Січ? Як і чому виникла та занепала козацька держава? Що ми успадкували від наших предків-козаків, а що ще повинні оцінити – читайте у захоплюючій науково-популярній розповіді.

Дванадцять війн за Україну

Віктор Савченко

Ми ведемо відлік повномасштабного російського вторгнення з 24 лютого 2022 року, але війна у нас триває щонайменше від 2014-го.

Якщо ж дивитись ширше, то історія взаємин України та Росії – це історія воєн, диктатури, масових репресій, голодоморів, концтаборів, знищення української інтелігенції…

Автор пропонує дослідити дванадцять війн 1917-1921 рр., які радянські історики об'єднали під назвою "громадянська війна".

Насправді ж це була війна загарбницька, за володіння українськими ресурсами: людськими, продовольчими, енергетичними. Розуміння цього історичного періоду є фундаментальним для нас сьогодні як ніколи.

Історія січових стрільців 1917-1919 рр. Воєнно-історичний нарис

Марко Безручко, Василь Кучабський

"Ой у лузі червона калина" – пісня, що стала своєрідним гімном Січових Стрільців. Хто вони?

Їхню героїчну історію розповідають автори, які власне самі служили у лавах Українського добровольчого легіону.

А в книзі Безручко та Кучабський описують період боротьби Січових Стрільців у лавах уже армії Української Народної Республіки за часів Центральної Ради та Директорії.

Читайте колоритні воєнні мемуари учасників знакових подій становлення української державності на початку ХХ століття.

Україна. Матеріалізація привидів

Джеймс Мейс

Джеймс Мейс – дослідник-легенда, американський науковець, який присвятив своє життя вивченню Голодомору та донесенню жахливої правди і до нас, українців, і до решти світу.

У книзі "Україна. Матеріалізація привидів" присвячена розкриттю цілісності, повноти історичної правди про найжахливіші сторінки тоталітарного минулого, яке і зараз дається взнаки у нашому політичному, економічному та соціальному житті.

Зокрема, Мейс обстоює істину про штучність та антиукраїнську спрямованість одного з найбільших геноцидів в історії – Голодомору 1932–1933 років, документально підтверджує нерозривний взаємозв’язок між минулим, теперішнім і майбутнім України, який характеризується прагненням до державної незалежності, соціального прогресу.

Українська інтелігенція під судом КГБ. Матеріяли з процесів В. Чорновола, М. Масютка, М. Озерного та ін.

Адвокат Василя Стуса, Віктор Медведчук, призначений радянським судом та просивший більшого покарання, ніж прокурор, став одним з найвпливовіших та найбагатших людей незалежної України. України, яку роками обкрадав та зраджував.

Ким стали ті, хто писав доноси на українських інтелігентів в СРСР, ті, хто судив їх, звинувачував, конвоював? Можливо, вони прожили спокійне і затишне життя, а мали б відповісти за все.

Читайте задокументовані спогади українських дисидентів про випробування та силу духу.

Смолоскип у темряві. Наталія Кобринська й український жіночий рух

Ірена Книш

В Україні рух за жіночу емансипацію невіддільний від руху за національну самостійність. Так, саме Наталія Кобринська разом з Оленою Пчілкою, започаткували перший літературний альманах для українських авторок – "Перший вінок".

Наталія Кобринська вела активну громадську діяльність, організувала збір підписів за право жінок навчатися в університетах та гімназіях.

Публіцистичну, видавничу, громадську діяльність Кобринської високо оцінили Франко та Леся Українка. Впевнені, що саме її ідеї сприяли формуванню характеру українки ХХ століття: свідомої та незламної.

Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності

Пітер Померанцев

Наша війна – це ще й інформаційний фронт. Потужна машина кремлівської пропаганди, фейки та популізм стали завдяки соцмережам справжньою зброєю, яка вбиває.

Ми сподівалися, що інтернет і доступ до інформації стануть поштовхом у подальшій еволюції людства – до мудрості, гуманізму та торжества правди.

Британський журналіст, син російського дисидента, Пітер Померанцев, демонструє нам наскільки ми помилялися. Маніпуляції та промивання мізків – у корені сьогоднішньої війни.

У книзі – історії людей, зокрема деяких українців, чиї життя спотворені навіяними наративами.

30 років незалежності України. Том 1. До 18 серпня 1991 року

Олександр Бойко

На початку 90-х років ХХ ст. рух до незалежності став нестримним на теренах радянської імперії.

Політики нової формації, дисиденти, активісти, інтелігенція – всі долучилися до падіння СРСР та створення нової української держави.

Які саме події, які постаті стали ключовими у період з 1985 по 1991 роки? Якими були перші кроки національного відродження, як ставала на ноги народна опозиція комуністичній владі та яким був шлях утвердження державного суверенітету, що став каталізатором розвалу СРСР?

Читати всім, особливо тим, хто не пам'ятає того дивовижного піднесення та передчуття довгоочікуваної волі.

Майдан. Нерозказана історія

Соня Кошкіна

Революція Гідності є у певному сенсі поворотним моментом нашої новітньої історії. Нічого вже не могло бути як раніше.

Історія творилася на наших очах, але дещо залишалося за лаштунками. Ми не знали, що відбувалося все три місяці Майдану в кулуарах влади. Влада в широкому сенсі – як у стані представників режиму Януковича, так і тодішньої опозиції.

Ця книга є журналістським розслідуванням, яке шукає відповіді на незручні запитання: як планували та здійснювали розгін студентів? Хто готував бійню на Банковій 1 грудня та спробу розгону Майдану 10 грудня?

Хто доправив із Росії в Україну "гуманітарний вантаж" – 13 тисяч гранат, які застосовували проти Майдану? Хто розстрілював героїв Небесної сотні, і чому досі не названо винних?

Відповіді на ці питання є і ви знайдете їх на сторінках цієї книги.

Добробати

Олег Покальчук, Вероника Миронова, Васіліса Трофимович, Катерина Гладка, Дмитро Громаков, Ольга Плужник, Ігор Рудич, Артем Шевченко

У 2014-му ми стали свідками дивовижного феномену: формування добровольчих батальйонів. Цілком можливо, що без них Україні було б набагато важче вистояти проти гібридного агресора.

Читайте про витоки, сутність та роль руху добробатів. Про бойовий шлях добровольчих батальйонів розповідають безпосередньо учасники подій, політики, військові, громадські діячі та волонтери.

Добірка підготовлена за сприяння книжкової платформи Yakaboo.

Читайте також: 10 книг, які допоможуть зрозуміти війну і події сьогодення

Реклама:

Головне сьогодні