Українська правда

Де 900 тисяч гривень? У школі на Закарпатті 3,5 роки не можуть облаштувати внутрішні вбиральні

- 3 січня, 12:50

У школі села Станово на Закарпатті 3,5 роки не можуть облаштувати вбиральні всередині будівлі, хоча на їхнє будівництво виділили понад 900 тисяч гривень. Натомість учні та викладачі змушені користуватися вуличним туалетом, який теж потребує ремонту.

Освітня омбудсменка Надія Лещик назвала це "зневагою до здоров’я та гідності дітей і педагогів".

У Станівському закладі загальної середньої освіти I-III ступенів навчається 213 учнів. Увагу омбудсменки до нього привернули світлини вбиралень, які поширили у мережі.

"Крім того, що ці вбиральні є вуличними, що неприпустимо для здоров'я та безпеки дітей і педагогів, це порушує їхнє право на повагу до гідності та приватність. Адже Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти встановлює вимогу розміщення вбиралень у приміщенні з кабінками та дверцятами", – наголосила Лещик.

Вона зазначає, що згідно зі статтею 25 Закону України "Про освіту", саме засновник забезпечує утримання та розвиток матеріально-технічної бази, а також створення у закладі освіти безпечного та здорового освітнього середовища. Він є відповідальним і за дотримання вимог санрегламенту. Тому омбудсменка надіслала звернення до Верхньокоропецької сільської ради.

З листа-відповіді стало відомо, що розв’язати питання вбиральні не можуть вже протягом 3,5 років, що є порушенням законодавства.

Лещик розповідає: директор школи ще у 2021 році (тобто до повномасштабного вторгнення та зменшення спроможності місцевих бюджетів) звернувся до сільради щодо проведення капітального ремонту внутрішніх вбиралень.

8 липня того ж року виділили 44 тисячі гривень на проєкт змін до проєктно-кошторисної документації щодо реконструкції з облаштування внутрішніх санвузлів закладу. Отже, сам проєкт мав бути готовий ще раніше.

6 липня 2023 року виділили 500 тисяч гривень на облаштування внутрішніх вбиралень, з яких оплачено за роботу 497,7 тисячі гривень.

8 листопада 2024 року спрямували додаткову суму – 400 тисяч гривень. Станом на 27 грудня 2024 року кошти не використали.

"У листі зазначається, що, реагуючи на звернення директора закладу освіти, у 2024 році сільська рада виділяла 20 тисяч гривень на очищення та викачування фекалій, а також 80 тисяч гривень для поточного ремонту зовнішньої (надвірної) вбиральні. Але ці кошти, цитую: "з незрозумілих (примітка – для сільської ради) причин не були використані до 7 листопада 2024 року", – зауважує освітня омбудсменка.

Також сільська рада повідомила, що школа перебуває в управлінні відділу освіти, культури, молоді та спорту Верхньокоропецької сільської ради. Тож він укладає договори на проведення робіт у закладі та здійснює контроль за їх виконанням, а сільрада виділяє кошти на такі потреби.

Надія Лещик підкреслює, що вказаний відділ підпорядковується Верхньокоропецькій сільській раді. Тому вона має нести відповідальність за те:

  • чому не використали кошти;
  • чому досі не облаштували внутрішні вбиральні;
  • чому не зробили ремонт та не викачали фекалії із зовнішньої вбиральні.

За словами начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Верхньокоропецької сільської ради, причиною невиконання робіт є недобросовісне виконання договірних умов підрядником. Тому голова сільради дав доручення начальнику привести в належний стан "хоча б" зовнішні вбиральні. Для цього придбали три біотуалети.

Директор школи Юрій Пайда у телефонній розмові з освітньою омбудсменкою повідомив, що біотуалети забезпечать потреби початкової школи. Їх постійно необхідно очищати, зокрема викачувати фекалії орієнтовно раз на тиждень.

"Як бачимо з цієї однієї історії, не тільки відсутність фінансування може стати причиною того, що учні та вчителі не мають належних умов у закладі освіти. У цій ситуації причиною вбачаю неналежні управлінські рішення, відсутність контролю з боку органів влади за використанням коштів та виконанням робіт, відсутність відповідальності за те, що відбувається у закладі освіти, байдужість до потреб та здоров'я мешканців громади", – наголосила Надія Лещик.

Наразі вона готує вимогу до Верхньокоропецької сільської ради облаштувати вбиральні закладу освіти відповідно до вимог санітарного регламенту та відновлення прав дітей і педагогів.

Раніше ми повідомляли, що у Новосільській спеціальній школі на Тернопільщині, де виявили факти порушення прав дітей, вихованці мешкають у неналежних умовах.

У туалетах немає кабінок, душ можна прийняти лише раз на тиждень, а замість компоту у їдальні дають гарячу воду.

Станом на 10 грудня 2024 року ситуація зі спецшколою залишалася невирішеною.