Жінки не більш емоційні, ніж чоловіки. Науковці спростували поширений стереотип
У світі побутує міф, що жінки більш емоційні, ніж чоловіки.
Жінкам кажуть, що вони "чутливі", "нераціональні", "занадто драматизують" і "не можуть контролювати емоції", пише Very Well Mind.
Однак нове дослідження науковців Університету Мічигану показало, що жінки, незалежно від регулярних менструацій або гормональних протизаплідних засобів, мають такі ж емоційні моделі поведінки, як і чоловіки.
Роботу науковців опублікували у журналі Nature.
Фото: Depositphotos/Автор AndrewLozovyi |
Науковці проаналізували вплив статевих гормонів на мінливість, інертність і циклічність емоцій.
Протягом 75 днів команда аналізувала емоції 142 чоловіків і жінок віком від 18 до 38 років.
Жінки з однієї досліджуваної групи мали природний менструальний цикл, а інші три групи жінок приймали оральні контрацептиви.
Кожного дня учасники експерименту заповнювали детальну онлайн-анкету про свої почуття.
Фото: Depositphotos/Автор ridofranz |
Наприкінці дослідження науковці дійшли висновку, що емоції чоловіків коливалися так само, як і жіночі.
Крім того, у жінок, які приймали оральні контрацептиви, не виявили істотних змін в емоційному діапазоні у порівнянні з жінками, які не приймали гормони.
Дослідження також показало, що емоції чоловіків коливаються з інших причин, ніж у жінок. І це не стосується гормонів, які є унікальними для обох статей.
"Емоції чоловіків коливаються з інших причин, ніж у жінок, тому що в нашому суспільстві чоловіки і жінки мають дуже різні можливості та зазнають різного тиску", – пояснила Барбара Рісмен, професорка соціології з Університету Іллінойсу.
Зокрема, чоловіки мають недостатньо можливостей для вираження своїх емоцій і переживають додатковий тиск через фінансові обов’язки.
"Якщо жінка не може знайти роботу поза домом, ніхто не думає, що вона погана мати. Але якщо батько не заробляє гроші, чимало людей запитають, чому він такий нездібний годувальник", – сказала вона.
Водночас на жінок частіше тиснуть подвійні стандарти на роботі.
Фото: Depositphotos/Автор michaeljung |
Наприклад, коли чоловіки дуже строгі зі своїми підлеглими, їх вважають хорошими лідерами.
Коли жінки роблять те ж саме, їх вважають злими і несправедливими.
Жінки також зазнають особливого тиску вдома.
"Якщо дитина приходить до школи з невідповідними шкарпетками, погано говоритимуть про матір, а не про батька", – каже науковиця.
Професор громадського здоров'я та педіатрії з Університету Джона Гопкінса Роберт Блум зазначає, що біологічного підґрунтя для "більшої емоційності" жінок немає, пишуть Today.
Однак чоловіки соціалізуються таким чином, що мусять приховувати свої емоції, а жінкам набагато легше ділитися ними, наголошує експерт.
Чоловіків змушують придушувати емоції, навіть якщо вони відчувають їх так само часто, як і жінки.
Що не так зі стереотипами щодо емоцій?
Фото: Depositphotos/Автор IgorVetushko |
Наділення жінок і чоловіків стереотипними гендерними рисами, які називають "природними" або "вродженими", увічнює неправильні гендерні ролі, стереотипи та сексизм.
"Традиційні та жорсткі гендерні ролі, вкорінені у нашому патріархальному суспільстві, зображують чоловіків як "неемоційних", а жінок як "емоційних".
Оскільки патріархат вважає чоловіків вищими за жінок, стереотипні риси, пов’язані з жінками та жіночністю, знецінюються і дискредитуються", – говорить Кетрін Мак-Кінлі, професорка факультету соціальної роботи Університету Тулейн.
Кожна людина завжди має емоції, незалежно від того, розпізнає вона їх чи ні, наголошує науковиця.
Ідея, що жінки більш емоційні, є просто помилковою.
Фото: Depositphotos/Автор AndrewLozovyi |
А думка про те, що деякі люди емоційніші за інших, завдає серйозної шкоди всім.
"Жодна людина насправді не вписується у ці рамки. Усі люди мають почуття і потребують емоційного зв’язку.
Однак риси і поведінка, які виходять за межі цих гендерних очікувань, можуть спричинити відторгнення, "вигнання" і навіть небезпеку", – наголошує соціальна працівниця Ліз Колклаф.
Коли хтось намагається підлаштуватися під рамки, це обмежує його здатність рости та самовиражатися.
Це призводить до того, що жінки мають обмежений доступ до влади та можливостей, а чоловіки придушують здорове вираження своїх почуттів і мінімізують глибокі зв’язки, пояснює експертка.
Переконання, що чоловіки повинні бути жорсткими та домінантними, змушує хлопчиків та чоловіків забороняти собі плакати, демонструвати почуття або здатність до піклування.
А ідея про те, що жінки повинні бути вихованими, фемінними й сексуально привабливими, змушує жінок поводитися так під тиском і страхом не виправдати очікувань.
Фото: Depositphotos/Автор AndrewLozovyi |
При цьому, жінкам "дозволено" бути емоційними, але вони зобов'язані "правильно" проявляти емоції.
"Сльози припустимі. Гнів – ні", – каже Ліз Колклаф.
Гендерна нерівність також створює соціальні умови для насильства над жінками, наголошують у Ресурсному центрі з домашнього насильства "Вікторія".
Зокрема, уявлення про те, що прийнятно для різних статей, можуть спричиняти насильство.
Люди, які підтримують жорсткі гендерні ролі та стереотипи, з більшою імовірністю схвалюють ставлення, яке виправдовує насильство щодо жінок.
Фото: Depositphotos/Автор AndrewLozovyi |
За даними Національної коаліції проти домашнього насильства, кожна третя жінка протягом життя зазнає насильства з боку сексуального партнера.
У світі, який наперед визначає, що чоловіки мають владу і права, а жінки – ні, не дивно, що цей тип насильства настільки поширений, каже Ліз Колклаф.
"Навіть щоб вважатися "жертвою", людина все одно має відповідати "жіночим" характеристикам.
Дуже часто відповідальність за домашнє або сексуальне насильство досі покладається на людину, яка виходить за межі своїх гендерних рамок", – пояснює експертка.
Хотіти вписатися у стереотипи, які приписують вашій статі, це типово. Однак вони обмежують людину в повноцінному вираженні себе та своїх емоцій у здоровий спосіб, пишуть Very Well Mind.
"Будьте чесними у своїх почуттях і ніколи не соромтеся попросити допомоги, якщо вона вам потрібна", – наголошують вони.
Вас також може зацікавити:
Як допомогти жінкам і дівчатам ставати лідерками
Як боротися за рівність прав: три історії з регіонів
Хочете дізнатися більше здоров'я та здоровий спосіб життя? Долучайтеся до групи Мамо, я у шапці! у Telegram та Facebook.