Чи можуть родичі загиблих та зниклих безвісти військових виїхати за кордон під час війни?

Чоловіки віком від 18 до 60 років обмежені у виїзді за кордон під час воєнного стану. Утім, для деяких категорій військовозобов'язаних зробили виняток. Зокрема виїхати з України можуть родичі загиблих або зниклих безвісти військових.
Хто з родичів має змогу отримати дозвіл на виїзд, і які документи треба зібрати, "УП. Життя" допоміг розібратися адвокат Андрій Новак.
Хто з родичів загиблих або зниклих безвісти може перетнути кордон?
Виїхати за кордон під час воєнного стану мають право близькі родичі:
- військових, які загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції (АТО). Зокрема, військовослужбовців, які загинули під час безпосередньої участі у бойових діях, тих, які займалися забезпеченням проведення АТО і тих, які перебували в районах антитерористичної операції на момент її проведення;
- військових, які загинули або зникли безвісти під час стримування збройної агресії Росії у Донецьких та Луганських областях та захисту України під час воєнного стану (повномасштабного вторгнення);
- учасників Революції Гідності, яким посмертно присвоїли звання Герой України.
Право на виїзд з України мають їхні дружина, чоловік, син, донька, батько, мати, повнорідні або неповнорідні брат чи сестра.
Як родичі загиблих або зниклих безвісти військових можуть виїхати за кордон, і які документи потрібні?
Є два варіанти, щоб отримати дозвіл на перетин кордону. Перший – за відстрочкою від мобілізації. Її можна довести, показавши актуальний військово-обліковий документ з оновленими даними або довідку від ТЦК про надання відстрочки.
Військово-обліковий документ може бути як паперовим (зі штрихкодом), так і електронним (сформованим через Резерв+). Військовий квиток або приписне посвідчення обов'язково повинні мати з собою всі чоловіки з 18 до 60 років, які перетинають кордон.
Інший варіант, який може довести право члена родини на виїзд, – документи, що підтверджуватимуть обставини загибелі військового та родинні зв’язки з ним.
Такими документами можуть бути:
- засвідчені копії свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, посвідчення члена сім’ї загиблого захисника чи захисниці України або ветерана війни;
- витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни;
- сповіщення, копія акта службового розслідування чи витягу з наказу про виключення військового зі списків особового складу (де зазначена підстава, наприклад, загибель або оголошення військового зниклим безвісти), висновок судово-медичної експертизи, який підтверджує обставини загибелі військового;
- засвідчена копія витягу з наказу Антитерористичного центру при СБУ про залучення до безпосередньої участі в антитерористичній операції або забезпеченні її проведення;
- рішення суду про оголошення людини померлою;
- витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;
- рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою;
- посвідчення, що підтверджує присвоєння звання Героя України за участь у Революції Гідності;
- витягу з указу Президента України про присвоєння звання Герой України.
Адвокат Андрій Новак зазначає, що збирати документи для виїзду доведеться в будь-якому випадку, адже вони потрібні й для оформлення відстрочки.
"Щоб отримати відстрочку з цієї підстави, все одно потрібно підготувати документи, які підтверджують смерть або зникнення безвісти військового та родинні зв'язки з ним. Тому, мабуть, 90% людей будуть виїжджати за відстрочкою. Головне – довести, що вона у вас є. Оформлення відстрочки регулює постанова №560 Кабінету міністрів", – каже адвокат.
Зауважимо, що перед виїздом варто впевнитися, що на момент перетину кордону відтермінування залишатиметься дійсним.