Чи можна набрати вагу від газованих напоїв без цукру?

Денис Карловський — 10 жовтня 2021, 11:00

У різноманітті солодких напоїв частина має нульовий або низький показник підсолоджувачів – так звані "zero sugar" напої.

Переважно їх обирають люди, які хочуть дотримуватися дієти з нульовим споживанням цукру або прагнуть позбутися зайвої ваги.

Проте чи справді ви отримуєте нуль калорій, обираючи варіанти зі штучними підсолоджувачами?

Ми проаналізували результати наукових досліджень на ресурсах Medical News Today, Healthline i Harvard Medical School, щоби з’ясувати користь і шкоду від солодких газованих напоїв із нульовим відсотком цукру.

Штучні підсолоджувачі провокують голод

"Дієтичні" газовані напої зі штучними підсолоджувачами провокують бажання з’їсти ще більше солодких висококалорійних продуктів.

Ви знижуєте кількість калорій від бляшанки "коли", але згодом захочете дужче з’їсти якийсь продукт з високим вмістом калорій.

Фото: strelok/Depositphotos

У нещодавньому дослідженні вчені з Університету Південної Каліфорнії перевірили властивості штучного заміннику цукру – сукралози, яка входить до вмісту більшості "дієтичних" газованих напоїв.

У цьому дослідженні в трьох різних групах людей, з різною вагою тіла та статтю, давали пити 300 мл або "дієтичного" напою з підсолоджувачами, або звичайного газованого напою із цукром, або воду. А згодом перевіряли на МРТ ділянки мозку, відповідальні за голод і спрагу, показуючи учасникам експерименту фото різної їжі. Вони дійшли висновку, що сукралоза викликає значно більше почуття голоду серед жінок і людей із зайвою вагою, ніж напої, що містили звичайний цукор.

"Наш мозок досить розумний і його важко збити спантелику. Коли мозок бачить, що ви спожили дуже солодку їжу або напій без жодних калорій, він шукає калорійну їжу із цукром, щоби компенсувати цю відсутність", – говорить Мішель Рутенштейн, кардіолог і дієтолог, який не був залучений у дослідження.

До схожих висновків дійшли в дослідженні впливу аспартаму, ще одного замінника цукру, на мозок гризунів. Вчені помітили, що аспартам ушкоджував ту ділянку мозку, яка відповідає за почуття ситості й підказує тілу, коли зупинитись їсти.

Чим небезпечні газовані напої

Існує небагато досліджень про взаємозв’язок між споживанням штучних підсолоджувачів і зайвою вагою.

Одне дослідження, яке проводили впродовж 8 років серед різних груп людей, показало, що споживання на тиждень понад 21 дієтичного напою із штучними підсолоджувачами збільшувало ризик зайвої ваги вдвічі, порівняно з тими, хто не вживав таких напоїв. Ще кілька досліджень показували, що ці напої призводять до додаткової ваги, а не її втрати.

Фото: focuspocusltd/Depositphotos

Водночас, інше дослідження показало, що під час 12 тижнів програми з втрати ваги, люди, що споживали дієтичні напої, втратили 6 кг, а ті, хто вживав воду – 4 кг.

Такі дослідження слід розглянути також з огляду на зворотну залежність. Люди з вищими ризиками зайвої ваги та серцево-судинних захворювань частіше обирають такі напої, а тому залежність може відбуватися в протилежному напрямку: себто не напої провокують зайву вагу, а ризик зайвої ваги схиляє обирати такі напої.

Також, наукові свідчення стверджують, що газовані напої із замінниками цукру можуть призводити до:

Але всі ці дослідження проводили або серед окремої групи населення (жінки, люди із зайвою вагою тощо), або не усували фактор зворотньої залежності.

Тому остаточно визначити всі можливі небезпеки від вживання "дієтичних" газованих напоїв наразі не можна.

Проте з певністю можна стверджувати, що дієтична "кола" не має поживної цінності для організму, а її користь у довгостроковій перспективі недосліджена.

Заради зменшення ваги краще обирати інші напої без цукру, як чай чи ароматизовану воду.

Вас також може зацікавити:

Чи можна схуднути, якщо багато думати? Як наш мозок спалює калорії

Скільки калорій ми спалюємо під час хатніх справ? Досить багато!

Смерть жінки пов'язали з Кока-Колою

Низькокалорійна дієта може зупинити розповсюдження раку молочної залози - вчені

Хочете дізнатися більше здоров'я та здоровий спосіб життя? Долучайтеся до групи Мамо, я у шапці! у Telegram та Facebook.

Реклама:

Головне сьогодні