ДНК восьминогів може містити підказку щодо глобального потепління – дослідження

Альона Павлюк — 26 грудня 2023, 09:00

Аналіз ДНК восьминога, який мешкає в Південному океані, свідчить, що льодовиковий щит перебуває під загрозою руйнування. Рушієм для цього може стати збільшення середньої світової температури на 1,5℃.

У дослідженні, опублікованому в науковому журналі Science, група міжнародних вчених дійшла висновку, що зараз Земля близька до цього показника, пише The New York Times.

Науковці зазначають, що у водах навколо Антарктиди є декілька окремих популяцій восьминогів Туркета (Pareledone turqueti). Вони мешкають на морському дні й зазвичай перебувають поблизу своєї "домівки".

Кілька особин або їхні яйця іноді можуть дрейфувати течіями до сусідніх груп, але популяції в морях Росса і Ведделла розділені непрохідним льодовиковим щитом.

Восьминіг Туркета. Фото: Dave Barnes/BAS

Однак генетичний аналіз восьминогів цього виду, які мешкають у різних місцях навколо Антарктиди, засвідчив, що близько 120 тисяч років тому ці популяції змішувалися й обмінювалися ДНК.

Саме в цей час на Землі був останній міжльодовиковий період, який передував останньому льодовиковому. Тоді температурні показники були приблизно такими ж, як тепер.

За словами науковців, зміни в ДНК були б можливими, якби не було Західноантарктичного льодовикового щита й восьминоги мали змогу вільно переміщатися. Однак невідомо, чи надходила тоді додаткова вода із Західної Антарктиди.

Наразі середня глобальна температура приблизно на 1,2℃ вища, ніж у доіндустріальний період – у 1850-1900 роки. Під час останнього міжльодовикового періоду було тепліше приблизно на 0,5-1,5℃, але і рівень моря тоді був вищим на 5-10 метрів.

Дослідники не можуть точно сказати, чи теперішні температури вже призвели до повного руйнування західного льодовикового щита. Однак якщо це сталося, розтанути він може упродовж 200-2000 років.

Нагадаємо, вчені з’ясували, що причиною дуже швидкого танення деяких льодовиків в Антарктиці може бути нетипово гаряче ядро в атмосфері.

Швидке танення антарктичного льоду уповільнює рух глибинних океанських течій, що може катастрофічно вплинути на клімат, зокрема спричинити похолодання в Європі.

За підрахунками науковців, Антарктида втратила близько 7,5 трильйона тонн льоду з за 25 років. Також глобальне потепління прискорило темпи танення льодовиків у Гренландії у п’ять разів, порівняно із ситуацією, яка була 20 років тому.

Читайте також: Життя буде під загрозою: вчені змоделювали умови життя на Землі через 250 млн років

Реклама:

Головне сьогодні