Недешевий екстрим на морі
Неподалік від Євпаторії у другий тиждень липня відбулася одна з найбільш знаменних подій літнього сезону у Українському віндсерфінгу та кайтбордінгу - спортивний фестиваль "Крила Донузлаву".
"Протистояння двох світоглядних принципів" - подекуди саме так визначають плин розвитку віндсерфінга та такого цікавого, екзотичного спорту, як кайтинг. Хоча ці дві, занесені з-за океану розваги, які колись були лише дозвіллям неспокійних молодиків та шукачів пригод, а згодом перетворились у спосіб відпочинку модернових буржуа, незадоволених класичним набором "готель-пляж", мають багато спільних рис.
Одна з основних - потреба вітру. Саме у пошуках "вітряного" місця, ентузіасти і знаходять так звані споти (spot's): затоки, лимани, заводі з протяжним берегом та широким буйним степом позаду, щоб вітру була змога розігнатися.
На жаль, в Україні вітряних місць зі спокійною водою та з усіма належними умовами небагато.
- Самих місць небагато та їх можна швидко перелічити: узбережжя Криму в районі Євпаторії, лимани Одеської та Миколаївської області. Однак люди знаходять можливість і змогу кататися навіть на озерах Харківської області, - розповідає віндсерфер з Одеси Олексій Ханжин.
А серед найкращих світових спотів вирізняються, звісно, острівні архіпелаги, які наскрізь продуваються могутніми океанськими вітрами, хоча... не тільки.
- Є перелік найкращих спотів у світі, вони мають спільну рису - всі знаходяться на узбережжях великих Океанів - Індійського, Тихого, Атлантичного, - продовжує тему віндсерфер з Одеси Сергій Бистрий.
- Індійський океан - це В'єтнам, далі: Тихий - це, звичайно Гаваї, які вважають найкращим спотом у світі. Що стосується Атлантики - то тут виділити варто Канарські острові, де вражаючи умови, як вітрові, так і теплові, - додає Бистрий.
Від себе додамо, що найголовніший спот України, куди з'їжджаються усі віндсерфери не тільки нашої держави, а й сусідніх: Молдови та Білорусі, - це узбережжя південно-східного Криму та Євпаторія. Там є два легендарних місця - мис Казантип та довжелезна затока Донузлав.
За твердженням багатьох, ця затока була другою за значимістю військовою базою Чорноморського військового флоту після Севастополя. Це - довга та тонка затока, яка розрізає навпіл кримське узбережжя, утворюючи лиман, та маючи протяжність у 25 кілометрів, переховувала у собі надпотужну зброю.
Вже у вісімдесяті роки Донузлав намагалися забрати у військових та передати на потреби цивільного флоту. Але і військові, і цивільні програли двобій всеплодючому хаосу, вільним зграям розбишак та нероб, які називають себе віндсерфіерами та кайтерами.
Кайтсерфінг починався з неба, зі хвостатих та строкатих повітряних зміїв (від англ. kite -повітряний змій). А вже згодом вигадливі американці (Ян Дайс, Біл Роселлер), французи (Бруно и Домінік Легейгнос), новозеландці (Петр Ліін) додали до кайту дошку (board; serf).
Віндсерфінг хоч і досить молодий вид спорту, але значно досвідченіший за кайтинг. І починався він з води, з серфу, з Гаваїв. З майже епічного, міфічного й ще бозна-якого видовища, - як тубілець, вперше ставши на дошку, розсікає буйні, блакитні хвилі Тихого океану.
Віндсерфінг народився з серфінгу. А далі, у шістдесяті роки, чи то винахідливий американській інженер (Джим Дрейк), чи то англійський тінейджер (Пітер Чилверс) додали до дошки вітрило, завдяки чому з'явився спорт-гібрид, який внаслідок технічних удосконалень став таким, яким ми бачимо його сьогодні.
Радянський Союз не був би самим собою, якби у ньому попервах не вважали вінсерфінг "забавою експлутірующіх класов" й суворо радили своїм громадянам не звабитись "блискучою обгорткою гнилої сутності".
Можливо, ці визначення надто суворі, але факт - до дев'яностих років віндсерфінг СРСР тримався на ентузіазмі та винахідливості, наприклад, співробітників мінського інституту ядерної фізики.
- Уявляєте собі, попервах дошка вважила 40 кілограмів! Для порівняння, зараз дошка для віндсерфінгу в середньому вважить 4-6 кг! Але в ті часи й таких дошок, й вироблених самотужки вітрил, було достатньо, - розповідає один з піонерів українського віндсерфінгу вже вищезгаданий Сергій Бистрий.
Його розповідь продовжує людина, яка також стояла біля витоків вінсерфінгу на теренах нашої Батьківщини - Валентин Левчук: "Історія з першими дошками взагалі цікава. Наприклад, першу в союзі професійну дошку для віндсерфінгу виловили ренійські моряки біля узбережжя Австралії, ми взяли з неї матрицю, а потім вона (дошка) поїздила по всьому СРСР".
Гроші на вітер і море
В основі своїй віндсерфінгом та кайтингом займаються люди далеко не малих статків, які "мають час і мають натхнення".
Віндсерфінг - недешевий вид спорту. Тож серйозно ним займатися можуть тільки забезпечені люди, або ті, хто тих самих багатіїв вчить та споряджає.
- Справді, займатися віндсерфінгом, тим паче постійно прогресувати не маючи відповідних фінансових можливостей дуже складно, але є такі таланти, які зуміли організувати свій бізнес (це - навчання, спорядження, підготовка віндсерферів) таким чином, що навіть не маючи вільних грошей, вони можуть їздити по світу, по різним спотам та постійно прогресувати, - зазначив Максим Колпаков, райдер, який родом з Севастополя, але працює у Єгипті.
- Що стосується вартості самого спорядження, (матчастини), то вона починається від однієї тисячі доларів, до... в кого яка уява, - зазначив Максим Колпаков.
- Навчитися кататися на серфі легше, ніж за допомогою кайту, це правда. Але прогрес на кайті значно швидший. За один сезон здібна людина може засвоїти кілька трюків, а у віндсерфінгу для того, щоб розучити кілька елементів "фрістайла" часом потрібно роками потіти, - зазначає кайтер В'ячеслав Самусь.
Від себе хочеться додати, що останнім часом намітилася тенденція переходу людей з віндсерфінгу до кайтингу. Багато в чому це відбувається через більшу динамічність, агресивність та прогресивність кайтингу, у порівнянні з консервативним віндсерфінгом.
Кайтинг - більш молодий вид спорту і багато хто зазначає, що за ним майбутнє, але з цим не погоджується "стара гвардія віндсерфінгу".
Донузлавський штиль
Повернемося до піщаних пляжів Донузлаву, де вже згадана "стара гвардія" (дядьки з пивними животиками та посивілими скронями) разом з молодиками, жарячись під сонцем, кілька днів даремно чекали, коли ж нарешті подме такий жаданий вітер, щоб була змога вийти на воду, а не витрачати час, нерви та гроші на чекання.
Хоч і привабливі віндсерфінг та кайтинг для поціновувачів екстремального спорту та активного відпочинку, все ж вони мають один вагомий недолік - це цілковита залежність від примх природи.
Від п'яти метрів на секунду починається вітер, так би мовити "для початківців", яким бажано за комфортних вітрових умов навчитися триматися на дошці та наповнювати вітрило вітром.
З сімох метрів наступає час справжніх майстрів. Вони без проблем можуть кататися до двадцяти метрів на секунду, а вже вище починається так званий "передоз".
Усі фото автора