Мобілізація 2023: як добровільно потрапити до війська у бажаний підрозділ та за вашою спеціальністю

Мобілізація 2023: як добровільно потрапити до війська у бажаний підрозділ та за вашою спеціальністю

В Україні оголошена загальна мобілізація. Нині існує два основних шляхи, як потрапити до війська – мобілізація або контракт.

Контракт укладається виключно добровільно, а от мобілізувати військовозобов’язаного можуть проти його волі, бо захист держави – це конституційний обов’язок громадян.

Деякі військовозобов’язані хочуть служити, але не хочуть потрапити "не туди" чи бояться, що їх не підготують перед відправленням на фронт.

Якщо ви хочете захищати Україну, у вас є можливості потрапити у заздалегідь обраний вами підрозділ Сил оборони.

Однак із цим бувають труднощі. Наприклад, відношення із військової частини не завжди гарантує, що військкомат погодиться відправити вас туди, куди ви хочете.

"УП. Життя" вирішила дізнатись, як мобілізуватися у бажаний підрозділ та отримати відповідне розпорядження від військової частини, як потрібно взаємодіяти з військкоматом, як підготуватися до служби, де знайти вакансії та обрати підрозділ.

Розібратися в цій темі нам допомогли:

 • керівниця військового департаменту платформи рекрутингу Lobby X Ольга Бандрівська;
 • офіцер медичної служби 112 окремої бригади ТрО Олександр Антонов, який мобілізувався через Lobby X;
 • начальник юридичної служби 32-ої окремої механізованої бригади ЗСУ Денис Томілін.

Фото: Олександр Козловський, 121 бригада ТрО

Чому варто заздалегідь шукати місце служби?

Офіцер медичної служби 112 окремої бригади ТрО Олександр Антонов радить шукати собі місце служби заздалегідь.

На його думку, це дає більше шансів служити з однодумцями.

"Ми всі розуміємо, що армія – це дзеркало нашого суспільства. Дуже важливо, щоб з цими людьми в тебе були хоч якісь спільні цінності.

Якщо знайдеш місце і підрозділ, ти можеш бути зі "своїми" людьми. Це важливо, бо ти з ними навіть не працюєш разом, ти з ними живеш", – каже військовий.

Заздалегідь обрати конкретний підрозділ – це хороший варіант, якщо ви хочете служити із "земляками", приєднатись до друзів або знайомих, які вже служать, або відчуваєте, що конкретний підрозділ буде вам ідеологічно ближчий.

Також це допоможе потрапити у військо, якщо ви поки що не можете бути мобілізованими через молодий вік чи навчання у виші.

І, звісно, допоможе уникнути зловживань з боку ТЦК чи "пакування" на зупинках.

"Треба шукати собі місце служби заздалегідь. Про це всі говорять вже давно. Коли ви вже отримали повістку і потрапили у військкомат, може бути пізно і з високою ймовірністю ви потрапите туди, куди вирішить військкомат", – вважає Олександр Антонов.

Читайте також: "Загубився" по дорозі у військову частину – отримав умовний термін. Як в Україні карають ухилянтів?

Як потрапити до війська?

Фото: Олександр Козловський, 121 бригада ТрО

Військовозобов’язаними в Україні є чоловіки від 18 до 60 років, окрім деяких винятків.

Жінки можуть вступити до війська за власним бажанням – наразі навіть військовозобовʼязаних жінок не мобілізовували примусово.

Якщо ви хочете потрапити до війська, можна умовно виділити три способи, як це зробити:

 • піти до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату);
 • звернутися напряму до підрозділу, в якому ви хочете служити;
 • скористатися платформами з військовими вакансіями, через які різні підрозділи рекрутують людей.

Прийти до ТЦКСП

Можна прийти до ТЦКСП, у якому ви стоїте на обліку, з військово-обліковим документом (військовий квиток або приписне) та іншими документами.

Потім відбудеться військово-лікарська комісія, яка визначить, чи придатні ви до служби. Опісля вас відправлять на навчання і у військову частину, до якої вас розподілили.

