"Молодість-38": проти тоталітаризму та за гей- лесбійський секс
2 жовтня відбулася остання передфестивальна прес-конференція МКФ "Молодість".
Остаточну програму фестивалю представили програмний директор Людмила Новікова, генеральний директор Максим Ілляшенко та художній керівник "Молодості" Андрій Халпахчі. Фестиваль традиційно триватиме протягом восьмого тижня осені, а саме з 18 по 26 жовтня.
Насамперед про те, що відомо напевне про цьогорічну "Молодість". У першу чергу ім'я голови журі. Ним став відомий американський актор Арманд Ассанте. Йому допомагатимуть російська актриса Алла Дємідова, український художник Сергій Якутович та угорський режисер Андраш Фесош. Втім, повний склад суддівського корпусу залишається поки що невідомим.
Тепер про зміни у програмі фестивалю. Не справдилися очікування, що фільмом-відкриттям "Молодості" стане нова стрічка Вуді Аллена "Вікі, Крістіна, Барселона". Причиною цього, за словами Андрія Халпахчі, стали проблеми, що виникли у організаторів фестивалю з російськими дистриб'юторами картини.
Тому відкриє "Молодість" нова стрічка Романа Балаяна "Райські птахи", що демонструватиметься у оригінальній версії, підготованій спеціально для українського глядача.
На закритті ж покажуть "Румбу", яку представлять режисери фільму Фіона Ґордон та Домінік Абель. Цей незабутній творчій дует є лауреатом "Молодості-2005" за свою картину "Айсберг".
Серед інших новин - відмова від ретроспективи фільмів за участю Алена Делона. Французький актор не зможе прибути до Києва. Втім, керівництво фестивалю запевнило, що наступного року легенда французького кіно точно прибуде до Києва. Ретроспектива, що вже зараз повністю готова до демонстрації, буде приурочена саме до його візиту.
Ще однією зміною програми "Молодості" є перенесення стрічки Ігора Подольчака "Меніни" з конкурсної програми до "Української панорами".
Причиною стала "неформатність" картини. "Меніни", що вони зняті у цифровому форматі, не були вчасно переведені на кіноплівку, і за регламентом міжнародних кінофестивалів не можуть бути допущені до конкурсу.
Головною навколофестивальною інтригою є ймовірність приїзду (або не приїзду) на фестиваль двох світових зірок: французької актриси Сандрін Боннер та сербського режисера Еміра Костуріци. Боннер затримують у Парижі сімейні клопоти, а Костуріца, який повинен представляти відкриття програми нового сербського кінематографу, наразі знаходиться у Латинській Америці із рекламним туром своєї нової картини "Мара донна".
Проте напевне відомо, що свої нові фільми представлятимуть учасник конкурсної програми професійних короткометражок, французький актор Луї Ґаррель, а також лауреат Венеційського фестивалю Алєксей Ґєрман-молодший.
Серед супутніх заходів фестивалю проходитимуть численні фотовиставки, майстер-класи, вчетверте відбудеться Міжнародний кіноринок "Молодість", і уперше - "Molodist FilmBoat Meeting".
Загалом, можна окреслити два головних завдання, що їх поставили собі організатори 38-мої "Молодості". По-перше, це залучення спонсорської підтримки для молодих кінематографістів (для цього і функціонуватиме "Molodist FilmBoat Meeting") та створення умов для творчих пошуків та розвитку молодих талантів (майстер-класи).
Актриса Сандрін Боннер - ймовірний гість цьогорічної "Молодості". Фото sovserv.ru |
Серед документального кіно, яке входить до позаконкурсної програми фестивалю демонструватимуться Кінодокументи про Голодомор, а також програма Молодість проти тоталітаризму.
У її рамках планується зустріч із сином загиблої російської журналістки Анни Політковської (фільм про неї "Лист до Анни" демонструватиметься на фестивалі) а також Гаррі Каспаровим, який знявся у стрічці.
Представляючи "анти тоталітарну" програму, художній керівник "Молодості" Андрій Халпахчі наголосив, що загроза демократії існує і зараз, особливо у контексті нещодавніх подій у Грузії.
Втім, попри засудження дій Росії в осетинсько-грузинському конфлікті, дружнє ставлення "Молодості" до північного сусіди має продемонструвати показ стрічки "Надзвичайний Чорномирдін" присвячений ювілею посла РФ в Україні Віктора Черномирдіна.
Продовжуючи розмову щодо "політичного" спрямування цьогорічного фестивалю, Андрій Халпахчі покритикував позицію київського міського голови Черновецького, який не надає жодної підтримки фестивалю. Тож організатори вирішили написати мерові відкритого листа із закликом до співпраці. "Листоношею" буде Ольга Сумська.
А поза політикою опинилася програма "Сенс життя сенс мистецтва" - програма документальних фільмів про вітчизняних митців.
Насамкінець, Андрій Халпахчі наголосив, що ціна на квитки фестивальних фільмів буде доступна пересічному глядачеві. Самі перегляди відбуватимуться переважно у кінотеатрі "Київ", повторний показ конкурсної програми традиційно демонструватиметься у "Кінопанорамі".
Секція ґей-лесбійського кіно з подальшим вручення традиційного призу фестивалю Sunny Bunny проходитиме у кінотеатрі "Жовтень". За словами художнього керівника "Молодості", ця програма доведе, що ґей-лесбійський секс був навіть на радянському та пострадянському просторах.
Автор - Анна Купінська