Учені виявили ген, який може впливати на розвиток та метастазування раку простати

6975
11 листопада 2023

Дослідники ідентифікували ген, відповідальний за запуск клітинної ланцюгової реакції, який спричиняє метастазування раку передміхурової залози в кістки і робить його таким, що майже не піддається лікуванню. 

Відкриття вчених з Вірджинського університету Співдружності може суттєво вплинути на лікування раку передміхурової залози та інших типів пухлин, у яких присутній ген, пише New Atlas.

Метастазування в кістки поширене при всіх видах прогресуючого раку, але особливо часто проявляється у пацієнтів з раком простати та молочної залози. Такий процес нерідко є смертним вироком для хворого, оскільки наразі немає ефективних методів лікування такого поширення.

Реклама:

Біологічні процеси, що лежать в основі росту та метастазування раку передміхурової залози, включають складну взаємодію між пухлинними клітинами та мікрооточенням. Науковці ще раніше встановили, що ген MDA-9 пов’язаний з диференціацією меланоми, виявлений не лише в ракових клітинах, але й у всіх формах тканини. Це є основним фактором поширення раку. Але як це відбувається, вчені не зовсім розуміли. 

Ракові клітини. Фото: vitanovski/Depositphotos 

Нове дослідження, опубліковане в журналі PNAS, вперше виявило, як ген MDA-9 запускає клітинну ланцюгову реакцію, що призводить до метастазування та дає можливість пухлинним клітинам проникнути у кістку.

"MDA-9 – це фактично ген, який безпосередньо сприяє прогресуванню пухлини та метастазам", – каже співавтор дослідження Свадеш Дас.

Дослідники стверджують, що цей ген активує та вивільняє в кісткове середовище білок PDGF-AA, який регулює ріст і поділ клітин. Там цей білок взаємодіє з певними клітинами кісткового мозку, активуючи сигнальний шлях Hippo, що відповідає за регенерацію клітин. Ця взаємодія призводить до вироблення CXCL5 – білка, що привертає ракові клітини в кісткову тканину і стимулює ріст остеокластів, які беруть участь у руйнуванні кісток.

"Це дослідження є остаточною демонстрацією того, як такий біологічний зв’язок дозволяє метастатичним клітинам поширюватися та розмножуватися в кістках", – поояснює Дас.

Дослідники виявили, що руйнування MDA-9 у клітинах раку простати зупиняє цю ланцюгову реакцію – це може стати способом запобігання метастазуванню. Вони також виявили, що видалення MDA-9 з кісткових клітин не має негативного впливу на здоров'я кісткової тканини.

Реклама:

Хоча дослідники спостерігали шлях MDA-9 у клітинах раку передміхурової залози, вони вважають, що їхні висновки важливі для інших типів пухлин, у яких присутній MDA-9: мозку, молочних залоз, легень та підшлункової залози.

Ірина Батюк, "УП. Життя"

Читайте також: Чому чоловікам варто проводити самообстеження яєчок і як це робити?Реклама: