Заблоковані сайти та цензура. Як на тимчасово окупованих територіях отримувати інформацію?

8047
5 травня 2022

Наприкінці квітня на тимчасово окупованій Херсонщині зник мобільний інтернет від усіх українських операторів.

Далі з’явилися підтвердженя, що Росія перенаправила інтернет-трафік з української на російську інфраструктуру. 

Простими словами: окупанти намагаються швидко ввести свою цензуру на тимчасово окупованих територіях.

По-перше, доступ до українських незалежних медіа ймовірно буде заблокований. Зокрема і до Української правди.

По-друге, можуть заблокувати сайти українських незалежних медіа, які залишилися і намагаються працювати на тимчасово окупованих територіях. 

Що робити медіа і їхнім читачам на цей, сподіваємося, дуже коротких період? Ми в SEOforMedia працюємо безпосередньо зі ЗМІ, тож пояснюємо, які є варіанти виходу із ситуації.

Фото: nehruresen/Depositphotos

Коротко про суть блокування

Як зазвичай виглядає процес взаємодії людини і сайту:

 • користувач робить запит, а його інтернет-провайдер "звертається" до хостингу/серверу, щоб отримати доступ;
 • коли доступ дозволено, користувач завантажує сайт;
 • далі користувач відкриває будь-яку сторінку сайту.

Коли в цей ланцюжок додається роскомнадзор – усе закінчується на першому етапі. А саме: провайдер має у себе обладнання від контролюючого органу і коли ви зробили запит, провайдер навіть не звертається до сайту, а просто видає вам помилку.

Що робити читачам з окупованих територій?

Поки є лише чотири варіанти дій, які можна робити як окремо, так і разом. 

Варіант 1. Користуватися VPN

VPN – це узагальнена назва технологій, які створюють безпечне з’єднання між вами та інтернетом. На сьогодні VPN-сервісів дуже багато – як платних, так і безкоштовних.

Якщо ви використовуєте VPN, то завантаження сайту йде через спеціальний сервер і провайдер не бачить вашого звернення до конкретного ресурсу.

Але роскомнадзор виявляє сервера найпопулярніших VPN сервісів та блокує їх. Тому радити VPN читачам ресурсу потрібно з урахуванням останніх блокувань. На сьогодні вже заблоковані

 • Betternet
 • Lantern
 • X-VPN
 • Cloudflare 
 • WARP
 • Tachyon VPN
 • PrivateTunnel
 • VyprVPN
 • Opera VPN
 • Hola! VPN
 • ExpressVPN
 • KeepSolid VPN Unlimited 
 • Nord VPN
 • Speedify VPN
 • IPVanish

Тобто вам НЕ підійдуть ці сервіси. 

Відслідковувати, чи не потрапив ваш VPN під блокування, можна на сайті роскомнадзору в розділі "новини". Але оскільки цей сайт в Україні зі зрозумілих причин заблокований – на нього також можна зайти лише через VPN (у цьому випадку підійде будь-який). 

Також, на жаль, трапляються VPN-сервіси, які погоджуються з вимогами роскомнадзору, обмежують доступ до заблокованих сайтів і продовжують працювати. У такому випадку просто доведеться спробувати інший сервіс.

Варіант 2. Користуватися браузером Tor

Хороша ідея – використовувати спеціальний браузер Tor (такий собі безпечний варіант Firefox). Це анонімайзер, тобто його ціль зберегти вашу анонімність в інтернеті. На жаль, роботу Tor у Росії також блокують, але поки це вдається лише частково.

Варіант 3. Користуватися сервісом Psiphon

Psiphon – популярний безкоштовний сервіс для обходу цензури в інтернеті. Ось тут можна переглянути інструкцію від медіа на один з варіантів, як можна ним скористатися, щоб заходити на заблоковані сайти чи у соцмережі, які вас цікавлять.

Psiphon доступний на Android, iOS, Mac з Apple Silcon та Windows.

Варіант 4. Завантажити мобільний застосунок медіа

Великі новинні медіа, зокрема міжнародні, зазвичай роблять свої застосунки. У деяких вже передбачений момент блокування. Їх можна завантажити на телефон з Play Market (для Android) або з App Store (для Apple), просто пошукавши за назвою медіа.  

Та не всі застосунки ЗМІ мають таку функцію чи публічно про неї розповідають, тож тут доведеться завантажувати різні і дивитися, що спрацює попри блокування. 

Що робити заблокованим медіа, щоб зберегти читачів?

Є різні способи виходу із ситуації і вони діють на різну аудиторію, тому не виключають один одного, а краще діють у комплексі.

Крок 1. Вчити, вчити і вчити читачів 

Пояснювати читачам, як користуватися вищеперерахованими сервісами: VPN, Tor, Psiphon. Наприклад, писати деталізовані інструкції, як їх встановити і користуватися ними. А також робити огляди VPN-сервісів, які наразі є безкоштовними і чия робота не заблокована в росії.

Крок 2. Створити мобільний застосунок

Великим медіа варто створити застосунок, який передбачає момент блокування на етапі розробки. Приклад медіа, яке заблоковане в Росії, але в той же час доступне через додаток – DW.COM. Вони зробили це за допомогою можливостей вищезгаданого Psiphon.

Крок 3. Створити дзеркало сайту 

На відміну від перших двох кроків, цей потенційно несе значні втрати трафіку через падіння органічного трафіку з Гугла. Але у медіа, які залишаються на тимчасово окупованих територіях, зв’язані руки. Більшість читачів, на жаль, так і не встановлюють VPN. Тому редакції доводиться приймати кардинальніше рішення – дзеркала.

Медіа має поставити завдання програмісту – створити дзеркало сайту, тобто повний дубль головного сайту, але під новим доменом. Для цього не створюють окремий сайт, а просто роблять доступним сайт на декілька "адрес". Наприклад, pravdaprovijnu.media, pravdaprovijnu.com.ua і так далі.

Часто для цього використовують все той же ресурс Psiphon, який полегшує процес створення дзеркал. Взагалі, Psiphon більше 15 років розробляє найновіші системи обходу цензури.

Навіщо створювати дзеркало? У вас вже є певна аудиторія в соцмережах, Telegram-каналі чи з email-розсилок. Усім їм можна надсилати посилання на дзеркало, щоб вони не втратили доступ до сайту.

Такі дублі створюють у будь-якій кількості – достатньо купувати нові домени. Але як тільки роскомнадзор побачить новий сайт і внесе його в реєстр – процес доведеться повторювати. Стається це все швидше, адже з цього року для блокування в Росії навіть не потрібно вироку суду.

ВАЖЛИВО! Контент медіа продовжує публікувати на основному домені, після чого він автоматично дублюється на дзеркалі. Але для Гугла дзеркало – це окремий ресурс. Тобто ви двічі публікуєте однаковий контент, що неодмінно призведе до сильної втрати позицій в Гуглі і падіння органічного трафіку. Щоб частково покращити сутацію – краще закривати дзеркала від індексації.

Органіка все одно буде суттєво падати, оскільки люди будуть знаходити ваші тексти і новини в Гуглі, заходити на них, бачити помилку і швидко закривати сторінку. Гугл буде думати, що ви не релевантні цій аудиторії і опускати ці сторінки у видачі або навіть блокувати їх. На жаль, цього наразі уникнути неможливо.

Як тільки тимчасово окуповані території повернуться під український контроль і трафік знову почне йти через Україну – блокування з головного сайту зніметься. 

Наталія Судакова, Ольга Одарченко, спеціально для УП. Життя

Вас також може зацікавити:

Звідки брати інформацію? Список офіційних державних джерел

Як користуватись смартфоном під окупацією? Поради Держспецзв’язку

Безпека в Telegram: як налаштувати додаток для використання під час війни

Хочете дізнатися більше здоров'я та здоровий спосіб життя? Долучайтеся до групи Мамо, я у шапці! у Telegram та Facebook.

Головне на сайті