Чому більшість християн світу святкує Різдво не 7 січня

Ситнік Ольга Людмила Панасюк — 6 січня 2019, 10:38
Чому більшість християн світу святкує Різдво не 7 січня
Є традиції, які об'єднують християн, не залежно від дати святкування Різдва. Одна з них - вертеп.
Rigucci/Depositphotos

ОНОВЛЕНО 04.12.2024

Вже друге Різдво Україна офіційно відзначає 25 грудня. Після календарної реформи 2023 року дата 7 січня, за яку колись так тримався Радянський союз, перестала бути офіційним вихідним.

Фактично ситуація дещо інша: більшість справді святкує 25 грудня народження Ісуса Христа, однак частина людей ще не звикла й святкує або два Різдва, або досі 7 січня.

Крім нас ось так святкують ще п'ять країн у світі (Еритрея, Албанія, Ліван, Білорусь та Молдова), всі інші – визначилися з однією датою.

РЕКЛАМА:

Пояснюємо, хто досі відзначає 7 січня, чому Різдво 25 грудня некоректно називати "католицьким" та чому Україна тепер відзначає іншу дату.

Коли святкують Різдво?

Є два календарі Юліанський та Григоріанський.

Юліанський календар був запроваджений у 46 році до н.е. за ініціативи Юлія Цезаря. А всі християни почали ним користуватися у 325 році н. е.

Цей календар округлює рік до 366 діб, хоча астрономічно сонячний рік триває 365 діб, 5 годин, 48 хвилин і 6 секунд.

Аж у 16-му столітті Папа Римський Григорій XIII помітив, що це літочислення відстає від астрономічних явищ на 10 днів і ввів свій календар у 1582 році: тоді одразу після 4 жовтня настало 15 жовтня.

Для того, щоб виправити календарну неточність, яка накопичилася впродовж століть, у 1923 році на Синаксі (зібранні усіх архієреїв) представників Православних Церков в Константинополі під головуванням Вселенського Патріарха Мелетія IV було схвалено оновлений, так званий новоюліанський календар.

Чому виникла плутанина 25 грудня чи 7 січня?

Відзначати Різдво Христове 25 грудня Всеправославний Собор в Константинополі вирішив того ж 1923 року, коли й запровадили новоюліанський календар.

На це погодилися майже усі країни світу. Серед незгодних був Радянський союз. З тих часів церква Московського патріархату, а за нею і Київського патріархату в Україні, зберігала вірність Юліанському календарю.

За цим календарем Різдво – 7 січня, а Новий рік мав би бути 14 січня.

За Юліанським календарем "живуть", і відповідно святкують Різдво 7 січня, всього декілька церков у світі.

Єрусалимська, Російська, Сербська, Грузинська, Чорногорська, Польська православні церкви, Афонські монастирі, а також до 2023 року всі Українські православні церкви та Українська греко-католицька церква. За деякими даними, це 25% християн світу.

Інші 75% християн святкують Різдво в ніч з 24 на 25 грудня.

Це римо-католицька церква, більшість протестантських церков, а також частина православних (включаючи Александрійську, Кіпрську, Болгарську, Румунську, Грецьку та Константинопольську, крім Афону).

Тобто 25 грудня помилково пов'язується виключно з католицизмом, адже у цей день святкують більшість православних світу, а отже неправильно казати "католицьке Різдво", коли йдеться про цю дату.

Святкування Різдва 25-го грудня. Як перейшла Україна?

Питання перенесення святкування Різдва в Україні з 7 січня на 25 грудня обговорювалося з 2015 року.

Спершу ми почали відзначати народження Христа двічі на рік. У 2017 році Верховна Рада прийняла закон, який унормував святкування Різдва двічі та зробив 25 грудня вихідним днем. У 2022 році ПЦУ дозволила єпархіям проводити богослужіння на Різдво Христове за Новоюліанським календарем, тобто 25 грудня.

Українська православна церква (раніше офіційно Московського патріархату) була і лишається однозначним противником перенесення святкування.

Погляди українців на дату відзначення Різдва розділилися. Дехто "новим Різдвом" пропонував ще далі віддалитися від Росії та її церкви, підтвердити європейськість України. Є й такі, хто вважає, що святкування Різдва за Юліанським календарем дає Україні унікальну можливість зберегти власні традиції, які важко підтримувати у сучасному світі.

Після повномасштабного вторгнення росіян на територію України кількість вірян, які підтримали перенесення Різдва на грудень зросла: опитування 2019 року, яке провела соціологічна група "Рейтинг", засвідчило 25% українців з такими поглядами, у 2021 році їх було 26%, а у 2022-му стало вже 44%.

Крім того, у 2022-му зросла кількість тих, хто відзначає Різдво в обидві дати (з 18% до 25%).

Серед українців також провели опитування в "Дії", згідно з яким 60% українців хочуть святкувати Різдво 25 грудня, а лише 25% – 7 січня.

Кількість людей, які святкують 25 грудня, поступово збільшується досі. За даними Міжнародного республіканського інституту у 2023 році ще більше опитаних святкували Різдво 25 грудня – 53% українців. Тих, хто святкував Різдво 7 січня, навпаки поменшало. Таких респондентів було 11% цього року, а минулого – 17%.

Реклама:

Головне сьогодні