"Військкомат буде підбирати вам посаду відповідно до військово-облікової спеціальності та відповідно до заявок, які надходять від командування.

Якщо чесно, військкомат не завжди індивідуально підходить до побажання військовозобов'язаних, які хочуть вступити до лав Збройних сил України. Через потреби армії не завжди можна реалізувати всі індивідуальні побажання", – каже начальник юридичної служби 32-ої ОМБр Денис Томілін.

Фото: Bumble-Dee/Depositphotos

Якщо ви просто хочете служити й не маєте на меті потрапити у конкретний підрозділ, просто прийти у військкомат – це хороший варіант.

Однак якщо ви хочете на конкретну посаду, у конкретний рід військ або підрозділ – не чекайте повістки від військкомату. Бо ваші побажання, найімовірніше, не врахують.

"Керівник ТЦК може навіть не спиратися на ваші професійні навички, бо умовно в червні потрібно закрити потребу по танкістах, і вас відправляють на перенавчання на танкіста, а в липні потрібні розвідники.

Люди, які потрапляють у військкомат з недефіцитними військово-обліковими спеціальностями, йдуть на перенавчання на ті спеціальності, які зараз потрібні країні", – додає Антонов.

У вас є варіант бути мобілізованим до оголошення демобілізації або служити за контрактом. Ви можете підписати контракт з військовою частиною, до якої вас направляє ТЦК.

Жінки, які бажають проходити військову службу за контрактом, проходять таку ж процедуру прийняття на контрактну службу, як і чоловіки.

Звернутись напряму до підрозділу

У різних підрозділів вимоги різняться. Можуть бути нюанси щодо процедури переведення чинних військовослужбовців або рекрутингу іноземців – це варто уточнювати в кожного підрозділу конкретно.

Загальна рекомендація – стежити за сторінками підрозділів у соцмережах (Facebook, Instagram, Telegram, сайт), де повідомляють про набір.

"Наприклад, у нас є сторінка на Facebook, де зазначений контактний телефон гарячої лінії. На нього можна зателефонувати, залишити свої дані, які передадуть у відділення персоналу.

За наявності вільної посади й фахових знань людини, ми з задоволенням сконтактуємо і забезпечимо її місцем у Збройних Силах України", – каже Томілін.

Фото: 3ОШБр

Наприклад, на сайті 3-ої окремої штурмової бригади можна побачити такі вакансії: штурмовик, медик, механік-водій, оператор БПЛА літакового типу. В описі до кожної вакансії вказані вимоги до підготовки, освіти чи віку кандидатів.

Щоб дізнатися деталі, потрібно заповнити анкету на сайті та чекати дзвінка. Також 3ОШБр пропонує "тестовий тиждень" – спробувати себе в ролі штурмовика, перш ніж зважуватись на контракт.

В "Азові" доброволець заповнює анкету, після чого з ним зв’язуються та запрошують на співбесіду. Якщо вона проходить успішно, потрібно подати необхідні документи.

Далі новобранців відправляють на "курс молодого бійця". Рекрутів навчають усього необхідного: вогнева підготовка, тактична медицина, топографія тощо. Після цього необхідно скласти "нормативи".

"Після завершення співбесіди рекрутер повідомить, коли буде відправка в частину. У визначений день необхідно прибути на збір до військової частини, щоб отримати базове речове забезпечення і підписати документи про проходження служби. Опісля – базовий курс бойової підготовки, який триває орієнтовно 5 тижнів.

Військовослужбовці, які приєднуються до лав бригади по переводу, мають здати нормативи вхідного контролю. У разі нездачі нормативів, необхідно пройти базовий курс бойової підготовки", – йдеться на сайті бригади.

Існують підрозділи, у яких немає "нормативів" – дехто проводить лише співбесіду, можуть бути базові тести на логіку. З кандидатом може спілкуватися командир особисто, кадровик, представник служби морально-психологічного забезпечення і контррозвідка.

Але навчання мають проходити усі новобранці.

Фото: "Азов"

"Фізична підготовка має бути в кожному підрозділі. Свого часу це називалось "курс молодого бійця", а зараз це "базова загальна військова підготовка". Всі її проходять, тому що сьогодні ти діловод, а завтра ти в окопі. Ми маємо вміти все: знати тактику, штурмові дії, стрільби, тактичну медицину", – каже Томілін.

Також можна звертатись у рекрутингові центри підрозділів у різних містах (усі інформація про це також вказана на сайтах).

Якщо ви не обрали собі конкретний підрозділ, але точно визначились, що хочете служити, наприклад, у Нацгвардії – треба заповнити анкету на сайті НГУ.

Також Міністерство внутрішніх справ продовжує набір військовослужбовців до штурмових загонів "Гвардія наступу".

На сайті можна подати анкету, обравши бригаду:

 • "Сталевий кордон" – бригада Державної прикордонної служби України;
 • "Червона калина" – формується в Калинівці Вінницької області;
 • "Лють" – бригада Національної поліції України;
 • "Рубіж";
 • "Спартан";
 • "Кара-Даг";
 • "Бурелом";
 • бригада "Азов" – НГУ.

Скористатись платформами з вакансіями

Цей варіант дозволяє одразу податися на спеціальність, до якої ви найбільше тяжієте. Наприклад, якщо ви айтівець – можете розглядати вакансії з позначкою "ІТ", якщо ви журналіст – "пресслужба" тощо.

Одна з таких платформ з працевлаштування – Lobby X, яка займається рекрутуванням до Сил оборони із липня 2022, а у липні 2023 року запустила окремий сайт і Telegram-канал із військовими вакансіями.

На порталі можна знайти вакансії як на бойові (штурмовик, снайпер, мінометник, розвідник, сапер тощо), так і на небойові посади (діловод, юрист, водій, інженер, кухар тощо). Є й посади у Міноборони (для чинних військовослужбовців).

Можлива офіційна мобілізація до кінця воєнного стану або служба за контрактом (у деяких підрозділах – лише контракт).

Роботу в оборонній галузі можна шукати і на порталі вакансій від Державної служби зайнятості (наприклад, тут публікують вакансії від ТЦКСП), і на Work.ua.

Успішна історія військового, який знайшов свою вакансію

Олександр Антонов

36-річний Олександр Антонов сам потрапив у військо завдяки платформі Lobby X. Він лікар за освітою, але давно не працював за спеціальністю.

До армії Олександр проходив спеціальні військові курси, закінчив курси з такмеду та отримав сертифікат по протоколу ТССС.

Чоловік хотів долучитися до війська і застосувати свої професійні навички. Але спершу хотів побачити, яким буде його майбутній керівник, самостійно обрати підрозділ, тому шукав собі місце служби не через військкомат, а через LobbyX.

"Я подавався на все навколомедичне, починаючи з бойового медика, закінчуючи фармацевтами. Був момент, коли на лікарів мене категорично не брали, бо в мене маленький практичний досвід роботи лікарем і він не дуже прикладний в плані військової справи.

Я не зміг би працювати хірургом чи анестезіологом. Зараз я займаю медичну посаду, але більш адміністративну", – каже військовий.

Олександр каже, що знання з медицини й топографії довелося застосувати вже від початку служби, тому радить готуватися й інвестувати у навчання, навіть якщо ви поки що не плануєте служити або маєте відстрочення.

Після успішного досвіду рекрутингу Олександр звернувся до LobbyX і тоді, коли його підрозділ потребував людей.

"У нас збільшився штат медичної роти, через що ми потребували додаткового медичного персоналу. Ми розмістили вакансії на LobbyX, отримали резюме.

Зараз ми вже мобілізували декілька військовослужбовців, ще двоє прийшли до нас по переводу з інших військових частин і набір триває. Це був дуже цивілізований робочий процес, коли на співбесіду приходять люди, ми розповідаємо умови служби, включаючи грошове забезпечення, слухаємо, що цікаво людині", – каже Олександр.

Спочатку він сам продзвонював кандидатів, проводив мінімальну співбесіду, а тоді передавав контакти командиру підрозділу.

Після цього командир давав обраним кандидатам відношення і чекав їх із військкомату.

Чи може військкомат відмовити, якщо у вас лист-відношення?

Фото: Національна гвардія

Так.

Відношення – це документ, у якому військова частина просить ТЦКСП направити їй на службу цього військовослужбовця, але це не директива.

"Лист відношення – це, умовно, прохання. Що військова частина розглянула кандидатуру людини на таку-то посаду і хоче, щоб він служив у них.

А треба, щоб керівний орган військкомату видав наказ на мобілізацію. Це додаткові труднощі.

Військкомат може відмовитись мобілізувати вас саме туди, куди ви хочете, бо в нього є свої пріоритети, а відношення має рекомендаційний характер", – каже Олександр.

Якщо військкомат дійсно проти, є сенс звертатися по допомогу до командира, який дав вам відношення, або до платформи, через яку ви знайшли вакансію.

"У нас був випадок, коли хлопця прийняли на посаду відеографа в одному підрозділі. Він прийшов до свого військкомату, і його в той же день відправили в зовсім іншу бригаду, попри те, що у нього було відношення. Ми про це дізналися і почали розбиратися", – розповідає керівниця військового департаменту Lobby X Ольга Бандрівська.

Поки боєць проходив навчання, Lobby X займалися документами, оформленням наказів, переведеннями.

"Це зайняло десь місяць. Кандидат пройшов навчальний центр, і після цього його перевели наказом з тієї бригади, в яку його розподілив військкомат, до тієї, в яку він сам подався. Зараз він дуже добре служить там, де хотів", – згадує Ольга.

За її словами, платформа Lobby X докладає зусиль, щоб гарантувати кандидатам службу саме в тому підрозділі, в який вони подаються.

"Ми ніколи не передаємо дані кандидатів в інші підрозділи без їхнього відома, не пересилаємо їх в інші підрозділи, якщо вони цього не хочуть. І максимально намагаємося сприяти тому, щоб вони потрапили на ту посаду, на яку хотіли", – додає керівниця військового департаменту Lobby X.

Як ще можна потрапити у військо?

Фото: Bumble-Dee/Depositphotos

Існує ще один шлях – призвати військовослужбовця наказом командира, а військкомат уже повідомити про те, що ця людина призвана і перебуває на службі.

Адже Закон про мобілізаційну підготовку і мобілізацію дозволяє командирам військових частин здійснювати мобілізацію.

"Інколи ми йдемо шляхом, який дозволяє 22 стаття Закону "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", та призиваємо військовослужбовця наказом командира. Але це не практика, а більше виняток.

Ми не зловживаємо таким правом. Але якщо ми бачимо, що прийшов фахівець, який просто необхідний військовій частині, тоді може бути таке рішення", – каже Денис Томілін.

Безперечно, не всі військові частини займаються відкритим рекрутингом. Але якщо ви дуже затребуваний фахівець – найімовірніше, вам не відмовлять.

"Якщо у вашому населеному пункті є військова частина, або ваші друзі вже служать у цій військовій частині і ви хочете саме туди, ви можете звернутися до відділення персоналу напряму і попросити їх за наявності вільної посади пройти співбесіду.

Військові частини не завжди йдуть на це, тому що це певна відповідальність. Але якщо ви фахівець, наприклад, з ремонту бронетехніки, будемо відвертими, військовим частинам це потрібно", – каже Денис.

У такому випадку командир військової частини може видати наказ, яким включить вас до особового складу військової частини, й надіслати відповідне повідомлення до територіального центру комплектування.

Так командир повідомляє, що ви вже призвані в армію і призначені на певну посаду, щоб військкомат надіслав вашу особову справу цій військовій частині.

Якщо людина не проходила військово-лікарську комісію, то перед зарахуванням вона має пройти відповідний медогляд.

Як працює Lobby Х?

Фото: Vovatol/Depositphotos

У роботі платформи є дві сторони: взаємодія з підрозділами та з кандидатами.

Спочатку запит приходить від конкретної військової частини, які виходять на зв'язок з Lobby Х через заявку на сайті або через месенджери.

"Далі відбувається процедура верифікації заявки. Тобто ми перевіряємо людину, яка звернулася до нас, чи дійсно це чинний військовослужбовець, який служить в тому підрозділі, до якого збирається шукати людей.

Ми готуємо опис вакансій на конкретні посади, з якими до нас звернулися. Вказуємо конкретний підрозділ, обов'язки, вимоги до кандидатів, умови служби, наприклад, чи можливо переведення", – каже Ольга Бандрівська.

Решту умов і деталей кандидат дізнається, коли контактує безпосередньо з військовим підрозділом, який його наймає.

"Ми публікуємо вакансію на сайті і поширюємо інформацію про вакансію на всіх своїх каналах комунікації та по партнерській мережі.

Далі всі кандидати, що відгукнулись на вакансію, потрапляють до військового роботодавця і він займається відбором кандидатів відповідно до обов'язкових вимог вакансії", – розповідає жінка.

Командири спілкуються з тими, кого вважають релевантними для себе.

Водночас для людини, яка хоче долучитися до Сил оборони, достатньо зайти на сайт або канал.

Якщо ви підібрали вакансію, потрібно надіслати резюме на вказану адресу.

Після того, як людина скинула своє CV або резюме на пошту, вказану на Lobby X, воно автоматично потрапляє до військового роботодавця.

"Ми слідкуємо за актуальністю вакансій, щодня зʼявляються нові й закриваються ті, на які вже знайдено людей.

Людина обирає вакансії до конкретних підрозділів різних родів військ. Потім відгукується на вакансію і отримує від нас підтвердження про отримання його резюме.

Якщо людина не проходить за критеріями, військовий роботодавець відправляє відмову", – каже експертка.

Якщо відмова не прийшла, це означає, що резюме передано до військового підрозділу і варто очікувати контакту від військових.

Зазвичай спілкування кандидата із бригадою відбувається онлайн, але іноді наживо. Якщо людина підходить, вона отримує лист-відношення від командира і йде з ним до ТЦКСП.

Останнім етапом є закриття вакансії, коли командири повідомляють, що вже закрили потребу.

Lobby X уточнюють, кого саме найняли, щоб перевірити, чи всі решта кандидатів отримали листи про закриття вакансії.

"Хочу наголосити, що мобілізація через нашу платформу не дає можливості уникнути навчальних центрів чи ТЦК. Кандидати, які потрапляють у військові частини через нашу платформу, мають можливість обрати місце і роль в армії.

Це відрізняє їх від тих, хто приходить напряму до військкомату, де їм не пропонують вакансію", – наголошує Ольга.

Чи можна перевестися в інший підрозділ?

Фото: 15 ОГШБ, 128 ОГШБ

"Коли ми формуємо опис вакансій, в умовах визначаємо, чи можливе взагалі переведення. Не завжди це можливо.

Є вакансії, на які готові брати тільки цивільних людей, тобто мобілізовувати тих, хто не служив. А є вакансії, на які навпаки переводять лише чинних військовослужбовців ЗСУ. Ми це з самого початку проговорюємо з бригадою", – пояснює Ольга.

Ольга Бандрівська каже, що переведення легше відбувається в межах одного роду військ (наприклад, з однієї бригади НГУ в іншу бригаду НГУ).

Найголовніше для переведення – отримати дозвіл від чинного командира.

"Найголовніше – це готовність відпустити цього військовослужбовця у його командира. Він має поставити підпис на документах для переведення.

Один із варіантів того, як ми допомагаємо з переведенням, ми пропонуємо спочатку знайти заміну для тієї людини, яку не дуже хочуть відпускати. Ми супроводжуємо переведення і процес відбору кандидатів", – додає експертка.

Наскільки посада у війську залежатиме від військово-облікової спеціальності?

Фото: sinenkiy/Depositphotos

Військово-облікова спеціальність (ВОС) зазначена у військовому квитку, приписному або тимчасовому квитку.

Олександр Антонов і Денис Томілін погоджуються, що у військкоматі дивляться на ВОС – це важливо.

"Але через радянську систему мобілізації у нас є люди з військово-обліковою спеціальністю "адміністратор кінотеатру" чи щось таке. Людина, яка повинна показувати фільми військовослужбовцям. І, звісно, якщо у вас є такий ВОС, то вважайте, що ніякого немає.

Загалом на посаду можна взяти людину, якщо її ВОС не збігається з посадою один в один. Але будуть дивитися на те, які додаткові навчання вона проходила", – каже Олександр.

Також є можливість пройти навчання всередині Збройних сил України.

Військовослужбовців мають готувати до їхньої спеціальності під час загальної військової підготовки.

Які є обмеження по віку та статі, якщо ви хочете служити?

Загальні умови – вік від 18 до 60 років, але можуть бути обмеження. Але за внутрішніми розпорядженнями у деяких ТЦК не беруть на службу людей віком до 21 року.

У такому випадку, якщо ви налаштовані служити, легше буде звертатись напряму до різних бригад, щоб отримати лист-відношення.

Щодо старшого віку, то все залежить від фізичної підготовки й стану здоров’я.

Наприклад, в описі вакансій "ідеальний" вік для штурмовика часто визначають в діапазоні 18-30 років, але це не означає, що старшим кандидатам з відповідною підготовкою відмовлять.

"Скажу чесно, людину у віці 59 років можуть не розглядати, бо ми розуміємо, що через пів року вона буде демобілізована. Людина тільки втягнеться в робочий процес, і вже доведеться з нею прощатися.

Насправді головне, щоб людина була придатна (за станом здоров’я – ред.) і мотивована", – каже Олександр.

Фото: mallivan/Depositphotos

Зауважимо, що якщо жінка не є військовозобов’язаною, їй може бути важче потрапити на службу через військкомат. Тоді співбесіда напряму з військовою частиною може полегшити процес.

"Найчастіше жінки потрапляють на війну у двох випадках. Перший, коли вони вже є військовими, тобто вступили до військових інститутів і здобули військову освіту.

А другий – це військовозобов’язані медики. Якщо жінка має медичну освіту, вона може звернутися до військкомату і попроситися на фронт.

Якщо такій жінці відмовляють, знову ж таки можна спробувати безпосередньо через військову частину. У нас у військовій частині є як жінки-офіцери, так і жінки-медики", – каже Денис Томілін.

На думку юриста, якщо ви не військовозобов’язана, але хочете служити, і у військкоматі вам відмовили, оскаржувати дії може бути проблематично.

"Оскаржувати – це дійсно така собі перспектива, якщо жінка не є військовозобов'язана, у неї немає військової спеціальності.

А от якщо вона одразу в підрозділ прийде, я думаю, що більше шансів долучитися до війська", – додає юрист.

Чи є можливість потрапити у бажаний підрозділ, якщо ви вже у військкоматі?

Це буде важче, погоджуються наші експерти. Якщо "на носі" вже відправка, можна розглядати варіант переведення.

Якщо військовозобовʼязаний вже прийшов у військкомат, він може швидко пройти ВЛК, і вже за кілька днів його відправлять до військової частини.

Цього часу замало для того, щоб відгукнутись на бажану вакансію, пройти всі етапи відбору та отримати відношення.

Ольга Бандрівська каже, що в такому випадку варто орієнтуватись на вакансії з можливістю переведення.

"Якщо людина вже у навчальному центрі, то там ще складніше, тому що на цьому етапі зазвичай люди з визначеними бригадами.

Тоді йдеться про переведення. Людина зможе тільки переводитися з тієї частини, на яку її вже розподілили", – пояснила керівниця військового департаменту.

Як підвищити шанси на службу там, де ви хочете?

Фото: 32 ОМБр

Насамперед Ольга Бандрівська радить майбутнім новобранцями обстежитись, підготуватися до служби фізично.

Ще один важливий крок – пройти теоретичну підготовку. Також перевагою буде профільне навчання.

І третій крок – обов'язково пройти якісний курс із тактичної медицини.

"Це в будь-якому випадку знадобиться і може врятувати вам життя.

Ці три кроки будуть додатковою перевагою для кандидата при відборі на вакансію", – наголошує Ольга.

Читайте також: Які вимоги до здоров’я мобілізованих у різних родах військ? Інфографіка

Реклама:

Головне сьогодні