Представники української культури скаржаться, у них хочуть відібрати 7 мільярдів

Катерина Хорощак — 26 березня 2020, 11:14

Захистити культуру та не урізати фінансування – з таким проханням до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля звернулися українські кінематографісти, Український культурний фонд та Український інститут книги.

Причина у тому, що Міністерство фінансів збирається скоротити видатки держбюджету, зокрема, за рахунок зменшення на 7 мільярдів гривень фінансування всіх напрямків діяльності Міністерства культури, молоді та спорту.

Зокрема, у Держкіно планують забрати – 750 млн грн, у Українського культурного фонду – 500 млн. грн, у Інституту книги – 150 млн грн.

Представники культури кажуть, що розуміють і підтримують доцільність обмежень, які дозволять запобігти колапсу медичної системи та зберегти здоров’я максимального числа громадян.

Проте, за їх словами, культура сьогодні "належить до перших постраждалих через неможливість провадити публічну діяльність".

ВІДЕО ДНЯ

У заяві Інституту книги йдеться про те, що українські культурні інституції і незалежні виробники вже опиняються без ресурсів, що дозволили б виплачувати зарплати чи навіть фінансувати охорону державної частини українського музейного фонду.

"Це загрожує не просто зупинкою розвитку чи замороженням досягнень останніх років.

Нині виникає загроза значно серйозніша: розпад інституційної системи і втрата цілого покоління талановитих творців і менеджерів культури. Це ситуація, типологічно схожа на стан справ в Україні впродовж 1990-х років", – додають у заяві.

Кінематографісти кажуть, що обсяг держфінансування у 750 млн гривень, що закладений у чинному держбюджеті, насправді не покривав потреб індустрії.

А за відсутності належного фінансування галузі під загрозою зриву перебуватиме весь український кінопроцес.

"Зважаючи на виробничу специфіку, заблоковане фінансування спричинить призупинення кіновиробництва мінімум на 3-4 роки, що, спровокує декваліфікацію та втрату кадрів через еміграцію.

Відтак, заблокується фінансування виробництва й розповсюдження національних фільмів.

Ці дії завдадуть непоправної шкоди як українській кіноіндустрії, так і Україні як державі й країні в цілому", – йдеться у заяві кінематографістів.

Загалом скорочення витрат на гуманітарну сферу - 13,4 млрд гривень (Міністерство культури, молоді і спорту + Міністерство освіти і науки).

Видатки на освіту та науку планують скоротити на понад 5 млрд, зокрема на медичну освіту.

Витрати на сфери МКМС зменшуються на 6,4 млрд гривень або на 41%. Фінансування спорту (без врахування Олімпіади) скорочується на 43%, пише у Facebook ексміністр МКМС Володимир Бородянський.

Зображення із Facebook Володимира Бородянського

Чого хочуть представники культури від влади

  • Проаналізувати ризики й разом із культурною спільнотою, Комітетом з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради Україн зробити все можливе для їхньої мінімізації.
  • Переспрямувати видатки розвитку, передбачені на культуру або інші цілі в межах бюджетів головних розпорядників, що управляють інституціями культури, на поточну інституційну підтримку.
  • Зберегти робочі місця і належний безпековий стан інституцій.
  • Дослухатися до пропозицій самих УКФ та УІК щодо переформатування їхніх програм через виклики, пов’язані з епідемією коронавірусу.
  • Зберегти фінансування проектів Українським культурним фондом, бюджет якого спрямований в першу чергу на підтримку самих продуцентів культури, і таким чином допомогти їм подолати кризу.
  • Зберегти і сприяти програмам УІК щодо підтримки української книговидавничої галузі, а також залишити підтримку виробництва кіно.

Вас також може зацікавити:

Як COVID-19 може сприяти українському культурному Ренесансу

Про що нині український культурний продукт, та чому він саме такий

Віртуальна реальність, 3D-технології та музика: як фестиваль української культури змінює прифронтові міста

Уряд хоче на понад 5 млрд грн скоротити видатки на освіту та науку – джерела

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні