10 хвилин, які продовжують життя: вчені з'ясували, як фізична активність впливає на смертність

Яна Осадча — 29 січня 2022, 11:00

Якщо б кожний американець прогулювався або займався спортом зайві 10 хвилин на день, це б допомогло запобігти 111 тисячам смертей у США.

Такого висновку дійшли американські вчені з Національного інституту раку та Центрів з контролю профілактики захворювань США, які досліджували, як фізична активність впливає на тривалість життя, повідомляє The New York Times.

У новому дослідженні експерти з'ясували, що збільшення фізичної активності, незалежно від того, скільки часу на день ви приділяєте спорту, зменшує ризик передчасної смерті.

У показовому дослідженні 2019 року, опублікованому Центрами з контролю та профілактики захворювань, понад 8% усіх смертей у США були пов’язані з недостатнім рівнем активності.

Фото: gpointstudio/Depositphotos

Британське дослідження 2015 року також показало, що чоловіки та жінки, які тренувалися щонайменше 150 хвилин на тиждень – стандартна рекомендація у Європі та Сполучених Штатах – знижували ризик передчасної смерті щонайменше на 25% у порівнянні з людьми, які тренувалися менше.

У дослідженні способу життя та ризику смерті 2020 року вчені виявили, що люди, які сидять більшу частину дня та не рухаються, мають на 260% більше шансів померти передчасно, ніж активні люди, які займаються спортом щонайменше 30 хвилин на день.

Однак більша частина вищезазначених досліджень спиралася на часто ненадійні показання людей про їхні фізичні вправи та звичку вести малорухомий спосіб життя.

Вчені моделювали, що станеться, якщо кожен почне тренуватися принаймні 150 хвилин на тиждень. Але такі показники лишалися недосяжною метою для людей, які рідко займалися спортом, або не займалися взагалі.

У новому дослідженні, яке було опубліковане в 2022 році, експерти зібрали інформацію про 4,8 тис. учасників з різних етнічних груп - чоловіків і жінок віком від 40 до 85 років. Усі вони протягом тижня носили монітор активності.

Передусім, дослідникам потрібно було встановити базовий рівень того, скільки смертей може бути пов'язане з недостатнім рухом.

Потім вони згрупували людей відповідно до того, скільки часу на день вони рухались, та дослідили, який вони мають ризик передчасної смерті.

У своїх розрахунках науковці врахували вік, освіту, статус куріння, дієту, індекс маси тіла та інші фактори здоров’я людей.

Використовуючи ці результати, вони почали створювати серію статистичних "що буде, якщо…".

Спершу вчені попросили учасників експерименту займатися спортом чи гуляти більше на 10 хвилин, ніж вони роблять це зазвичай, незалежно від того, скільки часу вони звикли приділяти фізичній активності.

Потім завдання ускладнювали: люди мали додатково тренуватися по 20, а потім і по 30 хвилин на день.

Фото: Dmyrto_Z/Depositphotos

Вчені виявили, що чимало людей прожили б довше, якщо б приділяли фізичним вправам чи ходьбі хоча б на 10 хвилин в день більше.

Згідно з моделюванням, якщо кожна доросла людина займалася фізичними вправами протягом додаткових 10 хвилин на день, можна було б уникнути 111 тис. смертей в рік в США, або приблизно 7% відсотків усіх смертей за рік.

Якщо приділяти спорту в день на 20 хвилин більше, то можна уникнути 209 тис. потенційних смертей.

Потрійне збільшення часу на вправи до 30 додаткових хвилин на день дозволило б запобігти 272 тис. смертей, або майже 17% від типових річних показників.

Дані були зібрані до пандемії, яка призвела до викривлення показників смертності.

Вас також може зацікавити:

112 років за Гіннессом: три секрети довголіття від найстарішого чоловіка у світі

Регулярні вправи можуть допомогти захиститися від важкої форми COVID-19 – дослідження

Брак фізичної активності може призвести до смерті до 5 млн людей на рік – ВООЗ

Хочете дізнатися більше здоров'я та здоровий спосіб життя? Долучайтеся до групи Мамо, я у шапці! у Telegram та Facebook.

Реклама:

Головне сьогодні