Книжковий світ: письменники та стололази
З 11 по 14 листопада тривав щорічний осінній книжковий ярмарок "Книжковий світ 2010". Виставка продовжує окреслену рік тому стратегію розважальної програми, де б відвідувачів приваблювала не тільки література.
Цього року програму для зручності розбили на складові. В результаті розклад заходів виглядав міждисциплінарно. Протягом чотирьох днів до книжки намагалися припасувати театр, кіно, інтернет, образотворче мистецтво, музику.
Юрій Винничук |
Театральна програма зібрала чимало глядачів незалежно від вистав та їхньої якості. Про якість варто сказати окремо. Відчувалася відсутність професійної складової, бо представлені спектаклі були самодіяльними.
З іншого боку, можна говорити про створення особливого поля обміну. Актори різних студій гіпотетично могли подивитися вистави один одного та замислитися про рівень, перспективи і сенс власної роботи. На жаль, таки невідомо, чи цей обмін досвідом відбувся.
Сергій Пантюк |
Кіно-програма потішила двома вечорами українського кінематографу. Щоправда, вони відбулися в геть непридатному для кінопоказів місці - на майданчику "У Пегаса". На практиці локація виявилася кількома рядами нічим не відгороджених лав поруч із входом-виходом з приміщення.
Саме там показали випробувану під час "Країни мрій" програму "Відкрита ніч" і допрем'єрний показ фільму Михайла Іллєнка "Тойхтопройшовкрізьвогонь".
Натомість у суботу та неділю відбулися більш затишні покази в актовій залі, але в не надто привабливий для цього час - о 10.30 в суботу та о 13.00 в неділю.
Марія Матіос |
На тому ж таки прохідному майданчику "У Пегаса" відбулася низка читань, презентацій і круглих столів. Наслідки незмінні - протяг, не надто добрий звук і постійний рух відвідувачів, які подекуди на хвильку-дві зупинялися послухати. Як учасник одного з круглих столів хочу побажати організаторам знайти іншу більш інтимну локацію.
У цей самий час із Літературної кав'ярні звично пахло їжею та програмою "Книжка і кухня". В кулінарній майстерності вправлялися і порівняно далекі від літератури Василь Вірастюк, Ольга Сумська, Наталія Розинська, і фахові письменники на кшталт Світлани Поваляєвої та Міли Іванцової.
Василь Вірастюк |
Мав бути й Любко Дереш, але з ним вийшла майже скандальна історія - він просто не з'явився на свій захід. Його партнерці Світлані Поваляєвій довелося викручуватися самостійно. Відтак публіка так і не скуштувала страву "Чатні з рисом". До речі, запитання "Куди пропав Дереш?" досі актуальне...
Програмою літературної кухні незадоволений Степан Процюк: "Це варення їжі, де письменник стає шоуменом, мені не подобається. Це дуже далекий від літератури захід. Але він приваблює багато глядачів".
Андрій Кокотюха більш категоричний: "На кухні витрачають свій час ті, кому немає чого робити на стендах із книжками".
Ольга Сумська та Дмитро Капранов |
Цільову аудиторію "Літературної кухні" окреслив Михайло Бриних: "Найбільше народу збирає кухня та театральний майданчик. Народ любить поїсти на халяву. Я серед публіки впізнаю досвідчених столололазів. Вони там днюють і ночують - так створюється масовість".
Літературна кав'ярня - джерело не лише нових запахів. Зазвичай за кутовими столиками тихенько ведуть переговори українські видавці. Наприклад, у суботу довго про щось між собою спілкувалися Світлана Скляр (КСД) і Микола Кравченко ("Нора-Друк"). Цікаво, хто і чиї права збирається викупити?
Галина Вдовиченко та Андрій Кокотюха |
Власне літературна програма скандалів не принесла - її наповнили переважно автограф-сесіями. Публіка ходила, купувала книжки, в міру активно брала автографи. Пожвавлення було помітним у четвер, коли на виставку приїхав Леонід Кравчук. Колишній президент представив свою книжку та роздав автографи всім спраглим.
Юрію Винничуку літературна програма не сподобалася: "Людей багато, але програма слабенька. Це не може порівнятись із тим, що відбувається у Львові. Тут немає багатьох видавництв і багатьох письменників, які могли би щось презентувати".
Леонід Кравчук |
"Я особисто більше не збираюся щось тут презентувати - це гибле діло. Тут все якось так організовано, що все катастрофічно. От була презентація на першому поверсі - а там прийшло всього осіб двадцять. Та й на автограф-сесії дуже мало людей підійшло".
Натомість Люко Дашвар бачить прогрес: "Минулого року був грип, тому порівняно з минулим роком тут набагато веселіше".
Ірен Роздобудько навпаки - бачить схожість зі Львовом: "Це вже схоже на Львів - ми йшли та не могли протиснутися. Перше враження - як у Львові".
Богдан Жолдак |
Загалом літературна програма пройшла без участі низки важливих видавництв і авторів. Письменницький список персоналій дуже скромний - з-поміж зірок відзначилися хіба що Марія Матіос, Андрій Курков, Люко Дашвар, Ірен Роздобудько, Світлана Поваляєва.
Літературній складовій виставки дуже пішло на користь проведення літературної конференції "Дні фантастики в Києві". Сюди завітали безперечні зірки Сергій Дяченко, Г.Л. Олді, Анджей Сапковський. Останній, до речі, розповів, що пише нову книжку про Відьмака, а Дяченко представив нову книжку "Мигрант".
Крім того, деякі видавці просто проігнорували виставку.
Ірен Роздобудько, Міла Іванцова, Галина Вдовиченко та Лариса Денисенко |
Ятка видавництва "Факт" заховалася так, що можна було легко не помітити. Це можна пояснити чутками про фінансові проблеми та низку неповернутих боргів. Про матеріальну нечистоплотність уже вголос говорять Володимир Діброва і Тетяна Кремінь.
Зате відсутність дитячого видавництва "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" та харизматичного Івана Малковича пояснити важче. Ця лакуна мала подвійні наслідки. З одного боку, бракувало їхніх красивих книжок, а з іншого - вдалося помітити нові дитячі видавництва, котрі теж роблять якісну дитячу літературу.
Осінній "Книжковий світ 2010" незмінний - все та ж середня якість проведення. Найкраще про це сказала Люко Дашвар: "Ця виставка не має ні національного, ні міського значення - це локальний захід. Це не Львів із його неповторною атмосферою".
Усі фото з сайту "Буквоїд"