"Пласт" – доступний для кожної дитини. Що за закон ухвалив парламент

4878
31 травня 2019

"Пласт" – єдина українська громадська організація, яка діє безперервно із 1911 року.

Організація виховала десятки тисяч лідерів: політиків, науковців, військових, топ-бізнесменів, журналістів. Квітку Цісик, Любомира Гузара, Богдана Гаврилишина, Юрія Логуша, Петра Рондяка, Віктора Гурняка, Соломію Вітвіцьку...

Навіть, діючого посла Канади Романа Ващука та міністра закордонних справ Канади Христю Фріланд.

Реклама:

Сьогодні "Пласт" не лише найбільша молодіжна організація України, але і найбільша скаутська організація на пострадянському просторі (включно із країнами Балтії).

"Пласт" діє на всіх континентах: від Китаю до Кенії і Аргентини. У більшості країн ЄС, штатів США, провінцій Канади і Австралії.

Кілька років тому "Пласт" досяг свого історичного чисельного максимуму і динаміки розвитку. Сьогодні це понад 12 000 членів (із яких 9000 в Україні). Докладніше про структуру членства і географічне поширення можна дізнатись з традиційного річного звіту "Пласту".

Однак, щоб організація виконувала ту ж роль, що її здійснюють бой-скаути США чи скаути Ізраїлю, організація має охопити 1-3% від населення держави. Тобто від 400 000 до 1 200 000 осіб. Саме таку ціль поставили пластуни і пластунки у національній Стратегії "Пласту" – 2030.

Конгрес США ще в 1916 році ухвалив закон про державне визнання і підтримку національної скаутської організації. І сьогодні в США понад 3 000 000 скаутів.

Реклама:

Ізраїльский кнесет одним із перших своїх законів, ще в 1947 році, прийняв закон про національну скаутську організацію "Цофім". Хоч активно діяли й інші, з десятками тисяч членів, наприклад "Гашомер Гаціаїр".

Окремий закон про національну скаутську організацію є у багатьох розвинутих і демократичних країнах.

У Великобританії, Канаді, Австралії, Новій Зеландії, Сінгапурі і Гонконгу ухвалювали їх ще перед другою світовою війною.

А після війни такий закон прийняли парламенти Малазії, Пакистану та ряду інших країн, які прагнули економічного розвитку.

Якби Верховна рада ухвалила закон "Про державне визнання і підтримку "Пласту" не 30 травня 2019 року, а на початку 90-х, то Крим і Донбас – цілком можливо – не зазнав би агресії і війни. Війни, на яку пішли сотні добровольців-пластунів (5-ро із яких загинули, а десятки отримали бойові поранення).

Загалом за понад сто років боротьби за незалежність України "Пласт" втратив понад 500 вихованців/ок, зокрема Степана Бандеру і Романа Шухевича.

Показовий факт – 100% головних командирів і начальників головного штабу УПА були пластунами.

Із 9-ти генералів УПА ⅔ – вихованці "Пласту". Біля половини командного складу українського руху опору становили українські скаути.

"Пласт" історично довів, що є одним із стержнів національної безпеки. Це "Новий Люд" (теза із пластового гімну, співавтором якого став ще Іван Франко, син якого був співзасновником організації). Новий Люд, якого чекає Україна в усіх сферах суспільного життя.

Цей закон дозволить створити пластові курені (виховні частини) в кожній громаді. Щоб кожна дитина, яка буде готова до високих вимог організації, могла стати пластуном/кою. Незалежно від регіону чи соціального статусу.

Щоб пластова (скаутська) методика виховання, яка за понад сто років довела свою ефективність, визнавалась і використовувалась системою освіти. Стала стержнем громадянської освіти нації.

Три роки підряд парламент виділяє кошти для "Пласту" (їх частка в бюджеті організації, до речі, становить менше 50%). Але вони – за чинним законодавством – йшли лише на проїдання: проїзд, харчування та проживання.

Цей закон про те, щоб державні кошти йшли на інституційний розвиток. На залучення, вишкіл і підтримку виховників. На обладнання вишкільних центрів і пластових молодіжних центрів по всіх областях.

Щоб пластунська форма стала дійсно одностроєм, а не була різностроєм із секонд-хендів.

Щоб кожна дитина чи молода людина, яка хоче служити Україні у "Пласті", відчувала, що вона потрібна своїй державі. А держава (своя, а не в еміграції) – підтримувала її громадянську активність.

Юрій Юзич, голова наглядової ради "Пласту", спеціально для УП.Життя

Вас також може зацікавити:

Для України та світу: Пластовий вишкільний центр відкрили на Київщині 

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на нашій сторінці у Facebook.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу або Telegram про здоров'я та здоровий спосіб життя.Реклама: