Українська правда

Не лише кити та слони: 10 найбільших тварин світу

- 23 грудня, 10:00

Хто може вмістити в собі 33 слонів? Хто однією ногою може вбити лева? А чиї співи голосніші за реактивний двигун?

Якщо вам цікаво дізнатися відповіді на ці запитання, то цей матеріал для вас. "Українська правда. Життя" вирішила зібрати список найбільших тварин світу.

Скласти однозначний рейтинг 10 гігантів виявилося не так просто, адже все залежить від того, як порівнювати тварин (за масою тіла, довжиною чи зростом) і чи враховувати біологічну класифікацію.

Тому "УП. Життя" пропонує кілька рейтингів тварин у різних категоріях – від океанічних гігантів до пухнастих велетнів. Щоб їх скласти, ми скористалися матеріалами WWF, Earth.com, Science Focus, National GeographicGeeks for geeks, Paignton Zoo і One Kind Planet.

Хто найдовший?

Якщо порівнювати довжину всіх тварин світу, рейтинг 10 найбільших може бути приблизно такий:

  • синій кит (близько 30 метрів);
  • акула китова (12-18 метрів);
  • кашалот (16 метрів);
  • черви lineus longissimus (близько 15 метрів);
  • гігантський кальмар (10-14 метрів);
  • акула велетенська (8-10 метрів);
  • косатка (7-8 метрів);
  • крокодил гребенястий (близько 7 метрів);
  • пітон (близько 6 метрів);
  • акула біла (6 метрів).

Хто найважчий?

Найважчими тваринами у світі можуть бути:

  • синій кит (100-180 тонн);
  • китова акула (20 тонн);
  • слон африканський (7-9 тонн);
  • морський слон (3,6);
  • носоріг білий (3,5 тонни залежно від виду);
  • гіпопотам (3,2 тонни);
  • жираф (2 тонни);
  • американський бізон (0,8-1 тонна);
  • крокодил гребенястий (0,2-1 тонна);
  • індійський бізон або гаур (близько 1 тонни).

10 найбільших тварин на Землі

Найбільший морський ссавець
Синій кит – найбільша у світі тварина
Фото: SCIEPRO/GettyImages

Синій кит – рекордсмен за всіма показниками. Цей морський житель найдовший, найважчий та найгучніший серед нині живих тварин на Землі.

Серце синього кита за розміром таке ж, як автомобіль Volkswagen, кажуть у Всесвітньому фонді дикої природи. Шлунок синього кита може вмістити одну тонну криля, а тіло – 33 слонів.

Також ці гіганти є найголоснішими тваринами у світі. Їхні крики досягають 188 децибелів, тоді як гул реактивного літака – 140 децибелів. Їхній низькочастотний свист можна почути за сотні кілометрів.

Сині кити живуть від 80 до 90 років та щороку мігрують у пошуках їжі та місць розмноження. Літо вони проводять у холодних водах Антарктики, а потім прямують на північ до теплих тропічних вод.

На жаль, через китобійний промисел синіх китів у світі лишилося небагато. Міжнародний союз охорони природи вважає цей вид таким, що перебуває під загрозою зникнення.

Найбільший сухопутний ссавець
Африканські слони є найбільшими сухопутними тваринами
Фото: Vicki Jauron, Babylon and Beyond Photography/GettyImages

Слон африканський – найбільший у світі наземний ссавець, причому африканський саванний слон дещо більший за африканського лісового, пише WWF.

Самці африканських слонів досягають 3 метрів у висоту і важать до 6 тонн (хоча рекордно важкий африканський саванний слон важив понад 10 тонн).

Через браконьєрство та втрату середовища існування африканський лісовий слон зараз під загрозою зникнення, а саванний – занесений до Червоного списку видів, що перебувають під загрозою зникнення.

Наразі в дикій природі налічується близько 415 тисяч африканських слонів. Вони мешкають у 37 країнах Африки.

Найбільший птах
Очі найбільших у світі птахів більші, ніж їхній мозок
Jason Edwards

Страус – найвищий і найважчий з усіх птахів. Він не літає, але може бігати зі швидкістю до 69 кілометрів на годину.

Всупереч поширеному стереотипу про боягузливість страусів, вони дуже сильні. Коли цим птахам потрібно захищатися, вони можуть вдарити ногою з такою силою, що вб'ють лева, кажуть у Міжнародному фонді захисту тварин (IFAW).

Страуси мають найбільші очі серед усіх птахів – 5 сантиметрів завширшки. Цікаво, що очі у них навіть більші за мозок.

Існує два види страусів – звичайний і сомалійський. Звичайний страус живе у саванах і напівпустелях на південь від Сахари, а сомалійський страус поширений у Східній Африці.

Цікаво, що птахи нанду, які живуть у Південній Америці, та ему, що живуть в Австралії, всупереч поширеним уявленням, не є страусами та не споріднені з ними.

Найбільша рептилія
Гребенястий крокодил може сягати 6,5 метра у довжину
Фото: PomInOz/GettyImages

Крокодил гребенястий – найбільший у світі плазун, що може сягати 6,5 метра у довжину і важити близько тонни (хоча зазвичай 0,5 тонни), пише National Geographic.

Гребенясті крокодили поширені від східної Індії та Шрі-Ланки через Південно-Східну Азію до північної Австралії. Вони мешкають у солоних і прісних водоймах, доживаючи до 70-100 років.

Цікаво, що у цих рептилій найсильніший укус серед тваринного світу: вони можуть стиснути жертву в зубах із силою майже 16 тисяч ньютонів.

Найбільше земноводне
Оскільки м'ясо цієї амфібії вважається делікатесом у Китаї, їй загрожує небезпека
Фото: Best View Stock/GettyImages

Китайська велетенська саламандра – найбільша сучасна амфібія у світі й представниця давнього роду земноводних, що населяв Землю 170 мільйонів років тому. 

Довжина тіла цієї тварини може сягати 1,8 метра, а вага – 50 кг. Також вона відома тим, що може видавати звук, який нагадує дитячий плач.

Китайська велетенська саламандра є ендеміком гірських струмків та озер у басейні річки Янцзи. Веде нічний спосіб життя, а вдень ховається під камінням або в печерах. 

Занесена до Червоної книги МСОП як тварина під загрозою зникнення через втрату середовища проживання, забруднення вод та надмірний вилов для використання у традиційній медицині й кулінарії.

Найбільша риба
Попри величезний розмір ці "лагідні гіганти" не агресивні
Фото: Jason Edwards/GettyImages

Акула китова – найбільша у світі риба, довжина тіла якої може сягати понад 12 метрів, а вага – 20 тонн, пише WWF.

Тіло цих акул має сіро-блакитний або коричневий колір з характерними білими або жовтими плямами та лініями, що утворюють унікальний візерунок для кожної особини.

Попри великі розміри, акула китова харчується переважно планктоном, дрібними рибами та ракоподібними. На людей не нападає.

Найбільше безхребетне
Гігантський кальмар
Фото: by wildestanimal/GettyImages

Гігантський кальмар – найбільша безхребетна тварина на Землі, що може виростати до 14 метрів завдовжки та важити понад 200 кг.

Ці кальмари мешкають на великих глибинах океанів, зазвичай від 300 метрів до кілометра, і мають найбільші очі серед усіх тварин (до 27 сантиметрів у діаметрів).

Через їхнє глибоководне середовище проживання та рідкісні зустрічі з людьми, цей вид залишається маловивченим.

Око гігантського кальмара за розміром нагадує велику тарілку
Emma Saaty, NMNH

Нагадаємо, найбільшим гризуном у світі є капібара. Детальніше про цю популярну тваринку можна дізнатися тут.