Українські вчені заявили, що виявили ген, який відповідає за безпліддя

Олена Барсукова — 29 листопада 2022, 17:10

Українські науковці заявили, що виявили новий ген, який відповідає за розлади статевого розвитку та безпліддя.

Про це повідомили науковці Інституту молекулярної біології і генетики на сторінці у Facebook.

Вони вважають, що мутації гену DCL3 (STARD8) провокують збій статевого розвитку і, як наслідок, безпліддя.

Також ген DCL3 (STARD8) задіяний у складній системі, що призводить до онкологічних захворювань статевих органів.

"Учені нашого інституту здійснили важливе відкриття, яке допоможе розібратися у генетичних механізмах складних статевих розладів, робити прогнози для діагностики таких хвороб, власне, допоможе розробляти лікування чоловічого та жіночого безпліддя", – йдеться у повідомленні.

Співробітник ІМБГ Дмитро Сіроха на чолі з завідувачкою лабораторії геноміки людини Людмилою Лівшиць працював над цією темою разом з колегами з Іспанії та Швейцарії.

Читайте також: Новий рекорд: у США діти народилися з ембріонів, заморожених 30 років тому. ФОТО

Фото ілюстративне: vitstudio/Depositphotos

"Ця робота цікава тим, що генетики використали живі моделі, на яких можна провести експерименти і дослідити тонкі молекулярні механізми порушень, які спостерігаються у людини", – запевняють вчені.

Лабораторним об’єктом стала мушка-дрозофіла, в якої послідовність гена DCL3 (STARD8) дуже подібна до відповідних послідовностей у інших живих організмів (комах, хребетних, ссавців і головне – людини).

Робота, яку провів колектив науковців під керівництвом професорки Людмили Лівшиць, належить до царини фундаментальної науки.

Водночас, за словами вчених, ці дослідження відкривають перспективи застосування отриманих знань у практичній медицині.

Процесорка Людмила Лівшиць. Фото: Інститут молекулярної біології і генетики

Робота українських вчених буде цікава спеціалістам з біології розвитку, генетиці людини і клінічним генетикам, пише міжнародний науковий журнал eLife.

"Це важливе дослідження демонструє консервативну функцію в соматичних клітинах людини DCL3(STARD8) та ортолога Cv-c Drosophila в розвитку яєчка.

Докази, що підтверджують висновки авторів, є переконливими, оскільки вони поєднують генетичні дані у пацієнта з дисгенезією гонад із даними, отриманими в генетичних експериментах на дрозофілі", – наголошують в eLife.

Основною перевагою наукової роботи є передбачення того, що домен StART, який взаємодіє з ліпідами (але не домен GAP) DCL3/Cv-c, необхідний для розвитку яєчок, що відкриває нові перспективи в подальших дослідженнях.

Наукові дослідження проводили зокрема завдяки грантовій підтримці, наданій у 2021 р. Національною академією наук України та фондом Swiss National Science Foundation (Швейцарія).

Нагадаємо, раніше у МОЗ пояснили, чи може вакцина проти COVID-19 спричинити безпліддя.

Читайте також: Дослідники стверджують, що винайшли методику омолодження шкіри на 30 років

Реклама:

Головне сьогодні