Як 5G впливає на здоров'я? Факти та міфи

Катерина Хорощак — 27 листопада 2020, 13:45

На початку ХХ століття з’явився термін "радіофобія" — страх перед реальною або уявною небезпекою від радіації (особливо іонізуючого випромінювання) та радіоактивності.

В певний час цей термін використовувався для опису людей, які боялися технологій радіомовлення.

Нерозуміння, як працюють ці речі стало гарним підґрунтям для поширення страху і робило людей більш вразливими та довірливими до неправдивої інформації, пише ексочільниця міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун у Facebook.

За її словами, доволі багато винаходів і нововведень, зокрема мобільних технологій, супроводжували страх, нерозуміння і часом паніка.

Спротив і протести спіткали й 5G — мережі стільникового зв'язку п'ятого покоління, що планують впроваджувати чи запустили в деяких країнах вже.

ВІДЕО ДНЯ

Петиція до президента за заборону 5G в Україні набрала 25 тисяч необхідних голосів.

Паралельно в соціальних мережах та на російських сайтах поширювалися фейки про те, що "5G вбиває птахів", що "5G заборонили в інших країнах через загрозу здоров’ю", що "нові вежі будуть викликати рак, а люди почнуть помирати", ну і, звісно, що через ці вежі передається COVID-19.

Фото: Amaviael/Depositphotos

Ось найбільш поширені міфи про 5G, які стосуються здоров’я.

❓❓

5G дуже погано впливатиме на здоров’я через більшу кількість веж та антен, які необхідно встановити для передачі даних. Більше веж = більше шкідливих хвиль.

Те, що для роботи 5G потрібно більше веж та антен — це правда. Але це не означає, що їхня кількість беззаперечно створить серйозну небезпеку для здоров’я.

Більша кількість передавачів, ніж для 4G (яке працює зараз) потрібна через те, що для п’ятого покоління мобільних мереж використовуються радіохвилі вищої частоти та інтенсивності, крім цього 5G дозволяє одночасно використовувати кілька каналів радіочастот.

Це в підсумку дозволяє більшій кількості пристроїв мати доступ до інтернету одночасно та передавати інформацію набагато швидше.

Йдетсья не просто про те, що люди зможуть швидше скачувати кіно, а про реальні економічні наслідки для світу.

5G працює на високих частотах від 3 до 300 ГГц, попередня технологія використовує частоти менше за 4 ГГц.

Більш висока частота у 5G означає, що інтенсивність мобільних сигналів є нижчою ніж у 4G, бо хвилі проходять меншу відстань.

Тому вежі зможуть працювати на меншій потужності, ніж попередні.

Водночас через це фізичні перешкоди (наприклад, стіни чи інші об’єкти), або погодні умови (як дощ) можуть блокувати ці хвилі.

Тож потрібна значно більша кількість передавачів — веж та антен — через які й передаватиметься сигнал, і між ними буде менша відстань через меншу довжину хвиль.

Тож зараз встановлювати ці пристрої для 5G будуть не лише десь умовно за містом, а значно ближче до людей (на стовпах чи дахах будівель).

Це, ймовірно, також посилює страх людей і спонукає їх виходити на протести.

🔺 Щодо впливу на людину.

Радіочастотне випромінювання — це форма електромагнітного випромінювання. Останнє можна розділити на два типи: іонізуюче та неіонізуюче.

Іонізуюче, таке як рентгенівське, гамма-промені чи жорстке ультрафіолетове випромінювання є дійсно небезпечними.

Їхня іонізуюча характеристика означає, що вони можуть взаємодіяти з тканинами на молекулярному рівні, тож за великих доз можуть викликати рак.

Для мобільного зв’язку використовують радіохвилі, які є прикладом неіонізуючого випромінювання.

Це означає, що йому не вистачає енергії, щоб втрутитися в ДНК і спричинити пошкодження клітин.

Неіонізуюче опромінення все ще може бути шкідливим для людини при великій потужності, але воно не може жодним чином вплинути на будь-що на молекулярному рівні.

У певний момент тривалого впливу воно буде нагрівати тіло людини і може навіть викликати опіки.

Однак, для цього потрібен набагато вищий рівень ніж той, який дозволяється використовувати в мобільних технологіях.

International Commission on Non Ionizing Radiation (ICNIRP) контролює допустимі межі випромінювання і вказує, що вони є безпечними для здоров’я людей.

Зрозуміло, що зараз ще технологія досліджується, але наразі ВООЗ також вказує, що не зафіксовано небезпеки 5G для здоров’я.

Фото: [email protected]/Depositphotos

❓❓

5G викликатиме рак!

Це начебто підтвердило одне дослідження National Toxicology Program, в якому вивчали вплив радіохвиль, що випромінюють телефони. Його провели на щурах та мишах.

Результати показали, що самці щурів, які зазнали дії випромінювання, значно частіше, ніж ті, яких йому не піддавали, мали рак (пухлини в серці та мозку).

Це дослідження піддали критиці щонайменше за виявлені недосконалості в методології.

Приміром, щурі піддавались випромінюванню від мобільних телефонів протягом 9 годин на день щодня протягом двох років, а доза випромінювання була значно вищою, ніж здатні виробляти мобільні телефони.

Водночас чомусь вплив був більш шкідливим для щурів самців, а щурі, які були в групі, що піддавалась випромінюванню, мали більшу тривалість життя.

Результати епідеміологічних досліджень з адекватною методологією натомість не виявили серйозної небезпеки для здоров’я через використання телефонів, зокрема й підвищення ризику появи раку.

ВООЗ також вказує, що не встановлено жодних негативних наслідків для здоров'я, спричинених використанням мобільних телефонів загалом.

При цьому ВООЗ спільно з International Agency for Research on Cancer (IARC) класифікували все радіочастотне випромінювання, частиною якого є мобільні сигнали, як "можливо канцерогенне".

Чому можливо? Бо поки даних на людях бракує, є дані, які ймовірно підтверджують негативний вплив на тваринах, також до цієї категорії відносять за певними канцерогенними характеристиками.

Червоне та процесоване м’ясо також відносять до можливих канцерогенів, і навіть до вищої групи, ніж випромінювання.

Зрештою, здоровий глузд підказує, що якби використання телефонів дійсно дуже легко і швидко викликало рак мозку, то за останні роки ми б мали спостерігати суттєве підвищення захворюваності на цей вид раку.

Натомість такого підвищення не відбулося, в США навіть спостерігається незначне зниження.

Аби не загубитися у цьому вирі інформації, дуже важливо ретельно піклуватися про інформаційну гігієну, зберігати здоровий глузд та критично ставитися і перевіряти будь-яку інформацію. Особливо, якщо вона стосується здоров’я.

Тому Супрун радить:

  • Якщо ви поширюєте інформацію, обов’язково вкажіть її джерело.
  • Читайте лише перевірені ресурси. Якщо ж маєте справу з досі невідомим вам джерелом, зважайте на те, чи немає в ньому помітних логічних помилок, упереджень, апеляції до емоцій, однобокого висвітлення подій, а також чи надійними є посилання всередині тексту.
  • Стежте за тим, хто "стукається" до вас у друзі в соціальних мережах — це можуть бути розповсюджувачі фейків.

Вас також може зацікавити:

5 міфів про COVID-19, які ніяк не вмирають. А мали б

Чи може захисна маска спричинити нестачу кисню? Факти та міфи

5 міфів, якими обросла тема крематорію та біопоховання

Що там з лікуванням проти COVID-19? Спростовуємо міфи щодо препаратів та профілактики коронавірусу

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні