10 корисних челенджів, які слід не просто записати, а виконати
Одним із дієвих способів перевірити себе на міцність або "прокачати" певні навички, є різноманітні челенджі. Це допомагає тренувати витримку, силу волі, покращити здоров’я, соціальні зв’язки і навіть підвищити самооцінку.
Однак перед тим, як обирати шлях, потрібно визначити кінцеву мету. Якщо челендж для вас – потенційна можливість для зростання, а не фанова розвага (що теж непогано), поставте перед собою конкретну ціль, а тоді одразу повертайтеся до списку нижче.
Готові кинути собі виклик у новому році? "УП. Життя" зібрала перелік челенджів, які можуть піти вам на користь.
Корисні челенджі на 2025 рік
1. Змістіть фокус уваги
Важко постійно концентруватися на позитиві? Розуміємо. Однак є ідея, як спробувати це змінити. Почніть січень 2025 року з порожньої банки (коробки/контейнера – не принципово) і щотижня кидайте туди записку з хорошою подією, яка сталася з вами за тиждень.
Коли ви відкриєте цю банку через рік і прочитаєте все, що написали, будете приємно здивовані тим, який дивовижний у вас видався 2025-й.
2. Відмовтеся від цукру і солодощів на місяць
Цукор – важливе джерело енергії, однак його надмірне споживання може призвести до неприємних станів, як-от збільшення ваги, карієсу, втоми та проблем із травленням.
Спробуйте перевірити свою силу волі і відмовитися від солодощів на певний час. До слова, так зробила журналістка УП Катерина Тищенко. У своїй колонці Як і навіщо я перестала їсти солодке вона детально розповідає, які позитивні ефекти помітила у себе після такого рішення.
3. Читайте
Поставте собі за мету щодня протягом певного часу читати мінімум 10 сторінок. Якщо ви маєте обмежену кількість вільного часу, оберіть книгу, яку давно хотіли прочитати, порахуйте, скільки часу на неї потрібно витратити (обсяг книги треба поділити на кількість сторінок, на яку ви точно можете знайти час у графіку), і вперед!
4. Лягайте спати не пізніше 23-ї, прокидайтеся о 6:00 – 7:00
Цей челендж із переліку тих, що мають стати звичкою, адже організму набагато простіше бути в "тонусі", долати стрес і загалом функціонувати "справно", коли є чіткий розпорядок дня.
Раніше ми розповідали про 9 кроків, як нарешті припинити бути "совою" і навчитися вчасно лягати спати.
5. Вихід із зони комфорту
Познайомтеся з п’ятьма або більше новими людьми. Ось вам і привід нарешті відвідати виставку, презентацію, концерт, нетворкінг тощо. Що важливо – домовтеся із собою, за якої умови вважатиметься, що у вас з’явилися нові знайомі. Це може бути обмін номерами телефонів, взаємна підписка у соцмережах, запрошення на каву абощо.
6. Новий місяць – нове заняття
Щомісяця (якщо є можливість – можна і частіше) пробуйте щось нове. Ви вже рік хочете сходити на гончарство і зліпити собі чашку? Чи постріляти у тирі, зайнятися йогою, сходити на кенго джамп або в басейн? Цей час настав.
7. Місяць контрастного душу
Дослідження доводять, що контрастна гідротерапія допомагає почуватися вранці бадьоро, зменшує набряки та навіть сприяє схудненню.
Так, спершу може бути неприємно, але ви звикнете, а потім скажете собі спасибі. Якщо бажаєте дізнатися більше про користь контрастної гідротерапії, вам сюди: Як контрастний душ впливає на організм та кому він потрібен.
8. Ходьба
Ходіння пішки – це хороше тренування для серця та судин. Крім того, це заняття покращує наші аеробні можливості – так тіло здатне краще поглинати та використовувати кисень.
Нещодавно вчені зробили вражаючі висновки: щоденне подолання 9-10 тисяч кроків зменшує ризик виникнення серцево-судинних захворювань на 21%, а ймовірність передчасної смерті – на 39%. Здається, це привід задуматись.
Дистанцію і час визначайте самостійно, але такий челендж однозначно піде вам на користь.
9. Менше гаджетів
Спробуйте відмовитися від користування телефоном і безкінечного скролінгу соцмереж хоча б тоді, коли ви їсте, а також за кілька годин до сну.
По-перше, ви здивуєтесь, як багато часу маєте.
По-друге, науковці продовжують невпинно радити зменшити час використання смартфонів та "синього світла" від екранів, адже воно пригнічує вироблення мелатоніну – так званого гормону сну.
Натомість перед сном рекомендують приймати теплий душ, читати та провітрювати кімнату, аби засинати у прохолоді.
10. Місяць без алкоголю
Актуальний челендж після новорічних свят. Відмовтеся від вживання будь-якого виду алкоголю та дозвольте організму позбутися токсичних речовин.
Якщо для вас алкоголь – спосіб розслабитися, замініть його на трав’яний чай.
Не так давно вчені вкотре дійшли висновку, що безпечної дози алкоголю не існує, тож вам слід чітко усвідомити, яку користь принесе відмова від нього для вашого організму, аби не зірватися, наприклад, у компанії друзів.