Майже затоплений: вчені нанесли на карту невидимий восьмий континент

26012
30 вересня 2023

Під час дослідження зразків гірських порід вченим вдалося скласти вдосконалену карту Зеландії. 

Про це  повідомляє phys.org.

Екземпляри для вивчення здобула невелика група геологів і сейсмологів. Зразки витягнули з дна океану.

Реклама:

Зеландія – майже затоплений континент, який відколовся від Австралії. Дослідження вказують, що 83 млн років тому суперконтинент Гондвана розірвало геологічними силами. Це призвело до викинення континентів, які існують зараз.

Водночас створило й інший, який зараз затоплений. Вважається, що континент Зеландія приблизно на 94% знаходиться під водою. Близько 6% складають Нову Зеландію та прилеглі острови. 

 Фото: Карта розташування Південної Зеландії з виділенням зразків, використаних у цьому дослідженні/researchgate.net

Зеландія занурена під воду, тому не вивчена добре. У новій спробі дослідницька група прагнула уточнити існуючі карти континенту за допомогою зразків гірських порід і проб осаду, які походять із бурових ділянок і берегів островів.

Після цього команда провело вторинне дослідження – у ньому вивчили сейсмічні дані регіону. Лише потім створили більш досконалу карту всього континенту Зеландія площею 5 млн кв. км.

Під час дослідження також виявили геологічні структури в Західній Антарктиді. Вони вказують на можливість існування зони субдукції поблизу плато Кемпбелл – лінійної зони на межі зіткнення літосферних плит, уздовж якої відбувається занурення блоків земної кори однієї з них під блоки іншої.

Реклама:

Але магнітних аномалій вчені у цій області не виявили, що є аргументом проти теорій про зсув у цьому регіоні. Разом із тим припускають, що система магнітної аномалії Кемпбелла виникла в результаті розтягування Гондвани під час її розриву.

Під час цього процесу й утворилося дно океану, яке розташоване в нижніх частинах континенту Зеландія.

Нещодавно вдосконалена карта показує не лише розташування осі магматичної дуги восьмого континенту, але й інші основні геологічні особливості.

Повне дослідження опубліковане в журналі Tectonics.

Раніше ми розповідали, що вченим вдалося змоделювати життя на планеті Земля через 250 млн років

Читайте також: У частині Тихого океану рівень моря підвищується швидше, ніж у середньому по світу – ООНРеклама: