Лицарські бої під Києвом. Фото
"Вірою й правдою, життям та честю!" - під таким девізом 18-19 червня у "Парку Київська Русь" пройшов романтичний історичний фестиваль "Лицарство XV століття - Штурм фортеці".
Атмосферу Середньовічної Європи відтворювали понад 300 українських та закордонних реконструкторів і артистів різних жанрів.
Учасники дійства влаштували видовищну середньовічну битву "меле": лицарі продемонстрували всі обладунки, зброю та бойові маневри.
Вітальний вихід усіх учасників - представників різних клубів реконструкції |
Билися лицарі на совість. Від ударів прогиналися шоломи та ламалися списи. А від "шальних" стріл глядачів оберігала охорона, обмежуючи зони ураження.
З луками й стрілами, мечами й списами, у кольчузі й шоломах - усі на полі бою |
"Було спекотно. Проте зараз ми вдягнені в одяг з натуральних тканин, який добре вентилюється. До пекучого сонця ми були готові, адже у Середні віки особливих силових вправ лицарі не виконували, а більше уваги приділяли витривалості. Саме тому ми намагалися звикнути до важких обладунків та зброї, привчали себе до різноманітних умов", - розповів Костянтин Тимофєєв (клуб "Рота святого Андрія").
"Без страху й докору"... |
Воду з глечика у келих - для доблесних чоловіків |
"Без дам нікуди. Сюди приїжджає велика кількість дружин та дітей. Ми можемо навіть прослідкувати певну родинну тенденцію. Тут представлені всі категорії міжособистісних стосунків чоловіків та жінок", - поділився з "Українською правдою. Життя" лицар Костянтин.
Реконструкція штурму фортеці Гавер XV сторіччя стала кульмінацією свята. Вона відбулася з використанням драбин, тарану, катапульти та требушет.
Надто важке ядро не долітало навіть половини відстані до брами фортеці. |
Глядачам показали, як доблесні лицарі брали в облогу замки, яку використовували при цьому тактику та як мешканці захищали свої володіння.
Середньовічні "сапери" підривали частокіл порохом... |
"Удари всі були справжніми. Ось, наприклад, у Генрі на обличчі та шоломі слід від "несправжнього" удару", - зізнаються лицарі й посміхаються.
Хто зі зброєю до нас прийде, той від зброї й загине... |
"Усе, що на нас вдягнено та було нами використано під час поєдинків, - створено власноруч на основі першоджерел. Ніякої фантастики!", - додає Костянтин.
"Пораненим" підносили воду. А "вбиті" самі повзли з поля бою - щоб не заважати:) |
Окрім лицарських боїв, на ристалищі відбувалися інтерактиви, постановки від студії старовинного танцю "Джойссанс" та Studio Danse.
Середньовічні танці - ними можна було помилуватися, їх можна було повчитися. |
Нічне дійство включало в себе битву "меле", але уже в світлі запалених смолоскипів, та програму від "Київського вогняного театру" - "Магія вогняних мечів".
За лаштунками дійства, у таборі, де жили учасники фестивалю, теж панувала атмосфера суворого та романтичного Cередньовіччя: саморобний одяг та посуд, стародавні страви, життя просто неба.
У таборі затишшя перед боєм |
Відвідувачі ж могли пройти з екскурсоводом територією парку та послухати, як жили українці в Cередньовіччі.
Нестор Літописець виписує грамоти в дерев'яному будиночку під старовину |
Не забули організатори й про забави для дітей: маленькі відвідувачі мали нагоду позмагатися зі "скоморохами" на ристалищі - доки дорослі воїни готувалися до штурму.
Діти й скоморохи зійшлися у веселій "битві" на ристалищі: в хід ішли іграшкові мечі, м'ячі та руки |
Також діти могли постріляти з лука, погойдатися на гойдалках, побитися мішками.
Діти бавляться на спеціально облаштованому майданчику |
Охочі могли також походити в середньовічному одязі; скуштувати порося, засмажене на вогнищі, як було у Cередні віки; повчитися ремесел, якими займалися наші предки.
Порося та риба смажаться на вогнищі |
Як розповіла одна з учасниць фестивалю Анна, для реконструкторів фестиваль тривав 4 дні: в четвер та п'ятницю шанувальники Cередньовіччя відтворювали історичні події в закритому колі, а в суботу й неділю - для відвідувачів. За її словами, більшість реконструкторів глибоко вивчають певну добу, тож коли вони зустрічаються на фестивалях, то більшість уже знайомі - і їм є чим поділитися.
Дами-реконструктори перепочивають у дерев'яних "палатах" |
Анна також зізналася, що дійства без відвідувачів відбуваються дещо інакше, ніж на публіці: реконструктори почуваються вільніше й усе відбувається природніше, ніж на показ. Вона розповіла, що й у ніч перед показом реконструктори брали штурмом фортецю: відточували майстерність в улюбленій справі.
На дівчині - одяг простої селянки, який вона зшила сама. Кожна деталь одягу відповідає духу доби: від тканини й крою до взуття з "панчохами" та аксесуарів: ремінця, ґудзиків, головних уборів. Анна розповіла, що деякі дівчата шиють собі одяг до кожного фестивалю, відповідно до обраного образу й статусу. Чоловіки ж часто шиють собі один костюм, який використовують, доки не зноситься. Але їм зазвичай ще належить одягати обладунки.
Красою та романтикою було напоєне повітря... |
Учасниця фестивалю також зазначила, що такі свята відбуваються під Києвом двічі на рік: влітку й восени. Тож охочі ще матимуть змогу побачити подібне дійство.
Фото надані організаторами фестивалю та зроблені кореспондентом "Української правди. Життя"