"Блудний син": українські вчені відкрили новий вид п'явок з Антарктики. ФОТО

Олена Барсукова — 28 листопада 2023, 13:28

Українські вчені відкрили новий вид антарктичних п'явок, предки яких мільйони років тому мігрували в Арктику, а потім знову повернулися в Антарктику.

Відкриття зробили зоологи Андрій та Сергій Утєвські у співпраці з іноземними колегами Александром Бєлецьким та Йоанною Ціхоцькою з Польщі, Маріо Санторо з Італії та Петером Тронтелем зі Словенії.

Дослідження опублікували у журналі Systematics and Biodiversity, повідомляє Національний антарктичний науковий центр.

Разом вчені досліджували поширення паразитів риб – п’явок-пісциколід.

Виявивши новий вид, зоологи ретельно вивчили його зовнішню та внутрішню будову, а також ядерні та мітохондріальні гени.

"З'ясувалося, що нова п’явка належить до групи, яку називають "платибделіни". Вони поширені в Арктиці й суміжних водах Атлантики та Тихого океану. Це те саме, як знайти білого ведмедя в Антарктиці!", – каже Сергій Утєвський.

Читайте також: Крижаний континент і пінгвіни, яких не можна обіймати. Що ви знаєте про Антарктику? ТЕСТ

Фото: Національний антарктичний науковий центр

Далі науковці почали вивчати, як могло виникнути таке надзвичайне географічне поширення, адже більшість тварин мешкають виключно або в Північній, або в Південній півкулі.

"Філогенетичний аналіз і реконструкція предкових ареалів засвідчили, що риб’ячі п’явки виникли в морях навколо Антарктики, потім вони розповсюдилися Світовим океаном, досягли Арктики та проникли в прісні водойми Північної півкулі.

Однак згодом предок нашого виду повернувся з півночі на батьківщину пращурів всієї родини риб’ячих п’явок в Антарктиці", – виявили дослідники.

Молекулярний годинник показав, що новий вид відділився від своїх північних родичів приблизно 1,76 мільйона років тому під час плейстоцену, коли поверхня Землі зазнала значного охолодження. Саме в цю епоху він зміг перетнути тропіки.

Українські вчені відкрили новий вид пʼявок з Антарктики, які двічі мігрували, та назвали його Austroplatybdellina prodiga

Вчені віднесли новий вид до нового роду, який назвали Austroplatybdellina, що перекладається з латини як "південна платибделіна", тому що ця антарктична п’явка належить до переважно північної групи платибделін.

Повна офіційна назва нового для науки виду – Austroplatybdellina prodiga.

"Еволюційна історія нового виду нагадала нам притчу про блудного сина, який залишив батька та блукав у далеких країнах так само, як і п’явки-платибделіни в північних морях. Згодом одна з них повернулася на південну прабатьківщину. Латиною "блудна" – "prodiga"", – розповів Сергій Утєвський.

Відкриття зробили зоологи Андрій та Сергій Утєвські разом з іноземними колегами

Брати Утєвські – відомі дослідники полярних регіонів з Харкова (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна).

Вони багато років вивчають п’явок різних регіонів: Сергій – арктичних, а Андрій – антарктичних (був зимівником 8-ї УАЕ та учасником численних сезонних експедицій на станцію "Академік Вернадський").

"Нині на їхньому рахунку відкриття 19 нових для науки видів тварин", – додають у науковому центрі.

Нагадаємо, раніше українські полярники показали, як пінгвіни чекають на появу малюків.

Читайте також: Гнізда на висоті 130-150 метрів над рівнем моря: що українські полярники дізналися про пінгвінів

Реклама:

Головне сьогодні