11 фраз, які не можна казати людям з депресією

Яна Осадча — 26 грудня 2021, 10:30

Коли хтось, про кого ви піклуєтеся, перебуває в депресії, ви можете з добрими намірами давати йому поради та заспокоювати.

Однак не завжди вдається підібрати правильні слова, особливо якщо ви не розумієте природи депресії та психічних захворювань.

Важливо пам’ятати, що депресія – це медичний стан, який потребує лікування.

Коли ви розмовляєте з близькою людиною про її депресію, повторення банальностей, як-от "ти переживеш", може змусити її відчути, що ви нівелюєте її почуття, і ваші спроби допомогти можуть принести більше шкоди, ніж користі.

Яких слів та фраз треба уникати при розмові з людиною, яка страждає на депресію, розповіли у VeryWellMind.

"Ти можеш це подолати. Тільки більше старайся"

Якщо хтось радить вам старатися більше, коли ви вже і так докладаєте всіх можливих зусиль, це може деморалізувати і змусити відчути, що ситуація безнадійна.

Існує багато причин, через які розвивається депресія, і людина не обов’язково може контролювати всі фактори ризику.

Перебуваючи в такому стані, людина не може просто взяти і відмовитися від поганого настрою, як людина з діабетом не може змусити свій організм виробляти більше інсуліну.

"Усміхнись!"

Ваш заклик розвеселитися чи усміхнутися надто спрощує почуття смутку, пов’язане з депресією.

Людина в такому стані не може "вирішити" бути щасливою. Хоча позитивне мислення, безсумнівно, має переваги, цього недостатньо, щоб вилікувати когось від депресії.

Фото: Dmyrto_Z/Depositphotos

"Ти не виглядаєш сумним чи пригніченим"

"Люди, які потребують допомоги, часто виглядають як люди, які її не потребують", – каже американський письменник Гленнон Дойл.

Іншими словами, те, як людина виглядає зовні, не обов’язково відображає те, що вона відчуває. Це стосується багатьох психічних захворювань, зокрема, хронічних.

Тому уникайте заяв, як-от: "Але ти не виглядаєш пригніченим чи сумним".

Часто люди з депресією та тривогою дуже намагаються виглядати краще та слідкувати за своїм зовнішнім виглядом, щоб приховати від інших свої почуття.

Людині потрібна мужність, щоб відкрито говорити про свій біль, і коли вона вам відкрилася, менше за все їй треба чути, що зовні вона не виглядає як страждалець.

Коли ви робите такі сумнівні компліменти, це може викликати в людини сумнів в тому, що депресія – це хвороба, яку треба лікувати.

"Тобі погано? А іншим ще гірше!"

Коли ви розмовляєте з людиною, яка перебуває в депресії або переживає важкі часи, не піддавайтеся спокусі применшити її біль чи порівняти його з муками інших.

Людям з депресією не вистачає внутрішніх ресурсів, необхідних для ефективної та здорової боротьби зі стресом. Те, що для вас є звичайною, можливо, трохи неприємною подією, для них може бути нездоланною перешкодою.

До того ж, вони часто хвилюються, якщо не бачать чіткої причини своєї депресії, і закиди про "іншим ще гірше" можуть погіршити стан.

Такі фрази можуть змусити людину з депресією відчути, що ви мінімізуєте її досвід або насправді не слухаєте те, що вона говорить.

"Це все в твоїй голові!"

Перебіг депресії пов'язаний з низьким рівнем серотоніну (гормону радості та щастя) в мозку людини.

Тому фраза "Це все в твоїй голові!" може звучати як зневажлива і бути розцінена як знущання.

Проблема справді в голові, але людина не може контролювати цей процес.

А слова на кшталт "ти себе накручуєш" звучать як звинувачення людини в тому, що вона вигадала собі хворобу та бреше.

Фото: kwest/Depositphotos

"Це твоя провина: ти собі щось придумав"

Крім того, депресія дуже часто виникає не тільки в голові, а й у тілі. Існує багато фізичних симптомів депресії, зокрема хронічний біль, які цілком реальні.

Депресія – це стан, на покращення якого не можна очікувати без лікування. Причиною депресії може бути як генетика, так і фактори навколишнього середовища. Люди, які отримали психологічні травми в дитинстві, або стали жертвами домашнього насилля, мають підвищений ризик депресії в подальшому житті.

Тому людина ніяк не може придумати собі депресію, і звинувачувати її в цьому – нерозумно та жорстоко.

"Не будь апатичним"

Коли хтось перебуває в депресії, він може відчувати почуття провини і сорому, а також те, що він є тягарем для близьких людей.

Ці почуття можуть не тільки погіршити депресію, а навіть призвести до суїцидальних думок.

То коли ви вимагаєте від такої людини участі в подіях або звинувачуєте її в тому, що вона на щось не реагує, ви завдаєте їй ще більше болю.

"Кого це хвилює?"

Коли депресія у близької людини триває довго, ви можете втомитися від її стану та почати говорити відверто образливі речі.

Якщо людина розповідає вам, чому вона сумна, а ви кажете: "кого це хвилює", це означає, що ви демонструєте повну байдужість до неї та її проблем.

У такому випадку перш ніж допомагати комусь, вам потрібно подбати про своє емоційне та психічне здоров’я.

"Ти думаєш тільки про себе"

Натяк на те, що людина з депресією не піклується про інших людей, лише підсилює почуття провини та сорому.

Зрозумійте, що людина з депресією не стала раптово егоїстом, вона просто захворіла.

"Я просто не розумію"

Навіть якщо ви самі переживали клінічну депресію, ваш досвід може відрізнятися. Якщо у вас ніколи не було депресії, вам може бути важко зрозуміти, що відчуває людина.

Замість того, щоб відмовлятися від розмови або говорити "я не розумію", просто висловіть людині свою підтримку та скажіть, що піклуєтеся про неї.

Якщо вам важко зрозуміти, що їй потрібно, будьте чесними. Спокійно поясніть, а потім терпляче вислухайте.

"І це мине. Ти переживеш"

Уникайте банальностей, навіть якщо хочете сказати правду. Дійсно, депресія – виліковна, але коли людина перебуває в важкому стані, такі кліше не дають їй надії.

Хворій людині може бути важко уявити майбутнє, тому що вона переповнена болючим сьогоденням. Також нелегко "відпустити" або "втекти" від минулого, особливо для тих, хто пережив втрату або травму.

Ви можете відчувати, що ви даєте надію, кажучи, що згодом налагодиться, але людина в депресії може прийти у відчай, розуміючи, як довго їй доведеться чекати.

Фото: monkeybusiness/Depositphotos

Що ви можете зробити

Замість того, щоб переконувати людину зосередитися на майбутньому або забути про минуле, будьте з нею поруч тут і зараз.

Можливо, найкорисніше, що ви можете зробити – це просто вислухати. Важко підібрати правильні та корисні слова для людей в депресії.

Не бійтеся фрази: "Я не знаю, що сказати зараз". Якщо ви думаєте, що в минулому сказали щось образливе, попросіть вибачення та поясніть, що вас неправильно зрозуміли.

Також в ваших силах переконати близьку людину не перечікувати депресію, а звернутися до лікаря за професійною допомогою.

Вас також може зацікавити:

Відеоігри зменшують ризик депресії у хлопців-підлітків: дослідження

15 корисних способів підтримати партнера з депресією

COVID-19 в нашому мозку: чому депресія, безсоння та інша неврологія ходить разом з коронавірусом

Хочете дізнатися більше здоров'я та здоровий спосіб життя? Долучайтеся до групи Мамо, я у шапці! у Telegram та Facebook.

Реклама:

Головне сьогодні